Jana Havelková online - Online chat

Foto Jana Havelkova
Jana Havelková
začala svou profesní kariéru v roce 2003 jako makléřka společnosti Fio na pobočce v Plzni. Od roku 2006 pak přestoupila na dealing v centrále v Praze. Vykonává makléřskou činnost pro klienty, implementuje a obchoduje s futures.

Téma chatu: Nákupy komodit

Zadávání otázek

Zadávání otázek skončilo 04.09.2008 14:00.
 • 1. Otázka od UranosDobrý den, doporučila byste pro drobné investory obchod s komoditami typu uran, uhlím, ropa?Kde lze nejlépe sledovat vývoj cen uhlí na světových komoditních burzách? A kde ceny uranu? Doporučujete k obchodu spíše těžařské nebo zpracovatelské společnosti? Děkuji

  Foto Jana Havelková
  Odpověď: Dobrý den, uran, uhlí i ropa jsou komodity, které mají před sebou v dlouhodobém horizontu perspektivní budoucnost. Z těchto tří titulů se jako nejperspektivnější jeví uran, dále pak ropa a na posledním místě uhlí právě díky omezenosti zdrojů a postupnému přechodu z uhlí na jiná paliva. S rozšiřováním jaderné energie především v Asii se poptávka po uranu stále zvyšuje a současná těžba uranu bude v roce 2013 krýt jen 2/3 světových požadavků a do roku 2030 se bude muset těžba ztrojnásobit, aby jim stačila. Stejně tak i nadále poroste poptávka po ropě. I přes pokusy nahradit tuto komoditu levnějšími a ekologičtějšími zdroji energie, nevěřím, že se tak stane v horizontu několika příštích let. Ke zvýšení poptávky přispějí stejně jako dnes i asijské země, které se budou dále rozvíjet. Ohledně vývoje cen komodit v krátkodobém horizontu (několik měsíců) jsem ale spíše skeptická. Očekávám jejich stagnaci či pokles. Technicky je obchodování s uranem či uhlím komplikovanější. Uran vlastně nemá žádný oficiální trh, lze ho obchodovat pouze přes futures na burze NYMEX. Zde ale chybí likvidita. Uhlí se v podobě futures obchoduje na komoditní burze ICE (Amsterdam), ale likvidita je též nedostačující. Proto bych doporučila spíše investování do společností, které se těžbou těchto komodit zabývají. V případě uranu se může jednat o kanadskou společnost Cameco (CCJ), např. uhelná firma NWR se obchoduje na pražské burze (BAANWR). Vývoj cen uhlí můžete sledovat na http://www.globalcoal.com, ceny uranu jsou na http://www.uxc.com/review/uxc_Prices.aspx. V obou případech ale dochází ke změně ceny skokově a v rámci několika dnů. Nečekejte tedy více cenových pohybů během dne.
  Jana Havelková
 • 2. Otázka od PatrickVazena pani Havelkova, predem se omlouvam za otazku, ktera primo nesouvisi s komoditami: Vase tvar mi je povedoma. Nepozovala jste nahodou pro playboy? Dekuji.

  Foto Jana Havelková
  Odpověď: Vážený pane Patricku, přestože Vaše otázka s naším tématem nesouvisí, odpovím. Bohužel Vás ale musím zklamat, v Playboyi ani jiném časopisu podobného ražení jste moji fotku vidět nemohl. Ta byla k vidění pouze v ekonomických tiskovinách, patrně jste si tedy spletl název časopisu.
  Jana Havelková
 • 3. Otázka od AsklipiosDobrý den paní(slečno) Havelková,rád bych se zeptal,pokud obchodujete na svůj vlastní účet,na které komodity se specializujete a jak dlouho obchodujete na vlastní účet.

  Foto Jana Havelková
  Odpověď: Dobrý den, specializuji se na implementaci futures do systému Fio a dále na komodity, především plodiny (pšenice, kukuřice, sója). Na účet Fio obchoduji od roku 2006.
  Jana Havelková
 • 4. Otázka od Výhybkář na horské drázeDobrý den, prosím vyberte a napište zde co možná nejlepší futures na komoditu (ne měny),pouze z pohledu největší denní průměrné volatility minima a maxima(odhadem),zároveň co nejmenšího spreadu a nejmenších poplatků v poměru k celkové hodnotě kontraktu. Jinými slovy hledám co nejnižší celkové náklady v poměru k potenciálnímu zisku, které u Fia dokážete zobchodovat. Děkuji za odpověď

  Foto Jana Havelková
  Odpověď: Dobrý den, v rámci Vašeho zadání vychází nejlépe futures na americké akciové indexy (SP500, Dow Jones, Nasdaq100), dále pak na ropu a zlato. Aktuální kontrakty pro tyto futures mají spread většinou ve výši 1 ticku (minimálního cenového pohybu), velikost kontraktu dosahuje řádově 100 000 USD (u SP500 je to až 300 000 USD) a poplatek za obchod je pro všechny shodný, zhruba 20 USD (tedy 0,02%). Rovněž likvidita je vysoká a volatilita v posledních měsících také. Všechny uvedené futures můžete obchodovat online v internetové aplikaci e-Broker společnosti Fio.
  Jana Havelková
 • 5. Otázka od Vilém RoškotDobrý den,domníváte se , že rozumné obchodování s futures je pro drobné investory výhodnější než obchod s akciemi na českém trhu ?

  Foto Jana Havelková
  Odpověď: Dobrý den, záleží vždy na konkrétních okolnostech, nedá se odpovědět paušálně. Obchodování s akciemi na českém trhu bylo po mnoho let považováno za velmi výnosné, za jakousi investiční jistotu. V posledním roce se situace (nejen) na českém trhu zkomplikovala jednak celosvětovou finanční krizí, jednak zpomalováním světové ekonomiky. Naopak se dobře dařilo komoditám, které rostly závratnou rychlostí. Poslední rok tedy bylo výhodnější nakupovat komodity spíše než české akcie. V horizontu několika let očekávám další růst komodit, i když volnějším tempem než doposud. Dále předpokládám určité zpomalení na akciovém trhu, jak u nás, tak ve světě. Moje predikce českého trhu pro další dva roky je stagnace či mírný růst. Z tohoto úhlu pohledu se tedy obchodování s komoditami zdá být v dlouhodobém horizontu výhodnější, ale rozhodně nechci zavrhovat akcie. Při využití krátkodobých vzestupů a pádů se dá vydělat v obou oblastech. Jde spíš o to, co je Vám bližší a jaký máte vztah k riziku, které je u komoditních futures výraznější.
  Jana Havelková
 • 6. Otázka od quaranDobrý den paní Havelková, nezdá se Vám, že komise FIO na futures pro drobné klienty jsou nestydatě vysoké v porovnání s etablovanými zahraničními brokerskými domy? Děkuji za odpověď.

  Foto Jana Havelková
  Odpověď: Dobrý den, společnost Fio si účtuje za obchod s minikontraktem futures zhruba 10 USD a za obchod s běžným kontraktem přibližně 20 USD. Pokud si koupíte kontrakt na futures, tuto částku vyděláte zpět, pokud např. cena ropy v běžném kontraktu vzroste o 0,02 USD. Nebo pokud minikontrakt na index Dow Jones posílí o 2 body. Jedná se tedy o minimální pohyby, které futures běžně udělají za několik sekund. Když navíc uvážíme, že celkový objem obchodu při nákupu futures na ropu je zhruba 100 000 USD, poplatek 20 USD tvoří 0,02%. To považuji za přiměřené.
  Jana Havelková
 • 7. Otázka od GekkoDobrý večer. Měl bych dvě otázky. 1.V úvodníku stojí, že od roku 2003 pracujete jako makléřka společnosti FIO. Makléřskou licenci jste získala v tomtéž roce? 2.Od kdy se specializujete na komoditní a derivátové trhy? Díky za odpovědi.

  Foto Jana Havelková
  Odpověď: Dobrý den, makléřskou licenci jsem získala v lednu 2005, tedy při dokončení VŠ a v době, kdy jsem se již plně mohla věnovat obchodování s akciemi. Další jsem získala o rok později. Na začátku letošního roku jsem si doplnila makléřskou licenci o obchodování s futures. Přesto se futures věnuji již od poloviny roku 2006.
  Jana Havelková
 • 8. Otázka od DrobasDobrý den, jaký je Váš názor na obchodování komodit prostřednictvím certifikátů, obzvlášť turbo certifikátů. Děkuji za odpověď

  Foto Jana Havelková
  Odpověď: Dobrý den, obchodování s certifikáty má oproti futures jistě svoje výhody, ale i nevýhody. Mezi ty kladné stránky patří možnost držení certifikátu delší dobu, bez ohledu na měsíční či čtvrtletní expiraci kontraktů, jako je tomu u futures. Dále pak obchodování v CZK (v případě certifikátů na pražské burze). Zrovna tak nedochází u certifikátů k dennímu zaúčtování zisků a ztrát. Což může být v určitých situací výhodou i nevýhodou. Mínusem certifikátů je ale širší spread a nižší likvidita (opět vycházím z certifikátů obchodovaných na pražské burze). V rámci toho jsou investiční certifikáty vhodnější spíše pro dlouhodobější držení. U turbo certifikátů je navíc potřeba hlídat, zda strike a bariéra není příliš blízko současnému kurzu podkladového aktiva. Já osobně preferuji futures.
  Jana Havelková
 • 9. Otázka od PavelDobrý den, jakému typu investora byste doporučila obchodovat komoditní kontrakty v obchodním systému FIO?

  Foto Jana Havelková
  Odpověď: Dobrý den, komoditní futures kontrakty jsou pákového charakteru, je zde tedy možnost většího zisku vykoupeného větším rizikem. Dále mají omezenou splatnost, nejčastěji měsíc, případně kvartál. Vyžadují tedy častější sledování vývoje kontraktu a investice jsou spíše krátkodobějšího charakteru. Obchodování bych doporučila investorovi, který nemá averzi k riziku, má čas nejlépe každý den sledovat vývoj zvoleného futures, disponuje alespoň 10 000 USD (nebo ekvivalentem v CZK), jejichž případná ztráta pro něj nebude představovat existenční problémy. Ideálně pokud má své portfolio rozděleno i do jiných než komoditních titulů (akcií, dluhopisů, nemovitostí či hotových peněz). Dále by se mělo jednat o investora, který má rád dynamické obchodování a nebojí se rychlých cenových výkyvů.
  Jana Havelková
 • 10. Otázka od Karel ŠplíchalBudete v nejbližší době ještě rozšiřovat nabídku komoditních kontraktů? Pokud ano, odkdy a o co? Díky za odpověď

  Foto Jana Havelková
  Odpověď: Skupina Fio v současnosti nabízí obchodování s futures na akciové indexy, měny, ropu, zlato, stříbro, měď a obilí. Tuto nabídku jsme vytvářeli jednak podle likvidity na jednotlivých futures, jednak podle obecné oblíbenosti konkrétních podkladových aktiv. Zvažovali jsme zařazení i dalších kovů, ale na burze chybí likvidita. O jiné komodity je zájem spíše okrajový. Pokud uvidíme zvýšený zájem o nějakou další likvidní komoditu, velice rádi o ni naši nabídku rozšíříme.
  Jana Havelková
 • 11. Otázka od Repka MilanJak se máte zdravím Vás a Milan Prokop ,pokud nebude v oblastích kde setěží suroviny, které nejen Evropa,ale zejména rychle se rozvíjející ekonomiky potřebují konfliky vojenské, nebo změny klimatu stejně půjdou ceny vzhůru že????

  Foto Jana Havelková
  Odpověď: Dobrý den, také Vás a pana Prokopa zdravím. Vojenské konflikty krátkodobě cenu komodit zvyšují. V dlouhodobém horizontu ale vliv většinou nemají, pokud není přímo a dlouhodobě těžiště ohroženo. A navíc by se muselo jednat o významné a strategické těžiště. Za růstem komodit vidím spíše rozvoj světové ekonomiky, surovinově náročnou výrobu i spotřebu a nemožnost v krátké době přejít na jiné zdroje.
  Jana Havelková
 • 12. Otázka od ing HAVRDOVSKYnejprve bych vam chtel rici,ze vam to na fotografii moc slusi.....rad bych se vas zeptal,jak je mozne,ze ackoliv se hovori o neustalem zdrazovani obili,tak u nas v tescu stoji rohliky ci housky, jiz treti tyden v rade, pouhych 90 haleru......dekuji za odpoved a preji vam mnoho uspechu v zamestnani i v osobnim zivote.

  Foto Jana Havelková
  Odpověď: Děkuji za pochvalu a přeji též úspěšné obchodování. A teď k Vaší otázce. Cena obilí dosahovala v uplynulém roce rekordních hodnot, vrcholu dosáhla letos na jaře. Důvodem byla loňská nízká úroda a celosvětově menší osevní plochy. Dále pak snaha nahrazovat drahou ropu biopalivy. To vše vyústilo až v potravinovou krizi v rozvojových zemí. Letošní rok zemědělci oseli větší plochy, počasí přeje a predikce sklizně je dobrá. Ceny obilí proto klesají. Např. pšenice na světových trzích nyní stojí o 37% méně než v letošním březnu. Neznám cenovou politiku řetězce Tesco, ale pokud je ke zlevnění pečiva nevedl konkurenční tlak, můžeme najít opodstatnění právě v klesající ceně obilí.
  Jana Havelková
 • 13. Otázka od MonikaDobrý den, paní Havelková měla bych laický dotaz.Chtěla bych si koupit akcie a vůbec nevím kde a jak ?

  Foto Jana Havelková
  Odpověď: Dobrý den, obchodování s akciemi je technicky poměrně jednoduchá záležitost. Stačí se obrátit na některého obchodníka s cennými papíry, jež má příslušné povolení od ČNB k této činnosti. Jedním z nich je např. skupina Fio (www.fio.cz). Obchodování probíhá na základě komisionářské smlouvy. Pokyny k nákupu a prodeji akcií můžete zadávat osobně na některé pobočce, telefonicky nebo přes internetovou aplikaci. Zároveň naše společnost vydává investiční doporučení, které Vám pomohou při rozhodování, do kterých akcií či komodit investovat.
  Jana Havelková
 • 14. Otázka od JakubJaké procentuální zastoupení komodit v portfoliu byste doporučila malému investorovi v současné době se střednědobým výhledem?

  Foto Jana Havelková
  Odpověď: Přikláněla bych se k zastoupení kolem 40% s možností postupného navyšování až na 60% portfolia.
  Jana Havelková
 • 15. Otázka od Slavo F.dobý deň. Učím sa obchodovať na komoditných troch uz cca 1,5 roku. Moje otázka je: čo je podľa Vás dôležité aby komoditný obchodník zvladol a prelomil betieru a stal sa ziskovím obchodníkom. Ďakujem a prajem pekný deň:-)

  Foto Jana Havelková
  Odpověď: Dobrý den, důležité je sledovat vývoj komodit v souvislosti s okolním děním a odhalit závislost vývoje jejich cen na makroekonomických zprávách, nahodilých událostech (počasí, politická rozhodnutí) apod. Dále je nutné stanovit si rozumnou hranici (ziskovou i ztrátovou), při jejím proražení vystoupit z pozice a tuto hranici již neposouvat. Případně si na tuto hranici nastavit stoploss. Vhodné je též rozložit investici mezi více různých komodit, nevsázet vše na „jednu kartu“. Přeji nejen Vám, ale i všem ostatním čtenářům, aby jim ta správná investiční karta vyšla a obchodování s komoditami pro ně bylo příjemným finančním zpestřením. Děkuji za otázky a loučím se.
  Jana Havelková
Děkujeme za vaše dotazy a těšíme se na další online diskuze.


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat    

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.