Jakub Turek online - Online chat

Foto Jakub Turek , šéfredaktor serveru Horydoly.cz
Jakub Turek , šéfredaktor serveru Horydoly.cz
Začal svou novinářskou praxi v roce 1993 jako editor soukromého teletextu Žurnál na tv stanici OK3, později na ČT2. Tam působil až do roku 1995. Poté nastoupil jako reportér do spotřebitelské přílohy listu Mf Dnes, TEST DNES, kde psal až do roku 2002. Od roku 2004 pak pracoval jako zástupce šéfredaktora týdeníku Profit. Zlomovým se pro něj stal rok 2003, kdy s bratrem Ondřejem založil server Horydoly.cz

Téma chatu: Lyžařská sezóna 2008/2009

Zadávání otázek

Zadávání otázek skončilo 11.12.2008 14:00.
 • 1. Otázka od Pavel DanielZdravím Jakube,Jaká tedy bude letošní lyžařská sezóna z pohledu financí? Utratíme víc, nebo míň? :-) A jak v ČR a za hranicemi?

  Foto Jakub Turek
  Odpověď: Asi utratíme méně. Pojedeme totiž do zahraničí. Čísla za minulé roky jsou jasná - 830 tisíc lidí lyžovalo v minulé sezóně v Česku a 650 tisíc v cizině. První číslo už několik let mírně klesá, to druhé stoupá. Minulý rok o čtvrtinu (čísla vydala AČCKA). České vlekařské společnosti sice letos příliš nezdražují a Špindl byl dokonce nucen mírňoučce zlevnit, ale stoupají ceny jídla a ubytování. V cizině je součet ubytování+jídlo/vaření+permanentka+cesta levnější než v Česku. Nepočítám extrémy jako jsou na jedné straně zbylé podnikové chaty u nás a drahé hotely v mondénních střediscích v Alpách.
  Jakub Turek
 • 2. Otázka od markydobrý den, jak se podle vás vyvíjí úroveň služeb v českých horách, co je naše největší bolístka proti zahraničí?

  Foto Jakub Turek
  Odpověď: Technické zařízení je stále lepší, o tom žádná... K čemu to ale je, když se občas vybuduje lanovka, koupí rolba a přidá sněžné dělo? Každý, kdo si chce opravdu zalyžovat, stejně vyrazí do Alp. České lyžování totiž netrápí jedna bolístka, ale je stále nemocné. Návštěvník má málokdy pocit, že je na horách vítaný. Prudí ho chlapík na parkovišti s kasírtaškou, prudí ho zakouřené hospody, prudí ho fronty na vleky a lanovky, prudí ho přílišná hustota lyžařů na sjezdovkách, prudí ho staré vleky místo moderních lanovek, prudí ho ochranáři mimo sjezdovky, prudí ho zledovatělé silnice do skiareálů, prudí ho vysoké ceny...
  Jakub Turek
 • 3. Otázka od jelimanekzdravim a preji hezky den,zajimalo by me, zda diky globalni financni krizi, kterou pocitujeme aktualne i v ceske kotline, nejsou v ohrozeni rekreacni a sporotvni strediska na ceskych horach. Zda se neocekava mensi zajem ceskych turistu a samozrejme i tech zahranicnich. Nebo nejsou zatim zadne neznaky zmeny oproti minulym letum ?

  Foto Jakub Turek
  Odpověď: To vám nikdo neřekne. Nikdo vám ani neřekne, jak, proč a za kolik se mění vlastnické struktury menších skiareálů o jednom, dvou, tří vlecích. Všichni si to pečou v hrnci, pod jehož pokličku nenechají nikomu nahlédnout, a šuškají si o tom pod peřinou. Takhle se třeba nedávno oddělil od mateřské společnosti Markid (Černý Důl, Dolní Dvůr) skiareál Dolní Buky. Další střediska pár stovek metrů nad mořem žijí z evropských dotací. Až vyschne tento pramen nezasloužených peněz, půjdou asi do kopru. Třeba od letoška fungují v Jeseníkách Zlaté Hory (654 m n.m.) a Avalanche (825 m n.m.).Rekreační střediska na českých horách včetně lyžařských jsou samozřejmě ohrožena, ale spíš dlouhodobě než jenom finanční krizí. Někteří vlekaři se opatrně nechávají slyšet, že by jim méně peněz mezi lidmi mělo přihrát více Čechů. Podle mého je to mylné očekávání kvůli levnější a kvalitnější dovolené v Alpách, ale nešť. Jenže ve hře jsou další faktory - Krkonoše zaplňují Poláci, německé školy z okolí Berlína a Drážďan, a Holanďané. V době jejich prázdnin je to až polovina krkonošské klientely. Jestli ti zůstanou doma, tak potěš pán bůh! Velkým ohrožením pro Šumavu je stavba dálnic v Česku a hlavně Rakousku a Německu. Cesta do Alp se zkrátila od hranic na dvě hodiny, na vysokohorské skiareály dojedou lyžaři za tři hodiny. Orlické hory, Jeseníky a Beskydy, které bývaly doménou moravského lyžování, pociťují odliv Jihomoravanů na rakouský Semmering a okolí, kdežto Severomoravanů na Velkou Raču na Slovensku. Všeobecně je v celé Evropě trend stárnoucí populace běžkařů, sjezdařů a poslední dva-tři roky i snowboardistů. Mladí mají zájmy jiné než sport. Když už nějaký pohyb aktivně dělají, chtějí ho hned umět, užít zábavu a adrenalin, moc se nenamáhat - to jim lyžování nenabízí. Aby si člověk na sněhu užil, musí tomu věnovat roky. Další trend, který je v Evropě už nějakých patnáct-dvacet let, ukazuje, že lidé si chtějí užít na horách nejen lyžování. Třeba ve Francii je obvyklým jevem, že se během týdne lyžuje dva až tři dni, další den se stráví na saních, bobech nebo třeba bruslích, na další den se jede na nákupy pod hory, a pak už mnoho nezbývá a jde se do bazénu, na koncert, okružní zájezd po pamětihodnostech a pod. Komerčně využít takového chování není nic jednoduchého a musí na tom spolupracovat podnikatelé, obce, skiareály, hospody, ochranáři... Zárodky jsou třeba Bonuspass ve Špindlu (sdružuje několik adrenalinových atrakcí - provozují majitelé atrakcí), Krkobusy (systém skibusů pod Krkonošemi i mezi středisky - provozuje svazek města obcí), pobytové balíčky Lipno (zahrnují lyžování, jídlo, bazén, výuku - provozuje skiareál).
  Jakub Turek
 • 4. Otázka od Petr ChalupaPamatuju si, žedřív jsme na hori nejezdili v nejrůznějších přilbách a tak. Proč se tohle změnilo?

  Foto Jakub Turek
  Odpověď: 1) Tratě jsou tvrdší, protože je vlekaři chtějí udržet co nejdéle v provozu schopném stavu. 2) Jezdí se rychleji, protože tratě jsou rovnější a lépe upravené. 3) Lidé jezdí více na hraně svých schopností, protože tratě jsou širší a mají okolo sebe místy sítě. 4) Oblouky se dají projíždět rychleji díky carvingovým lyžím. 5) Dělají se triky, skoky, airy, otočky... 6) Jezdí se různé styly, které spolu nepasují - carverovy dlouhé razantní oblouky se jezdí jinak než klasikovy kraťoučké obloučky při spádnici a začátečnické oblouky v přívratu. Do toho se ještě motají děti, co nemají strach, snowboardisté a jezdci na krťoučkých lyžičkách bez hůlek. Vážných srážek je tedy víc. 7) Na českých sjezdovkách je v sezoně a o víkendu čím dále více plno. Proto je více těžších úrazů než dříve a je potřeba si chránit to nejvzácnější, co máme - hlavu.
  Jakub Turek
 • 5. Otázka od Markéta MaláKam se letos podle vás vyplatí jet na zimní dovolenou?

  Foto Jakub Turek
  Odpověď: Pár námětů pro inspiraci. RODINA: Val di Sole s permanentkou Skirama (Monte Bondo, Folgarida, Marilleva, Tonale, Madonna...), Obereggen a okolí s permanentkou Dolomiti Superski (s autem dosáhnete od Oberegegn a Seiser Alm až po Marmoladu a Sella Rondu), Villach s Korunatskou permanentkou (od Kleinkircheimu přes Heligenblut a Mölltal až po Katschberg). REKREAČNÍ JEZDCI: Schladming (Dachstein, Planai), La Plagne, Les 2 Alpes, Zell am See (Kitzsteinhorn a Schittenhöhe). FREERIDE: Chamonix (permanentka obsahuje celé údolí, Mer de Glace a Courmayeur). SKIALP: Přejezd na lyžích se stanem Bukovské vrchy, Nízké Tatry, Velká Fatra. Pobyt na horské chatě ve Vysokých Tatrách
  Jakub Turek
 • 6. Otázka od PetrDobrý den Jakube, kdo podle vás může seriozně nabízet informační zdroje a hodnocení tak, jak to děláte vy?

  Foto Jakub Turek
  Odpověď: To zníjako reklama na server a časopis, který vedu... Z těch méně známých například dobré info najdete na Snow.cz (začali agregovat zprávy o počasí po celé Evropě), pár super kamer je na Hydronet.cz, Laviny najdete na Horskasluzba.cz, poněkud nadsazená čísla o výšce sněhu a počtu vleků v provozu jsou na Holidayinfo.cz aslovenské mutaci Holidayinfo.sk, ráno koukněte na Panoramu na ČT2 (i když experti říkají, že v tu dobu už berou první lano). Ohledně evropského lyžování používám Snow-forecast.com, kde si hledám čerstvý prašan.
  Jakub Turek
 • 7. Otázka od JiříkZdravím Jakube. Kolik stojí průměrná výbavička na zimní radovánky na český kopec? A mám do toho ty prachy dát, nebo počkat, že to příští rok bude levnější?

  Foto Jakub Turek
  Odpověď: Jestli se takhle ptáte, doporučuju využít služeb půjčoven. Přijde vás to levněji, vyberete si nejnovější modely, nemusíte se starat o údržbu a necháte si poradit od obsluhy. Navíc dostanete lyže nebo snowboard nabroušené a namazané.
  Jakub Turek
 • 8. Otázka od MichalaV čem by měly mít malý děti jiné zabezpečení na hory, ať už jde o lyže, nebo snowboard oproti dospělm?

  Foto Jakub Turek
  Odpověď: Helma! V Itálii je do 14 let povinná, jinde je to standard. Navíc pořádné teplé oblečení. Není potřeba kupovat nic zvláštního, úplně stačí šusťáky nebo oteplovačky z bazaru, ale je potřeba počítat s tím, že prcek dřív prochladne - jednak se pořád rochní ve sněhu a druhak je mu to jedno. Když pojedete někam výš v Alpách, nezapomeňte na silnou vrstvu slunečního krému s faktorem 20-25 (lépe nesmytelný vodou) a brýle (lépe lyžařské s UV filtrem). Pokud hodláte lyžovat celý den, vezměte do batohu s sebou na sjezdovku ještě nejméně jedny náhradní rukavice, jedny náhradní ponožky a vyplatí se i termoska s čajem. Pro puberťáky se hodí i páteřák (chránič páteře).
  Jakub Turek
 • 9. Otázka od plecitýJsme obcasnym ci spise sezonnim navstevnikem vaseho serveru. Ackoliv mam k nemu spoust vyhrad ci pripominek jsem s nim spokojen, nebot se zde dozvim spoustu zajiamvych informaci pro vyber sve dovolene ci vyletu za lyzarskymi zazitky.. napada me zcela jednoducha a mozna trochu intimni otazka.. ale z ceho je vlastne ziv vas server ? Jen z reklamy to asi nebude ne ? dekujuPP

  Foto Jakub Turek
  Odpověď: Pouze z reklamy. Nepovažujeme za seriózní, aby jakékoliv médium bylo placeno neprůhlednými kanály (PR a pod.), případně se podílelo na obchodování (internetový obchod a pod.), nebo se nechávalo platit jako hlásná trouba nějaké korporace. Potom by nemohlo být nezávislé.
  Jakub Turek
 • 10. Otázka od xypJsem začátečník, jaký lyže si mám koupit?

  Foto Jakub Turek
  Odpověď: Levné :-) Koupě nových lyží je ještě méně výhodná než koupě auta. V okamžik, kdy je v obchodě zaplatíte, tak aniž byste na ně ještě sáhl, ztrácí cca 30 % hodnoty. Doporučuji tento postup: 1) Poradit se s odborníkem, anebo aspoň kamarády. 2) Pokud se přichomýtnete k nějaké předváděcí akci na sjezdovce, vyzkoušejte co nejvíce párů - nestyďte se, prodejci vám je rádi zdarma půjčí. 3) Projděte si katalogy, nebo aspoň obchody. 4) Pak si kupte set vázání + deska + lyže do cca 10 000 Kč. Pokud jste silový sportovní typ, raději zajděte to lyžařské speciálky. Pokud jste lehoučký rekreant, můžete nakupovat i v hypermerketu nebo obyčejném sportu. 5) Vykašlete se na tento postup, projděte pár bazarů a kupte lyže, které se vám líbí. Za dva roky už budete vědět víc a můžete si koupit další bazarovku podle svého gusta. 6) Pro začátek doporučuju lyže kategorie all mountain. V nich se schovávají modely pro pohodovou jízdu na sjezdovce i občasné vyjížďky do terénu. Nevadí, když bude mít levné pěnové jádro, protože vám za dvě sezóny sice "odejde", ale to už budete zkušenější a budete si vybírat více podle svých přesných preferencí. Vyhněte se lyžím performance - jsou zbytečně drahé, slalomkám a obřačkám - jsou "ostré" a potřebují od vás sílu a techniku, a také všem freeride a freeski - jsou speciálně do hlubokého sněhu nebo na triky do snowparku.
  Jakub Turek
 • 11. Otázka od PojistkaV čem jsou výhodné a naopak n evýhodné tzv. víkenodvé zájezdy do Rakouska?

  Foto Jakub Turek
  Odpověď: Nevím přesně, čemu říkáte víkendové zájezdy do Rakouska. Obecně ale platí, že mimo hlavní sezónu (cca od února do března) najdete sám ubytování v údolí pod skiareálem za cca 20-25 E/noc/penzion+snídaně. K tomu si dokoupíte permanentku. Pokud chcete ušetřit, je lépe jet s cestovkou (permanentka, ubytování i cesta jsou levnější). Navíc se můžete nechat odvézt autobusem a nemusíte sám řídit. V každém případě je už zcela běžné, že se díky dálnicím a volným hranicím jezdí lyžovat na víkend nebo dokonce na jeden den z Česka např. do Hinterstoder (Toten Gebirge), Flachau a Radstadt (Salcbursko), Obertauern (Niedere Tauern), Kaprun (Hohe Tauern), Dachstein West i Planai (Dachstein). Takhle nejezdí jenom sjezdaři, ale i běžkaři. Skailpinisté dokonce jedou v pátek večer, přespí na parkovišti pod horami, vyšlápnou si vybranou túru, přespí v tzv. nouzovém prostoru na horské chatě (winterraum) a v neděli sjedou k autu a domů. Cena permanentky ve velkých skiareálech v rakousku přijde na jeden den na cca 700-800 Kč, tj. jako ve Špindlu, s dětmi na rodinnou jízdenku vyjde tento poměr ještě lépe.
  Jakub Turek
 • 12. Otázka od juchajdaMate nejaky aktualni tip na letosni zimu kam vyrazit za kvalitnim lyzovanim ? at uz v cechaha nebo v zahranici ?

  Foto Jakub Turek
  Odpověď: Jednička je v Česku samozřejmě Špindl (bohužel nic lepšího není k dispozici). Což takhle vyzkoušet pár středisek, která nejsou moc známá, ale je tam kouzelné lyžování? Tak třeba: JEDLOVÁ v Lužických horách www.horydoly.cz/vypsat.php?id=3336 MITTERDORF na Šumavě www.horydoly.cz/vypsat.php?id=7832 LIPNO na Šumavě www.horydoly.cz/vypsat.php?id=10993 COURMAYEUR v Mont Blanc Massif www.horydoly.cz/vypsat.php?id=11208 SEISER ALM v Dolomitech www.horydoly.cz/vypsat.php?id=7623 HEILIGENBLUT ve Vysokých Taurách www.horydoly.cz/vypsat.php?id=1114 KLEINWALSERTAL v Algavských Alpách www.horydoly.cz/vypsat.php?id=5409
  Jakub Turek
Děkujeme za vaše dotazy a těšíme se na další online diskuze.


Zobrazit sloupec 
Kurzy měn | Akcie | Obchodní rejstřík | Zájezdy | Last minute | Meteobox | Bydlet | YAuto | Studium | M
Menu Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce Pojištění Koronavirus

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Uživatel:
Upravit profil
Přihlášení
Jméno:
Heslo:
Zapomenuté heslo ?
Registrace nového uživatele