Jiří Šedivý online - Online chat

Foto Jiří Šedivý
Asociace českých stavebních spořitelen - logo Jiří Šedivý
je tajemníkem Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS), kde působí od roku 2005. V rámci své pracovní náplně má na starosti také spolupráci s novináři a veřejností. Hlavním cílem AČSS je vytvářet příznivé podmínky pro financování bytových potřeb účastníků stavebního spoření.
Jiří Šedivý předtím pracoval v internetovém serveru Peníze.cz jako redaktor s hlavním zaměřením na témata bydlení a jeho financování. Vystudoval obor Hospodářská politika na Národohospodářské fakultě VŠE v Praze.

Chat probíhá ve spolupráci s www.usporim.cz

Téma chatu: Stavební spoření v době krize

Zadávání otázek

Zadávání otázek skončilo 14.10.2009 15:00.
  • 1. Otázka od PeléPreji pekny den,jak dlouho myslite jeste bude ceska vlada podporovat stavebni sporeni ? Da se ocekavat, ze kdyby po volbach prisla k moci pravice, ze by podporu stavebniho sporeni zrusila uplne. Je to tedy skutecne jen v moci politiku ? Naopak levicove vlady by Stavebni sporeni podporovaly i nadale. Co je spravne ? Mel by stat podporovat nove bydleni ci renovaci stavajiciho timto zpusobem a jsou to efektivne vynalozene penize ? dekuji

    Foto Jiří Šedivý
    Odpověď: Pěkný den i Vám. Ze své funkce nemohu nic jiného, než věřit, že každá vláda bez ohledu na barvu zváží přínosy stavebního spoření pro ekonomiku a dojde k závěru, že jeho podpora má smysl a nezanedbatelný význam. Nesdílím Vámi automaticky nastolený předpoklad, že pravice by podporu stavebního spoření například zrušila úplně. Není důvod, aby pravicová vláda neuměla počítat a nedošla k závěru, že stavební spoření je pro státní rozpočet ziskové. Při dnešní situaci vydá v roce 2009 státní rozpočet na podpoře stavebního spoření cca 13 mld. Kč. Stavební spořitelny poskytnou úvěry v objemu někde kolem 65 mld. Kč. Tyto úvěry plynou všechny na určité bytové účely v souladu se zákonem a k těmto účelům přidružené aktivity podléhají zdanění (zejména DPH, zdanění práce zaměstnanců a zisků stavebních i finančních firem, OSVČ atp.). Daňový výnos státního rozpočtu pak převyšuje výdaje na státní podporu a dosáhne aktuálně přibližně dvojnásobku vydané podpory, tedy cca 25 – 30 mld. Kdyby stání rozpočet financoval pouze aktivity, které jsou pro něj výnosné, nemohl by být nikdy v deficitu. To však pochopitelně není smyslem veřejných financí, uvádím to jen pro ilustraci. Jinak si nemyslím, že stavební spoření je výhradně v moci politiků, protože i politická rozhodnutí jsou vázána řadou právních norem, ale souhlasím s tím, že stavební spoření se opírá velkou měrou o politická rozhodnutí. I ta jsou však ovlivněna vůlí voličů ve volbách. Když si najdete různé průzkumy a ankety, které zkoumají smysluplnost a někdy jen oblibu podpory stavebního spoření, pohybuje se podíl pozitivních ohlasů vždy přes 80 %. Pokud by tedy měla politická reprezentace toto rozložení kopírovat, měla by kritizovat stavební spoření jedna středně velká, nebo dvě malé politické strany (plus v obou případech několik maličkatých). Každopádně peníze vynaložené na stavební spoření napomáhají dlouhodobému spoření – odkládání spotřeby, umožňují potřebným získat za rozumných podmínek úvěry na bydlení a realizovat tak Vámi zmiňované investice do bydlení.
    Jiří Šedivý
  • 2. Otázka od Milan V.Přeji dobrý den, budu moci použít naspořené prostředky na účtu stavebního spoření k jiným účelům než stavbě, když na tento účet stále spořím(výhodné úrokové zúročení) a státní podporu jsem obdržel naposledy někdy před 8 lety?

    Foto Jiří Šedivý
    Odpověď: Dobrý den, podle současně platné legislativy není důvodu, abyste své úspory nemohl kdykoliv použít za jakýmkoliv účelem. Svou roli v systému stavebního spoření jste splnil tím, že jste poskytnul své peníze po dobu tzv. vázací lhůty těm, kdož je potřebovali. Vzhledem k tomu, že spoříte ještě déle než po dobu vázací lhůty, svůj výkon jste splnil ještě více.
    Jiří Šedivý
  • 3. Otázka od MartinDobrý den, jaké jsou odhady spořitelen po té, co by byl schálen 2. Janotův balíček, kde se uvažuje o zrušení podpory stavebního spoření, nebo o zásadním zpřísnění, ne-li zrušení. Budou samy stavební spořitelny nějak zatraktivnovat tento produkt?

    Foto Jiří Šedivý
    Odpověď: Dobrý den, odhady být nemohou, protože tzv. druhý balíček nikdo neviděl, tedy alespoň já o nikom nevím. Nikdo nezná, jakým způsobem hodlá ministerstvo financí ke stavebnímu spoření přistoupit a bez znalosti parametrů nemůžete modelovat ani teoretické dopady ve stylu „co by, kdyby“.
    Jiří Šedivý
  • 4. Otázka od EvaDobrý den, mohu využít úvěr ze stavebního spoření na studium?

    Foto Jiří Šedivý
    Odpověď: Dobrý den, v současné době úvěr od stavební spořitelny použít na studium nemůžete. Když bych to chtěl odlehčit, tak jedině snad za podmínek, že se přestěhujete do Rakouska. V ČR byla příslušná novela zákona o stavebním spoření letos schválena Poslaneckou sněmovnou, zamítnuta Senátem a finálně neprohlasována PS, čili pro úvěry na studium od stavebních spořitelen nebyla politická podpora. Podrobněji si můžete k tématu přečíst u nás na webu: http://www.acss.cz/cz/novinari-a-odbornici/sledujeme-iniciativu-k-roz-ireni-ucelovosti-uveru-na-vzdelani
    Jiří Šedivý
  • 5. Otázka od PetraDobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli u stavebního spoření jsou vklady pojištěny? Děkuji za odpověď.

    Foto Jiří Šedivý
    Odpověď: Dobrý den, vklady ve stavebních spořitelnách jsou na základě zákona o bankách pojištěny u Fondu pojištění vkladů. Zvýšenou záruku střadatelům navíc z titulu státní dotace poskytuje také kontrolní činnost ze strany ministerstva financí a zákonná omezení oblastí, kam je možno investovat svěřené vklady.
    Jiří Šedivý
  • 6. Otázka od OndřejPodle čeho bych si měl vybrat stavební spoření?

    Foto Jiří Šedivý
    Odpověď: Pro volbu konkrétního tarifu existuje řada kritérií od dostupnosti služeb konkrétní společnosti právě pro Vás, přes záměry s produktem do budoucna (spoření, nebo úvěr?), doporučení Vašeho poradce až po reference od Vašich známých, kteří již nabyli nějaké konkrétní zkušenosti. Nabídky jsou na jednu stranu podobné, vždyť jde o stavební spoření, ale současně se liší proto, aby přilákaly klienty do konkrétní stavební spořitelny.
    Jiří Šedivý
  • 7. Otázka od IvoZa jakých podmínek mohu snížit cílovou částku u stavebního spoření?

    Foto Jiří Šedivý
    Odpověď: Snížení cílové částky je změnou parametrů smlouvy dvou stran, neboli záleží čistě na dohodě podmínek mezi Vámi a stavební spořitelnou. Vy budete požadovat změnu a stavební spořitelna Vám sdělí, za jakých podmínek tuto změnu provede. Je pak na Vás, zda takové podmínky budete akceptovat a změna se uskuteční, nebo nikoliv.
    Jiří Šedivý
  • 8. Otázka od HabakukStavební spoření slouží k prvotnímu spoření a následnému získání úvěru.Na tom je postaven jeho úspěch v Evropě.Proč naše stavební spořitelny refinancují již jednou někým poskytnuté úvěry? To přece pro stavební spoření nedává smysl!

    Foto Jiří Šedivý
    Odpověď: Dovolím si oponovat na základě argumentů. Úvěr od stavební spořitelny nabízí některé takřka unikátní vlastnosti, které plynou právě z toho, že fáze spoření předchází fázi úvěrové, neboli stavební spořitelny nezískávají zdroje na mezibankovním trhu. Proto si mohou dovolit (a ze zákona musejí) poskytovat úvěry, jejichž úroková sazba je fixována již od podpisu smlouvy o spoření, tedy od vzniku prvního smluvního vztahu mezi klientem spořitelnou. Tato sazba se pochopitelně týká nárokovatelného úvěru ze stavebního spoření. Takový úvěr lze také předčasně bez jakékoliv sankce splatit a jeho minimální splátky bývají o něco nižší než u alternativních bankovních produktů. Stát tak pomáhá pomocí podpory stavebního spoření podpořit finanční stabilitu domácností. Je-li pro klienta vhodnou alternativou i tzv. překlenovací úvěr, který se v průběhu času změní v úvěr ze stavebního spoření, může jej využít, ale opět porovnává podmínky překlenovacího úvěru s ostatními nabídkami na trhu. Případné refinancování je pouze projevem toho, že zákazník nalezl lepší nabídku (v případě stavebního spoření zejména stabilnější), než je jeho současný úvěr, například hypotéka s fixací úrokové sazby na tři roky.
    Jiří Šedivý
  • 9. Otázka od HANA KYPTOVÁDobrý den, dnes jsem obdržela poštovní poukázku od Vaší firmy se zprávou pro adresáta : za vrácené zboží, laskavě se se mnou spojdte dopisem popř.mailem, o jaké zboží se jedná, s přáním hezkého dne PS: hana.kyptova@hzsojn.cz

    Foto Jiří Šedivý
    Odpověď: Dobrý den, jelikož AČSS není obchodní společností, nepodniká obchodní aktivity, nepracuje s žádným zbožím, mohu zodpovědně prohlásit, že nezasílá žádné složenky. Pokud přesto máte potřebu kontaktovat AČSS, učiňte tak prosím standardním způsobem vycházejícím z kontaktů uvedených například na naší webové stránce. Platformu chatu nelze jistě považovat za vhodnou k řešení podobných problémů.
    Jiří Šedivý
  • 10. Otázka od Michal RakusanDobry den, mam stavebni sporeni s podporou 4 500 Kc. To je brano jako super vec, ale ja si to uz nemyslim. Prece je jasne, ze rok od roku mi stat prispiva mene a mene. Tedy ma otazka: proc neni prispevek statu zvysovan aspon jednou za pet let o inflaci?

    Foto Jiří Šedivý
    Odpověď: Dobrý den, je pravdou, že inflace každoročně snižuje reálnou hodnotu státní podpory. Zákon o jejím navyšování nehovoří. Proč není Váš příspěvek zvyšován o inflaci, to musí zodpovědět zákonodárce, případně kdokoliv se zákonodárnou iniciativou. Kdyby však měla zůstat zachována reálná hodnota státní podpory z roku 1993, musela by se z tehdejších 4.500 Kč ke konci roku 2008 zvýšit na 9.370 Kč. Abych však zůstal argumentačně konzistentní, nemyslím si, že je důvod k inflačnímu navyšování. Podpora slouží k tomu, aby napomohla motivovat dostatečné množství klientů k dlouhodobým úsporám. Tuto funkci i bez inflační valorizace současná státní podpora plní, byť se zásoby volných zdrojů pro poskytování výhodných úvěrů stavebním spořitelnám stále více tenčí.
    Jiří Šedivý
  • 11. Otázka od Mikijaké jsou výhody a nevýhody při refinancování hypotéky ze stavebního spoření ( např. nízká hyposplátka od RB )ve srovnání např. s refinancováním u hypoteční banky ( mBank a jejich 4,8% p.a. )

    Foto Jiří Šedivý
    Odpověď: Výhody jsou vždy relativní pro konkrétního spotřebitele a vycházejí z jeho preferencí. Většinou je za výhodu považována stabilita úrokové sazby a možnost předčasného splácení úvěrů bez sankcí. Jako nevýhodu vnímají mnozí klienti skutečnost, že pokud poklesnou sazby na okolním trhu významně nízko, u stavebního spoření k něčemu takovému nedojde, protože stabilita se dá za jistých okolností nazvat také nepružností. Mnozí klienti uvádějí jako výhodu menších úvěrů (řádově do půl miliónu korun), že nemusejí ve srovnání s hypotékou zastavovat za všech okolností nemovitost. Ke konkrétnímu produktu se ze své pozice vyjadřovat nemíním, ale dovolím si připomenout, že nejlépe Vám příslušný produkt odprezentuje jeho tvůrce, tedy příslušná stavební spořitelna nebo banka.
    Jiří Šedivý
  • 12. Otázka od StandaZabývá se AČSS zneužíváním nevědomosti některých klientů?Bezdůvodné rušení bonusových smluv,bezhlavé,nic neřešící navyšování dětských smluv o milionové částky? Děkuji,vím že toto řeší sami spořitelny,ale ne vždy dostatečně.

    Foto Jiří Šedivý
    Odpověď: Jako velmi konkrétní opatření proti rušení některých výhodných smluv má AČSS na svých webových stránkách více než rok upozornění (jediné v červené barvě a donedávna úplně v horní části homepage, nyní v pravém sloupci) o tom, že žádné smlouvy nekončí uplynutím zákonné vázací lhůty. Přímý odkaz: http://www.acss.cz/cz/aktuality/acss-upozornuje-smlouvy-o-stavebnim-sporeni-nekonci/ Jinak si dovolím namítnout, že proti nevědomosti některých klientů musí bojovat především stát na úrovní vzdělávání, zejména základního a středního školství. Není přece možné, aby absolvent základní školy nevěděl, že když jako zletilý a svéprávný cokoliv podepíše, tak to platí a nese to s sebou také nějaké důsledky. V praxi jde podle mě o mnohem zásadnější výbavu do života, než je například znalost chemického vzorce kuchyňské soli.
    Jiří Šedivý
  • 13. Otázka od homo se selským rozumemTipněte si, na kolik příjde v průměru stavební spořitelnu získání dlouhodobě vázaných finančních prostředků ze státem dotovaného stavebního spoření, které ji umožňuje dlouhodobé využívat až stamiliardové částky po té, co si stavební spořitelnička 2%-ní úrok "přicmrdávaný" z vlastních zdrojů umoří nejrůznějšími poplatky a především vstupním poplatkem z cílové částky??? Pokud Vám to není známo, pouze tento vstupní poplatek již v momentu zahájení spoření PŘEDEM snižuje úrokový výnos spoření o celé procento!!!! Druhé procento ze dvou hrdě nabízených většinou zdaleka nestačí na nejrůznější poplatky!!! A přitom by bylo vše jasné, kdyby nekorupční stát připsal cílovou prémii 5x4500 Kč až na konci spoření při splnění všech podmínek, takže i blbý plebs by zjistil, že jeho milovaná bančička mu vlastně za dobu spoření připsala co ??? A VOTOM TO JE!!! Myslíte že je to důsledek bankovního lobingu a korupce anebo pouhá blbost našich vvolených????

    Foto Jiří Šedivý
    Odpověď: Myslím si, že nezůstala žádná otázka, kterou byste položil a zároveň si nezodpověděl, krom té poslední. Avšak i selský rozum musí minimálně zapochybovat o správnosti Vašich závěrů při pohledu do základních statistik. Průměrná úroková sazba stavebního spoření je cca 2,3 % (odkazuji na statistiku České národní banky, Zpráva o finanční stabilitě) a průměrný vklad na smlouvě o stavebním spoření je 80.000 korun (statistika Ministerstva financí). Z toho plyne, že průměrně připíše stavební spořitelna v letošním roce na jednu smlouvu 1.840 korun úroků. Ve srovnání s „nejrůznějšími poplatky“, o kterých hovoříte, a vstupním poplatkem (který jistě rozpočítáváte poctivě do jednotlivých let existence opět u průměrné smlouvy) je evidentní, že úrokové výnosy významně převyšují jakékoliv poplatky. Jelikož silně nesouhlasím s Vašimi předpoklady (někam se Vám například také vytratilo 145 mld. Kč úvěrů poskytnutých stavebními spořitelnami za poslední dva roky a jejich příznivý vliv na bytový fond i státní rozpočet) nejsem schopen zodpovědět závěrečnou fabulační otázku. Pokud Vám ceny (poplatky a úroky) stavebních spořitelen z jakéhokoliv důvodu nevyhovují, máte samozřejmě zcela svobodnou možnost, stejně jako u většiny produktů v této zemi, je prostě nevyužívat.
    Jiří Šedivý
  • 14. Otázka od Oldřich V.uvažuje se o zdanění úroků - kdyby bylo zavedené, od kdy je to možné nejdříve? stejně tak snížení státní podpory- od kdy nejdříve? kdyby se provedlo uvažované snížení stát.podpory u smluv ,kde byla 25% stát.podpora , tak by se snížila na 3 tis., nebo by byly plošně všechny stát.podpory 2 tis.? děkuji za odpověď

    Foto Jiří Šedivý
    Odpověď: Děkuji za otázku. Termín případného zavedení zdanění úroků je otázka na zákonodárce. Asociace o tomto opravdu nijak nerozhoduje. Možné je to v případě zdanění úroků novelou zákona o daních z příjmů a v případě státní podpory novelou zákona o stavebním spoření. Nedávno jsme byli svědky různých zákonodárných „expres“ řešení, takže fantazie teoreticky připouští poměrně brzký termín. Sám ministr financí hovořil o jarním balíčku, ale nikdo zatím nezkoumal vůli voličů, či jejich zástupců. Zejména zásah do státní podpory s sebou však nese tolik aspektů a rizik, že je nutné o něm velmi pečlivě diskutovat. My jsme v asociaci žádný konkrétní návrh neviděli, nikdo ho s námi nediskutoval, nikdo se nás tím pádem neptal na rizika jednotlivých opatření, jaká za sektor, kde je uložena třetina úspor českých domácností, identifikujeme a vnímáme. I proto nejsem schopen vůbec zodpovědět poslední část Vaší otázky.
    Jiří Šedivý
  • 15. Otázka od P.BedrnaDobrý den, zajímalo by mě působení opatrovnickéhosoudu u dětských smluv. Pokud je při ukončení celková suma výrazně větší než 250000,- Kč (podle mých informací tuto hranici tolerují stavební spořitelny při podpisu obou rodičů),zamezí o.s. výplatu jmenováním opatrovníka až ve věku 15-18 let nezletilého nebo už může dříve - ve věku 13-14 let? V našem případě podpisy obou rodičů nejsou problémem.Ještě bych se chtěl zeptat na situaci,pokud by došlo k danění úroků. Týkalo by se to úroků od změny zákona nebo by to vztahovat při výplatěi na úroky připsané v předcházejících letech?V případě úpravy u státní podpory by to mohlo také působit retroaktivně? Děkuji předem za odpověďpetr.bedrna@seznam.cz

    Foto Jiří Šedivý
    Odpověď: Dobrý den, situaci kolem „dětských smluv“ mohu směle označit za velmi různorodou. Již informace o hranici čtvrt miliónu rozhodně nemůžete paušalizovat na všechny stavební spořitelny, protože u některých je hranice požadavku na rozhodnutí opatrovnického soudu o dost nižší. Každá stavební spořitelna má vlastní postup a není se čemu divit, protože každá spořitelna ponese případné právní důsledky sama na svůj účet. Pro konkrétní postup neexistuje žádný jednoznačný předpis. Stavební spořitelny vycházejí z vlastních právních názorů, které si k problematice utvářejí například i podle dosavadních praktických zkušeností, rozhodnutí managementu, relevantních judikátů atd. Opatrovnické soudy chrání zájmy nezletilého. Souhlas s výpovědí a výplatou prostředků vydá soud jen tehdy, pokud jej přesvědčíte, že peníze budou použity v zájmu dítěte bez ohledu na to, zda je mu např. 12 nebo 16 let. Peníze jsou na smlouvě dítěte a jsou bezesporu jeho. Zákon tak chrání zájmy dětí i před zákonnými zástupci. K části otázky na úroky bych se jednak odkázal na mou předchozí odpověď (14.) a zároveň poznamenal, že i v případě zdanění úroků by měl být zachován princip, že daň je uvalena na příjem příslušného roku. A úrok je na Váš účet ve stavební spořitelně připsán v jednotlivých letech, tedy je příjmem jednotlivých let a je pouze vázán na Vašem účtu. Úroky na běžném účtu také nejsou zdaněny až tehdy, když je z účtu vybíráte.
    Jiří Šedivý
  • 16. Otázka od JiriNDůvod proč jsem založil stavební spoření byl, že v jsem si porovnal v tu dobu nabízené možnosti ukládání peněz. Stavební spoření vyšlo jako nejvýhodnější. Byl stanoven pevný úrok a jasný příspěvek státu. Ptám se: "Může se stát, že se během platnosti smlouvy změní státní příspěvek?Chápu, že od určitého data může stát upravit výši příspěvku pro nové smlouvy, ale měnit ho během platnosti smlouvy se mi zdá nemožné. Nebo je někde malým písmem ve smlouvě napsáno, že to možne je?

    Foto Jiří Šedivý
    Odpověď: Vaše otázka je především právním problémem ohledně retroaktivního působení některých úprav zákona. Jak už tomu tak bývá, existuje více právních názorů. Právní výklady, které má k dispozici AČSS, hovoří o tom, že zásahy do uzavřených smluvních vztahů na úrovni výše státní podpory jsou nepřípustné. Závazný právní výklad této problematiky však nepřísluší ani asociaci, ani stavebním spořitelnám, ba ani ministerstvu financí, nýbrž moci soudní. Konkrétní smlouvy jednotlivých stavebních spořitelen s klienty AČSS k dispozici od stavebních spořitelen nemá. Obchodní podmínky těchto smluv podléhají schválení ministerstvem financí.
    Jiří Šedivý
  • 17. Otázka od ZDENĚKSLYŠEL JSEM, ŽE VLÁDA PŘEMÝŠLELA O SNÍŽENÍ PODPORY U JIŽ PROBÍHAJÍCÍCH SMLUV. JÁ SI MYSLÍM, ŽE JE TO V ROZPORU S NAŠIMI ZÁKONY.

    Foto Jiří Šedivý
    Odpověď: ZDŮRAZŇUJI, ŽE SE V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ NECÍTÍM BÝT PRÁVNÍM EXPERTEM, DOKONCE ANI NA OTÁZKY RETROAKTIVITY PRÁVA, ALE VÁŠ NÁZOR SDÍLÍM.
    Jiří Šedivý
  • 18. Otázka od aa1je právně proveditelná změna SP a danění výnosů u už existujících smluv, jak se stále někde spekuluje?tedy nespekuluji už o tom, že by to stát asi přišlo hodně draho-protože mohutný odliv spořících klientů by způsobil kolaps

    Foto Jiří Šedivý
    Odpověď: Ke státní podpoře jsem se vyjádřil v předešlých otázkách (např. 16. a 17.). K úrokům pak s odkazem na závěr odpovědi 15. poznamenávám, že z těch samých důvodů, z jakých považuji za nemožné uvalit daň na výnosy let minulých, považuji naopak za možné uvalit daň na výnosy let příštích. I tak platí, že případná daň snižuje podporu státu investicím do bydlení. AČSS tedy takové opatření nepodporuje.
    Jiří Šedivý
  • 19. Otázka od onyxdobrý den, když by došlo ke změnám (vládním, legislativním...), vztahovalo by se to jen na nově uzavírané smlouvy, nebo (a která opatření) i na staré smlouvy?

    Foto Jiří Šedivý
    Odpověď: Dobrý den, přesně, jak uvádíte, pokud by šlo o změny vládní, legislativní, musíte se na takové změny ptát vlády a zákonodárce. Pokud náhodou zcela logicky předpokládáte, že případná opatření, jejichž parametry například přinášejí média, jsou s asociací ze strany vlády a zákonodárce konzultována, musím Vás zklamat. My bychom pochopitelně zájem měli. Jinak jsme v AČSS přesvědčeni, že měnit podmínky starých smluv možné není, ale náš názor není na zeměkouli jediný, ani bohužel směrodatný.
    Jiří Šedivý
  • 20. Otázka od Petr NečasV případě "zásahu" státem do státní podpory a jejího zrušení/snížní, mohou tak učinit zpětně u již fungujících smluv?

    Foto Jiří Šedivý
    Odpověď: Viz předešlé odpovědi (zejména 16. – 19.). Mimochodem, mohou všechno, otázkou je, jaké to bude mít důsledky jak právní, tak ekonomické.
    Jiří Šedivý
  • 21. Otázka od Kamila T.Dobrý den pane Šedivý. Na fotografii vypadáte velice sympaticky. Nechtěl byste mi na pár otázek odpověděť např. při večeři? Pokud ano, ozvěte se mi prosím na email kamila.trefna@gmail.com. Děkuji a těším se na Vaši reakci, Kamila.

    Foto Jiří Šedivý
    Odpověď: Dobrý den, Kamilo T., děkuji za milé vyjádření, ale znáte to. Fotografie, byť reálné, klamou a večeřet se ženami, které potkáme v rámci pracovních aktivit, notabene v rámci propagace odborné diskuse na finančním serveru je poněkud neprofesionální.
    Jiří Šedivý
  • 22. Otázka od Petra PrahaDobry den, na vase jmeno mi vyhledavac zobrazil, ze jste i aktivni basketbalista. Tuto hru mam velmi rada, muzete prozradit, jak jste se k ni dostal, co Vam dava a naopak bere? Omlouvam se, ze se nejedna o otazku z oboru.

    Foto Jiří Šedivý
    Odpověď: Dobrý den, pokud vyhledávač tvrdí aktivní basketbalista, tak je skutečně optimistou. Chodím si zahrát s kamarády v rámci pražského přeboru a k basketbalu jsem se dostal velmi snadno již v útlém dětství. Dá se říci, že je to rodinná záležitost pramenící z celoživotní práce a činnosti mého dědečka a jeho potomků, tedy i mého tatínka. Basketbal mi určitě celkově mnohem víc dal, než vzal. Při vážnějším pojetí je to samozřejmě časově náročný koníček, který vám začne řídit život, ale člověku mimo jiné připraví spoustu vítězství i porážek a s tím spojených pocitů, učí vás trpělivosti, bojovat s nepříznivými okolnostmi, makat… Záleží na každém, jak moc se tomu obětuje, nebo čeho chce dosáhnout. Já se basketbalem jen bavím.
    Jiří Šedivý
  • 23. Otázka od Petr KadanikJaky lze v soucasne dobe ziskat nejnizsi urok z uveru (na novou smlouvu)? Lze ocekavat pokles teto sazby?

    Foto Jiří Šedivý
    Odpověď: Smyslem existence asociace není sledovat konkurenční boj našich členů, tedy osobně nemám detailní přehled o úrokových sazbách stavebních spořitelen. Tipnul bych si, že úvěr ze stavebního spoření můžete aktuálně získat již za sazbu 3,5 %. Další pokles bych neočekával.
    Jiří Šedivý
  • 24. Otázka od LiborDobrý den,RFSS mi sama přerušila stav.spoření a přesunula mi naspořené peníze na běžný neúročený účet s odůvodněním,že jsem již nastřádal dohodnutou výši a mohu peníze kdykoliv vybrat.Požádal jsem o prodloužení a navýšení cílové částky,ale neuspěl jsem.Je to v souladu se stav.spořením u všech ústavů stjné?Mohu požádat jinou stav.spořitelnu o převod a pokračovat dle starých podmínek?Mám příspěvek 4500,-Kč.Děkuji

    Foto Jiří Šedivý
    Odpověď: Neznám obsah Vaší smlouvy s RSTS, ale vypovědět smlouvu bývá stavební spořitelna oprávněna, pokud klient neplní některé ze sjednaných ustanovení (například i závazek pravidelně spořit). Smlouvy jednotlivých stavebních spořitelen si jsou sice podobné, ale v některých detailech používají odlišné právní konstrukce. Vše musí být pochopitelně v souladu se zákonem. Obávám se, že žádná stavební spořitelna nebude chtít převzít vaše původní podmínky od konkurenční společnosti. Jistě si můžete uzavřít novou smlouvu u kterékoliv stavební spořitelny, ale chápu, že tam Váš dotaz nesměřuje.
    Jiří Šedivý
  • 25. Otázka od Renata VespalcováPane tajemníku, děkuji Vám za Váš čas, který jste čtenářům www.usporim.cz a www.kurzy.cz při zodpovídání otázek v online chatu věnoval. Děkuji a přeji hodně štěstíRenata Vespalcová

    Foto Jiří Šedivý
    Odpověď: Také děkuji za otázky. A přeji všem čtenářům, ať se daří podle představ.
    Jiří Šedivý
Děkujeme za vaše dotazy a těšíme se na další online diskuze.
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.