Research (Česká spořitelna)
Akcie v ČR  |  24.11.2023 10:10:00

Colt CZ: Konferenční hovor k 3Q23 a navrhovanému spojení s Vista

Management Colt CZ připustil, že vývoj na americkém civilním trhu je zatím ve 2H23 horší než očekával. Mimo jiné za tím vidí pomalejší uvádění nových produktů a s tím klesající tržní podíl značky CZ, naopak světlým bodem je růst značky Colt. Společnost tak v rámci upraveného výhledu na letošní rok ve 4Q23 nepředpokládala na americkém trhu žádný růst. (pozn. – roční výhled byl upraven asi o 5% dolů, ale se stále velmi silným očekávaným růstem ve 4Q23).

Objednávky u nedávno převzatého švýcarského výrobce munice SwissAA výrazně převyšují aktuální produkci, když firma musí řešit problémy v dodavatelském řetězci, který je napjatý.

Výhled prodejů v Kanadě a Evropě naopak vypadá velmi optimisticky s pokračující silnou poptávkou v segmentu armády/bezpečnostních sborů včetně ČR. Kapacita výroby pro obranný segment v Uherském Brodě je plně naplněna pro příštích šest až devět měsíců. V Kanadě byly částečně upřednostněny dodávky pro Ukrajinu, ale poptávka pro domácí potřeby nebo pro nedávnou uzavřený kontrakt pro Dánsko je vysoká.

Celkově 3Q23 výsledky byly jasně horší, než čekal trh i management kvůli stále slabému americkému civilnímu trhu (a částečně kvůli kurzovým vlivům). Celkový investiční příběh s velmi silnou střednědobou poptávkou ze segmentu armády/bezpečnostních sborů ale stále vidíme nedotčený, slabší americký trh a nižší podíl značky CZ na americkém trhu snižuje výhled tržeb pro roky 2023/24 o nízké až střední jednotky procent. Současné ocenění Colt CZ kolem 7,5x EV/EBITDAg a 10x P/Ee z našeho pohledu již plně odráží tento výhled pomalejšího růstu.

Návrh spojení s Vista Outdoor

Vedení nechtělo navrhovanou fúzi Vista podrobněji rozvádět, nicméně zazněly některé informace:

  • Plánovaný čerstvý kapitál ve výši 600 mil. USD pro novou entitu je pravděpodobně již zajištěn
  • Colt vidí ve spojení s Vista významné strategické racionále
  • Colt se neobává výrazně větší expozice na americký civilní trh. Vista je také největším dodavatel do segmentu bezpečnostních sborů v USA a Colt vidí velký potenciál pro růst muničního businessu Vista v zahraničí prostřednictvím Colt CZ
  • Zadlužení po dokončení transakce by bylo vyšší než 1,8x čistý dluh/EBITDA (kvůli klesající EBITDA Visty), ale Colt by necílil na transakci s výslednou pákou na úrovni „3x nebo 4x“.
  • Ohledně umístění listingu akcií nového subjektu (Česko/USA) zatím neexistuje žádný pevný plán.

Náš komentář:

Návrh pravděpodobně předpokládá fúzi společností Vista a Colt, kde by akcie Vista byly oceněny na 30 USD/akcii a Colt CZ na aktuální ceně (~540 /akcii). Navýšení kapitálu nové entity o 600 mil. USD „za transakční cenu“je pravděpodobně již zajištěno. Tento čerstvý kapitál (plus nový dluh ve výši 300 mil. USD) by byl použit čistě pro následný zpětný odkup ve výši 900 mil. USD zaměřený na současné investory, kteří si přejí z Visty odejít.

Nabídka vypadá relativně dobře pro akcionáře Vista ve srovnání se současnou cenou akcií ~25 USD, kde by výnos z navrhovaného prodeje divize munice společnosti CSG byl použit na dividendu 12,8 USD/akcii a akcionářům by zůstala klesající divize outdoorového vybavení, s nižší marží, méně likvidní, i když bez dluhů.

Navrhovanou fúzi vnímáme jako více rizikovou pro menšinové akcionáře Colt CZ. Navrhované ocenění současné Vista v rámci transakce násobkem cca 6,0x EV/EBITDAg (náš výpočet!) vypadá férově, ale nová skupina by alespoň na začátku byla hodně exponovaná na nyní stále klesající americký civilní trh. Po fúzi a zpětném odkupu by měla relativně vyšší zadlužení okolo 2,4x čistý dluh/EBITDAg (náš výpočet). Na druhou stranu větší expozice na výrobu munice by jistě poskytla vyšší dlouhodobý výhled růstu a očekávali bychom i nákladové synergie. Hlavní akcionář by pravděpodobně zůstal nezměněn (pan Holeček a spřízněné osoby), přičemž je zde ale otázka umístění akcií nové skupiny. Petr Bártek, analytik České spořitelny

Česká spořitelna je bankou s nejdelší tradicí na českém trhu. Téměř 200 let tvoří jeden ze základních pilířů českého bankovního systému. V současnosti poskytuje služby pro přibližně 4,7 milionu klientů. Od roku 2000 je součástí nadnárodní finanční skupiny Erste Group Bank.

Více informací na: www.csas.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Okomentovat na twitteru

Okomentovat na facebookuZobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o. V

ISSN 1801-8688