Vlada.cz (Vláda)
Zákony a právo  |  30.08.2023 15:31:32

Vláda schválila návrh zákona o požadavcích na přístupnost a novely nařízení o prokazování znalosti českého jazyka

Některé výrobky a služby jsou nedostupné pro osoby s nejrůznějšími zdravotními či jinými omezeními. Na tento stav reaguje návrh zákona o požadavcích na přístupnost některých výrobků a služeb, který ve středu 30. srpna 2023 schválila vláda. Kabinet Petra Fialy přijal také například návrh novely nařízení vlády o prokazování znalosti českého jazyka pro účely získání povolení k trvalému pobytu nebo převod nepotřebného majetku, s nímž má právo hospodařit Správa železnic.

Nový zákon o přístupnosti stanovuje požadavky, které budou muset výrobky a služby vstupující na trh od 29. června 2025 splňovat tak, aby byl přístupný co nejširšímu spektru osob, bez ohledu na jejich omezení. Jedná se o transpozici evropské směrnice, do jejíž působnosti spadají služby například v oblasti dopravy, elektronických komunikací či finanční služby. Mezi výrobky se směrnice týká například čteček elektronických knih, počítačů, tabletů, mobilních telefonů nebo některých samoobslužných terminálů.

Vláda také schválila návrh novely nařízení o prokazování znalosti českého jazyka pro účely získání povolení k trvalému pobytu. Cílem novely je snížit administrativní zátěž a finanční prostředky na straně orgánů státní správy i samotných cizinců a zlepšení komfortu cizinců a přístupu lékařů ze zahraničí do českého zdravotnického systému. Novela stanovuje také nejvyšší možnou výši úplaty za zkoušku, a to 3 200 . Navržená úprava zařazuje dvě další zkoušky, které jsou rovnocenné zkoušce pro účely trvalého pobytu.

Konkrétně se jedná o zkoušku znalosti českého jazyka a českých reálií pro účely udělování státního občanství České republiky, a také aprobační zkoušku o podmínkách získávání a uznávání odborné způsobilosti a specializované způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání lékaře, zubního lékaře a farmaceuta. Pokud totiž cizinec složil jednu z těchto zkoušek, prokázal vyšší úroveň znalosti jazyka, než jaká je požadovaná pro prokázání trvalého pobytu.

Kabinet také přijal souhlasné stanovisko k návrhu skupiny poslanců napříč poslaneckými kluby na vydání novely zákona o návykových látkách. Cílem návrhu novely je změna zákona o návykových látkách tak, aby byl zvláštním způsobem vymezen režim psychomodulačních a psychoaktivních látek s nízkým zdravotním a společenským rizikem, které nejsou považovány za omamné a psychotropní. Vláda vnímá pozitivně snahu předkladatelů o právní zakotvení regulace, protože komplexní úprava takové regulace v našem právním řádu chybí.

Členové vlády odsouhlasili také převod nepotřebného majetku, s nímž má právo hospodařit Správa železnic. Celkem se jedná o 18 bezúplatných převodů nepotřebného majetku na kraje a obce v souhrnné zůstatkové hodnotě 815 525 . Rozhodnutí vyplývá z charakteru a rozsahu předávaných nemovitostí, kdy se jedná o sjednocení vlastnictví stavby a pozemků, zejména pozemků, na kterých se nachází pozemní komunikace. Převodem majetku dojde k úsporám v oblasti výdajů na správu a údržbu tohoto majetku.

Kompletní výsledky jednání vlády naleznete na https://www.vlada.cz/cz/media-centrum/vysledky-jednani-vlady-30--srpna-2023-207751/.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář?
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o. V

ISSN 1801-8688