JUDr. Lumír Schejbal (SCHEJBAL&PARTNERS)
Zákony a právo  |  23.05.2023 08:41:20

Nové pokyny EBA mění AML pravidla pro onboarding klientů na dálku

Identifikace klientů na dálku

Onboarding klientů na dálku je dnes zcela běžný. Pro některé finanční instituce je to jediná cesta náboru klientů pro finanční služby. Pro upřesnění regulovaných postupů vydala EBA (Evropský orgán pro bankovnictví) obecné pokyny EBA/GL/2022/15. Upravují zejména povinnost provádět průběžnou kontrolu nastavení onboardingu na dálku a podrobně se věnují i možnosti jeho outsourcování na třetí osobu.

Finanční a úvěrové instituce by ve svých vnitřních předpisech měly stanovit zásady a postupy obsahující obecný popis řešení onboardingu na dálku, včetně určení, které kroky probíhají automaticky a které vyžadují zásah člověka. Dále by měly vnitřní postupy obsahovat kontrolní mechanismy dodržování nastavených požadavků, program úvodního a pravidelného školení a též určení situací, kdy je možné onboarding na dálku akceptovat. Ne vždy je totiž možné onboarding na dálku použít. To platí zejména pro rizikové klienty.

Monitoring zavedených řešení

Před zavedením onboardingu na dálku by měly finanční a úvěrové instituce posoudit řešení z pohledu požadavků regulace a promítnout do nich mj. obecné pokyny EBA. Interní přezkum by měl být zaznamenáván a archivován, aby instituce byla schopna provedení přezkumu prokázat FAU či ČNB. Následně by instituce měly průběžně a pravidelně monitorovat nastavené řešení, zda je v souladu s platnou legislativou, doporučeními a vnitřními předpisy. Obecné pokyny stanovují podrobné postupy a obsah záznamů monitoringu.

Outsourcing

Obecné pokyny též obsahují pravidla pro outsourcing onboardingu klientů na dálku. Instituce jej může outsourcovat plně nebo částečně. Součástí onboardingu je též identifikace klienta dle zákona č. 253/2008 Sb., o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu (AML Zákon). Outsourcing lze provést pouze za předpokladu, že probíhá pomocí elektronické identifikace podle § 8a AML zákona. Tedy sdělení identifikačních a dalších údajů, opatřené kvalifikovaným elektronickým podpisem, nebo prostředky splňující podmínky vysoké úrovně záruky, případně elektronickou identifikací naplňujících požadavky zákona č. 21/1992 Sb., o bankách.

Není možné outsourcovat provedení identifikace na dálku dle § 11 odst.7 AML zákona, tedy pomocí poskytnutí kopií průkazu totožnosti a podpůrného dokladu, prokázání existence bankovního účtu a zaslání první platby z tohoto účtu. Tento způsob identifikace musí provést vždy instituce sama.

Interní nastavení a účinnost

Pokyny EBA k onboardingu klientů na dálku nepřináší zcela nové povinnosti, jen významně zpřesňují doporučené postupy a očekávání regulátorů. Stejně jako v jiných případech i zde platí zásada comply or explain. Tedy dodrž stanovené postupy, nebo dolož, že i když to děláš jinak, jsi stále v regulatorních mantinelech.

Účinnost pokynů byla stanovena na 2. října 2023.

SCHEJBAL & PARTNERS

Poskytujeme právní služby se specializací na korporátní právo, cenné papíry a finanční služby. Umíme založit platební instituci, obchodníka s cennými papíry, nebankovního poskytovatele úvěrů, investiční společnosti či fond, licence ČNB tzv. na klíč. Emitentům zajistíme veřejné i neveřejné emise cenných papírů, včetně prospektu. Komplexní právní podpora v oblasti korporátního práva.

Více informací na: www.akschejbal.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář?

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2023

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o. V

ISSN 1801-8688