Broker Consulting (Broker Consulting)
Povinné ručení  |  27.04.2023 11:20:46

POVIndex registruje nejvyšší dubnovou hodnotu povinného ručení 6 848 Kč

Broker Consulting POVIndex zaznamenal za letošní duben hodnotu 6 848 . V porovnání s minulými hodnotami jde o nejvyšší měření za čtvrtý měsíc v roce, které navíc překročilo i celkový průměr. Ten se pohybuje o více než 120 korun níže. Meziměsíčně se cena povinného ručení zvedla o 27 korun. Trend mírného růstu cen kvůli zdražování vstupů dál pokračuje, další zvýšení se nadále očekává.

  • Broker Consulting POVINdex se v dubnu zvýšil na hodnotu 6 848
  • Meziměsíčně se průměrná cena u povinného ručení zvedla o 27 korun
  • Dubnová hodnota překročila celkový průměr POVIndexu, který za celé sledované období činí 6 724

Dubnové výsledky Broker Consulting POVIndexu registrují mírný nárůst hodnot. Při meziměsíčním srovnání se průměrná cena povinného ručení zvýšila o 27 korun na 6 848 . Loni v dubnu byla přitom jeho hodnota o 189 korun nižší. Předloni potom ještě níže, a to o více než pět set korun. V porovnání s celkovým průměrem, který činí 6 724 korun, je aktuální výsledek naopak vyšší. Nadále ale platí, že nejvyšších hodnot dosahoval POVIndex v roce 2019, tedy v prvních měsících měření.

Stále očekáváme, že se ceny povinného ručení budou nejspíše dál zvedat. Pojišťovny do svých ceníků nadále promítají nárůst cen náhradních dílů, ale i zdražení energií a práce, Jiří Váchal, analytik neživotního pojištění společnosti Broker Consulting.

Při pohledu do krajů jsou vidět rozdíly v naměřených hodnotách. Zatímco v Praze se průměrná cena drží stále výše než jinde v Česku, v menším městě (Benešově u Prahy) jsou ceny konstantně nižší, při porovnání obou průměrů za celé období dokonce o cca patnáct set korun (Praha: 7 489 , Benešov: 5 958 ).

Ceny povinného ručení eviduje POVIndex v hlavním městě následující: 7 503 (2020), 7 009 (2021), 7 398 (2022), 7 500 (2023). Ve vybraném menším městě jsou poté hodnoty za duben: 5 922 (2020), 5 649 (2021), 5 919 (2022), 6 196 (2023).

Evidentní je také rozdíl v nabídkách u jednotlivých pojišťoven. Při rozhodnutí o změně poskytovatele pojištění je důležité mít správné povědomí o podmínkách odstoupení od smlouvy,“ dodává Váchal.


Jak lze vypovědět pojistnou smlouvu?

Vedle standardní výpovědi pojistné smlouvy ke konci pojistného období, která je nejčastější formou ukončení pojištění, lze podat výpověď pojistné smlouvy při změně vlastníka vozidla, ukončit pojištění při změně výše pojistného, ukončit pojištění do třech měsíců od pojistné události nebo přerušit sjednané pojištění po vzájemné dohodě (například z důvodu nespokojenosti klienta s poskytovanými službami).

Za zákona také vyplývají ještě dvě možnosti, jak vypovědět pojistnou smlouvu, a to do dvou měsíců od uzavření či odstoupení do 14 dnů. „Důležité je počítat s nárokem na doplacení odpovídající částky za pojištění, které trvalo před úplným ukončením dané pojistné smlouvy,“ upozorňuje Váchal.


POVIndex byl poprvé spuštěn v srpnu roku 2019. Od svého počátku sleduje vývoj nákladů na povinné ručení pro řidiče bez historie, ať už se jedná o nového řidiče, nebo o řidiče, který donedávna užíval služební vozidlo. Broker Consulting POVIndex je počítán odlišnou metodikou, než jako používá ČKP. Pro vizualizaci je zvolena značka vozu Škoda Octavia 1,6 TDI, 85 kW. POVIndex zastupuje běžné vozidlo podobné kubatury a výkonu ve vyšších hodnotách plnění, kdy první hodnota udává limit pojistného plnění pro případ škody na zdraví a druhá částka limit pro škody na majetku a ušlém zisku. Index je složen z těchto limitů povinného ručení: 36 % 100mil/100mil, 55 % 150mil/150mil a 9 % 200mil/200mil. V dlouhodobém horizontu lze díky POVIndexu sledovat, zda pojišťovny základní sazby u typického vozu spíše zdražují, nebo zlevňují.

Broker Consulting POVIndex je založen na odlišné metodice výpočtu, než jakou používá ČKP. Jeho hodnota nevychází z průměru hodnot celé řady veličin, ale z menšího množství parametrů. POVIndex ukazuje průměrnou cenu za typické povinné ručení pro nový vůz Škoda Octavia 1,6 TDI, 85 kW. Typ vozu byl vybrán proto, že je typickým zástupcem vozů, které používají české domácnosti. Pojištění zahrnutá do POVIndexu obsahují nejběžnější možné krytí. Pojištění dostupná na trhu ale nemají úplně identický rozsah krytí. Vždy je potřeba posuzovat nejenom cenu, ale také rozsah benefitů (zejména asistenčních služeb) ve vztahu k potřebám řidiče (Jak moc jezdí? Jaké vzdálenosti? Jak si představuje servis od pojišťovny v případě nehody?). Rozdíly v pojištěních jsou například v limitech pro opravu na místě, v limitech pro vzdálenost hrazeného odtahu, případně v možnostech náhradního vozidla.


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Povinné ručení:

28.02.2023  Povinné ručení v únoru dál mírně rostlo - průměrně za 6 744 Kč Broker Consulting (Broker Consulting)
22.12.2022  Povinné ručení opět mírně zdražilo Broker Consulting (Broker Consulting)
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2023

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o. V

ISSN 1801-8688