JUDr. Lumír Schejbal (SCHEJBAL&PARTNERS)
Zákony  |  25.05.2022 08:03:56

Počet ČNB vydaných licencí a počet regulovaných subjektů ke konci rok 2021

Níže jsme provedli výtah některých textů ze Zprávy České národní banky (ČNB) o výkonu dohledu nad finančním trhem za rok 2021. Celou zprávu naleznete zde.

Obchodníci s cennými papíry a investiční zprostředkovatelé

ČNB ke konci roku 2021 evidovala 41 subjektů s povolením k činnosti obchodníka s cennými papíry, z nichž bylo 16 bankovních a 25 nebankovních. ČNB nově udělila povolení 2 nebankovním společnostem MTX Capital Services a.s. a Fondee s.r.o. Na konci roku v ČR působilo 34 poboček obchodníků s cennými papíry a 151 investičních zprostředkovatelů.

Investiční společnosti, investiční fondy, depozitáři, § 15

ČNB ke konci roku 2021 evidovala 41 investičních společností, tři pobočky zahraniční investiční společnosti, 1 hlavního administrátora, 9 depozitářů, 213 investičních fondů s právní osobností (z toho 30 samosprávných investičních fondů) a 253 podílových fondů.

ČNB udělila povolení k činnosti těmto 4 novým investičním společnostem: EnCor Asset Management, investiční společnost, a.s., Allegro investiční společnost, a.s., DEKINVEST investiční společnost, a.s., a CREDITAS investiční společnost, a.s.

Oprávnění pro výkon činnosti depozitáře investičních fondů v roce 2021 získaly Conseq Investment Management a.s., ATLANTIK finanční trhy, a.s., a Raiffeisenbank a.s.

Počet subjektů provádějících správu majetku srovnatelnou s obhospodařováním podle § 15 ZISIF zapsaných v seznamu vedeném ČNB se v průběhu roku 2021 zvýšil o 136. Ke konci roku 2021 tak bylo ČNB registrováno celkem 340 těchto malých správců alternativních investičních fondů, jejichž činnost nevyžaduje povolení a nepodléhá dohledu ČNB.

Poskytovatelé platebních služeb

ČNB na konci roku 2021 evidovala 21 platebních institucí, 2 instituce elektronických peněz a 3 správce informací o platebním účtu. Byla udělena dvě nová povolení k činnosti platební instituce (ZNPay a.s. a Direct Fidoo Payments s.r.o.).

Podle zákona o platebním styku zahájila ČNB v roce 2021 celkem 15 sankčních řízení a právní moci nabylo celkem 25 rozhodnutí. V osmi případech bylo odňato povolení k činnosti, ve čtyřech případech bylo odňato povolení k činnosti a současně byla uložena pokuta, v dalších třech případech byla uložena pouze pokuta a konečně v deseti případech bylo řízení zastaveno. Povolení byla odnímána převážně pro nečinnost držitelů povolení, při prokázaném zahájení činnosti byla sankční řízení zastavována.

Nebankovní poskytovatelé spotřebitelských úvěrů

Poskytování spotřebitelských úvěrů se věnuje většina úvěrových institucí a nebankovní poskytovatelé spotřebitelských úvěrů. ČNB ke konci roku 2021 vykonávala dohled nad 107 poskytovateli spotřebitelských úvěrů (83 nebankovními poskytovateli a 24 úvěrovými institucemi). V roce 2021 získaly nově oprávnění k poskytování spotřebitelských úvěrů 2 společnosti – CFIG Credit a.s. a QWERT trade s.r.o. (od 1. února 2022 DURO credit, s.r.o.).

Směnárny

ČNB ke konci roku 2021 registrovala 863 směnárníků, přitom oprávnění k poskytování směnárenských služeb získalo 19 směnárníků, zatímco evidovaný roční úbytek činil 38 směnárníků.

Emitenti cenných papírů (prospekty dluhopisů a akcií)

V roce 2021 bylo vydáno 93 (oproti 84 v roce 2020) správních rozhodnutí o schválení dokumentů (prospektů cenných papírů a jejich dodatků) v souvislosti s emisemi cenných papírů, přičemž se jednalo zejména o prospekty dluhopisů emitentů z oblasti realitních developerských projektů. Tento údaj zahrnuje také čtyři prospekty akcií pro účely jejich veřejné nabídky (z toho ve dvou případech šlo o veřejnou nabídku s využitím systému START – Veřejná nabídka provozovaného Burzou cenných papírů Praha).

Během roku ČNB prováděla dohled nad dodržováním právních předpisů v oblasti veřejné nabídky. Konkrétně se jednalo o nápravy několika chybných propagačních sdělení při veřejné nabídce cenných papírů na základě schválených prospektů a prověření 17 případů podezření na veřejnou nabídku cenných papírů (dluhopisů) bez platného schváleného prospektu.

Závěr

ČNBroce 2021 vydala jednotky nových licencí napříč finančním trhem. Licenční řízení je velmi složité a nelze jej zvládnou bez praktických zkušeností, znalostí procesů a požadavků ČNB a kvalifikovaných poradců. Pokud zvažujete získat povolení ke konkrétní činnosti na finančním trhu a máte zpracovaný kvalifikovaný obchodní plán, neváhejte nás kontaktovat. Na první schůzce probereme, zda je pro vás reálné licenci ČNB získat.

SCHEJBAL & PARTNERS

Poskytujeme právní služby se specializací na korporátní právo, cenné papíry a finanční služby. Umíme založit platební instituci, obchodníka s cennými papíry, nebankovního poskytovatele úvěrů, investiční společnosti či fond, licence ČNB tzv. na klíč. Emitentům zajistíme veřejné i neveřejné emise cenných papírů, včetně prospektu. Komplexní právní podpora v oblasti korporátního práva.

Více informací na: www.akschejbal.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář


?

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2022

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688