mzv.cz (MZv ČR)
Investice  |  19.04.2022 09:14:00

Korea - z Vesmíru do hlubin oceánu

Korea - z Vesmíru do hlubin oceánu

19.04.2022 / 09:10 | Aktualizováno: 19.04.2022 / 09:14

Po vypuštění první korejské nosné rakety v říjnu loňského roku, jihokorejská vláda tentokráte podpořila projekt podmořské osady poblíž městské aglomerace Ulsan, která nabízí nejen místa pro práci a bydlení, ale také umístění vysoce výkonného datového centra. Projekt, pod společným patronátem Korejského institutu pro výzkum oceánu a technologií a Ministerstva námořních záležitostí a rybolovu, umožní studovat vlastnosti výstavby a údržby takových podmořských osad.

V první fázi bude v experimentální osadě žít měsíc pět lidí. Zajímavostí je, že nedílnou součástí projektu KIOST je datové centrum (cloudové úložiště). Toto centrum pomůže při vývoji budoucích podvodních datových center, která budou energeticky účinná a udržitelná. Kromě toho se plánuje testování systému včasného varování před mořskými přírodními katastrofami a také využití komplexu pro podmořskou turistiku. V budoucnu je možná i výstavba samostatného hotelu.

Projekt v hodnotě 30,3 mil. USD je navržen na 5 let a 80 % nákladů na jeho realizaci uhradí stát. Kromě KIOST se na projektu podílí 23 ministerstev a soukromých společností, včetně Korejského institutu pro výzkum letectví a kosmonautiky a společnosti SK Telecom. Očekává se, že bude nejen snadno integrován do infrastruktury místní aglomerace, ale také pomůže dosáhnout uhlíkové neutrality díky podvodnímu ukládání dat v datovém centru, které má být podle všeho "zdarma" chlazeno mořskou vodou.

Podle vědců bude provoz podvodního města připomínat život ve vesmíru - stejně jako na vesmírné stanici se na jeho území budou testovat nejrůznější technologie a provádět různé vědecké experimenty. Aglomerace Ulsan byla vybrána díky příznivým přírodním podmínkám a také přítomnosti rozvinutých kapacit pro stavbu lodí, což přispěje k rychlé výstavbě podmořských staveb.

V současné době je o podvodní datová centra pro řešení různých problémů určitý zájem. Stávající projekty podmořských datových center, včetně čínského Highlanderu a Naticku společnosti Microsoft, využívaly plavidla naplněná plynem v mělkých pobřežních vodách v hloubce kolem 120 m. Americká společnost Subsea Cloud jde mnohem dál, a tvrdí, že provedla tlakové zkoušky kapalinou chlazených podvodních datových center (UDCP), aby prokázala, že mohou pracovat bez světel na mořském dně v hloubce 3 000 m.

Pro české subjekty se v této souvislosti nabízí možnosti vědecké spolupráce, ale také potenciální možnost technologické spolupráce např. v oblasti inovativních řešení odsolování a úpravy mořské vody, kde již české firmy zaznamenaly určité úspěchy v mezinárodním měřítku.


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688