Patria (Patria Finance)
Investice  |  12.02.2022 09:13:00

Víkendář: Co (ne)funguje, když nastanou tenze ve výrobních vertikálách

Již od počátku pandemie se hovoří o tom, jak vývoj v globálních výrobních vertikálách ovlivňuje celou světovou ekonomiku. Jak ale mohou firmy vlastně omezit dopad možných problémů v těchto řetězcích? Na tuto otázku se na stránkách VoxEU pokouší odpovědět Raphaël Lafrogne-Joussier, Julien Martin a Isabelle Mejean, kteří analyzovali data z Francie, na jejichž základě odvozují, co v případě zmíněných problémů funguje více a co méně.

Ekonomové jsou si již dlouho vědomi toho, jak mohou globální výrobní řetězce šířit šoky v celé světové ekonomice. Zmínění ekonomové se zaměřují zejména na zvýšení odolnosti těchto vertikál pomocí dvou nástrojů. Prvním z nich je geografická diverzifikace vstupů, která by mohla snižovat rizika spojená s jejich dodávkami. Druhým nástrojem může být změna v přístupu k zásobám.

Lafrogne-Joussier a jeho kolegové se zaměřili zejména na období první uzávěrky ekonomiky a omezení pohybu, ke kterému došlo v Číně na počátku roku 2020. Data z francouzského firemního sektoru pak podle ekonomů ukazují, že geografická diverzifikace nějakým způsobem společnostem pomohla projít tímto šokem. Opak ale platí o managementu zásob.

Vývoj v Číně na počátku roku 2020 a následný vývoj ve světové ekonomice včetně Francie přitom představuje vhodný přirozený experiment, který ukazuje, jak narušení výrobního řetězce v jednom jeho bodě ovlivní jeho zbylé části. Hovoříme totiž o období, kdy byla výroba uzavřena pouze v Číně, zatímco zbytku světové ekonomiky se pandemie ještě netýkala.

U francouzských firem ekonomové zkoumali jejich výsledky a chování na straně těch, které z Číny nedováží, a pak u skupiny, která své vstupy z této země importuje. Této druhé skupině klesly tržby a exporty, ale podle dat se tak nestalo u těch společností, které měly relativně vyšší zásoby. Jejich výsledky byly po čínském šoku zhruba stejné jako výsledky firem, které na čínskou produkci nijak navázány nebyly.

Teoreticky by podobně pozitivně mohla fungovat geografická diverzifikace na straně vstupů. Diverzifikovanější společnosti by totiž měly v okamžiku problémů s dodávkami z Číny nahrazovat tyto vstupy odjinud. Jenže jak bylo uvedeno, v případě francouzských firem byly výsledky po čínském šoku podobné jak na straně diverzifikovaných, tak na straně nediverzifikovaných společností. Jak si to vysvětlit?

Ekonomové míní, že velkou roli tu může hrát rozdílná specifikace vstupů. Jinak řečeno, existuje jen malá míra nahraditelnosti konkrétního vstupu od jednoho dodavatele vstupem od dodavatele jiného. Tuto tezi podporují data v tom smyslu, že u homogenních výrobků se nahraditelnost zdá být vyšší.

Na závěr ekonomové poukazují na předchozí růst popularity just in time systémů, které snižují objem zásob ve společnostech na minimum. S ohledem na existenci nabídkových šoků a nízkou míru nahraditelnosti vstupů by ale vlády podle ekonomů mohly zvážit nástroje, které by firmy motivovaly k držení vyššího množství zásob. A to zejména u odvětví s výrobou kriticky potřebného zboží.

Zdroj: VoxEU

Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688