Patria (Patria Finance)
Akcie v ČR  |  31.01.2022 13:51:43, aktualizováno 06.02.2022 09:00:38

Proč se Američané vrhli na obchodování s akciemi, ale Evropa ne

Zatímco v USA došlo v posledních letech k mohutnému rozmachu retailového obchodování s akciemi, počet drobných investorů v evropských zemích zůstává na relativně nízkých číslech. Na CNBC zazněla řada názorů, které se tímto rozdílem zabývaly a snažily se jej nějak vysvětlit. Například podle jednoho hraje významnou roli penzijní systém evropských zemí, který je překážkou podpory retailového investování a Evropa pak v tomto ohledu zůstává nějakých dvacet let za USA. Jaké jsou další pohledy na věc?

CNBC poukázala na to, že americké domácnosti vlastní přímo či nepřímo asi 60 % amerického akciového trhu. Jak bylo zmíněno, americký penzijní systém přitom mnohem více spoléhá na úspory a investice jednotlivců, zatímco ten evropský přikládá výrazně větší roli státu či velkým finančním institucím. To v praxi znamená, že lidé v evropských zemích mají mnohem méně přímého kontaktu s akciovým trhem než Američané.

Ugo Bassi z Evropské komise pro CNBC k uvedenému dodal, že v Evropě může být také rozšířenější názor veřejnosti, podle kterého je přístup na finanční trhy omezený, a mají jej hlavně bohatí lidé. Změnu situace by tak v Evropě přinesla právě změna tohoto pohledu a důležitá je i důvěra, kterou musí lidé v kapitálové trhy a obchodování mít. To podle Bassiho znamená potřebu pravidel, která jsou dostatečně flexibilní, ale také dobře chrání drobné investory.

CNBC tvrdí, že v Evropě generují drobní investoři asi 5 – 7 % celkových zobchodovaných objemů akciových trhů, zatímco v USA to je přibližně 25 %, v Číně dokonce 60 %. V Evropě ale vzniká řada nových společností a obchodních platforem, které se „snaží udělat to, co v USA udělala společnost Robinhood.“ A v Evropě se začínají projevovat i deficity financování penzijních systémů, což může dohromady zvýšit zájem drobných investorů o akciové trhy.



Významnou roli v celém procesu může hrát i to, jak je obchodování retailových investorů financováno. CNBC v této souvislosti připomněla, že dříve musel takový investor obchodovat přes brokera, který si za své služby účtoval poplatky. Nové platformy své služby nezpoplatňují, zaplaceno dostávají od tvůrců trhu, kteří na svou činnost potřebují obchodní pokyny. Tyto platby se nazývají „payment for order flow“, PFOF.

PFOF podle některých názorů umožňuje investování i lidem a rodinám s nižšími příjmy, protože nahrazuje poplatky, které by jinak museli za své obchodování platit. CNBC ale dodává, že podle regulátorů jde o systém, který má svá rizika. Jak obchodní platforma, tak tvůrce trhu totiž nemusí mít na prvním místě zájem klienta. Evropa se pak k PFOF staví odmítavěji než američtí regulátoři. Podle CNBC je tak otázkou, zda vůbec může v Evropě dlouhodobě existovat firma, jako je americký RobinHood.

Akcie společnosti Robinhood jsou obchodovány na akciovém trhu a již delší dobu čelí negativnímu tlaku. Kevin Ryan z JMP Securities ale na CNBC hovořil o tom, že firma má řadu nových produktů a i když posledním výhledem zklamala, její potenciál je podle něj atraktivní. I proto, že společnost má v rozvaze 6 miliard hotovosti, a tudíž prostor pro atraktivní investice. Jim Cramer ale na CNBC řekl, že firma je v podstatě stále „jen aplikací“ a měla by se stát něčím víc.

Zdroj: CNBC





Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář


Přečtěte si také:

01.05.2023Pohled Pavla Tykače: Proč (ne)investovat v Evropě? Investicniweb.cz (Investičníweb, s.r.o.)
30.03.2022Němci se invaze lekli, Američani ne Research (Česká spořitelna)



Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688