Patria (Patria Finance)
Investice  |  30.08.2021 10:54:18

Jak jednoduše předpovědět recesi? Ekonomové zdůrazňují jeden předstihový indikátor

Když se britská královna ptala ekonomů, proč nevarovali před recesí roku 2008, dali jí řadu odpovědí, ale jednu z nich zmínit zapomněli. Na stránkách VoxEU to tvrdí Alex Bryson a David Blanchflower, podle nichž zapomenutá odpověď souvisí s „červenými světly ze strany kvalitativních průzkumů mezi spotřebiteli a výrobci“.

Blanchflower a jeho kolega tvrdí, že někteří ekonomové ve skutečnosti zmíněnou recesi předpověděli, ale „byli ignorováni“. A první varovné známky „byly patrné z průzkumů mezi spotřebiteli a výrobními firmami“, nicméně jen málo lidí jim věnovalo pozornost i přesto, že tyto známky byly patrné v celé globální ekonomice. Blanchflower na základě několika studií konkrétně tvrdí, že vývoj obav ze ztráty zaměstnanosti slouží jako spolehlivý indikátor toho, jak se bude nezaměstnanost vyvíjet za 12 měsíců.

Obavy z nezaměstnanosti podle ekonomů vzrostly v letech 20072008 v 16 ze 17 západoevropských zemí, jedinou výjimkou bylo Lucembursko. Na východě Evropy tyto obavy před recesí vzrostly v 8 z 11 zemí, výjimkou bylo Chorvatsko, Maďarsko a Polsko. Stejně tak podle ekonomů rostly obavy ze ztráty pracovního místa před pandemií, což ukazuje, že „recese se možná blížila i v případě, že by pandemie nenastala.“

Fungovaly zmíněné obavy jako předstihový indikátor i dříve? Podle ekonomů je při hledání odpovědi dobré si uvědomit, že pokud sledujeme vývoj nezaměstnanosti, nemusí se to nutně krýt s pohybem ekonomického cyklu. Nicméně podle dat z období po druhé světové válce se zdá, že obavy z nezaměstnanosti předbíhají jak její růst, tak vývoj hospodářské aktivity. Potenciál pro využití průzkumů a kvalitativních informací tohoto druhu je tedy podle ekonomů velký.

Následující graf ukazuje vývoj míry obav z nezaměstnanosti ve Velké Británii a vývoj nezaměstnanosti (posunutý o 12 měsíců). Ekonomové přitom tvrdí, že data týkající se podobných obav a sentimentu lze získávat relativně jednoduše a v reálném čase. K tomu se jich netýká problém mnoha jiných ekonomických dat, kterým jsou postupné revize.

1
Zdroj: VoxEU


Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688