Jan Berka (Roklen24)
Investice  |  20.04.2021 08:56:42

Proč věřit v další růst amerických tržních sazeb

Proč věřit v další růst amerických tržních sazeb

Jan Berka
08:56 20. dubna 2021

Klíčové body

  • Americké tržní sazby reagují na různá data různě citlivě.
  • Růst delšího konce americké výnosové křivky bude pokračovat.
  • Intenzita posunu amerických sazeb může ovlivnit vývoj dolaru.

Zdroj: Depositphotos

Patříme k těm, kteří věří, že americké výnosy dále porostou. A to nehledě na vývoj posledních dní, který šel silně proti nám. Argumentace – nejen naše – je následující.

Nejprve rychlá rekapitulace letošního pohybu americké výnosové křivky. Krátký konec je pevně ukotven sazbami Fedu na nule a programem nákupů aktiv. V rámci tzv. kvantitativního uvolňování se centrální banka zaměřuje především na splatnosti od jednoho do pěti let, jejichž podíl na držených dluhopisech před splatností dosahuje cca 38 %. Ukotvenost krátkého konce potvrzuje letošní pokles výnosu ročního instrumentu o zhruba čtyři bazické body. U delších splatností se projevuje větší „benevolence“ Fedu, což u pětiletého bondu znamená nárůst výnosu o necelých 50 bodů a u desetiletého o 70 bodů.

Zdroj: Wold Government Bonds
Zdroj: Wold Government Bonds

Nejintenzivnější nárůst především delšího konce výnosové křivky jsme pozorovali od začátku února do zhruba poloviny března. Za tímto posunem stálo očekávání silné ekonomické obnovy ve spojení s vakcinací, a tedy i vidinou brzkého otevření americké ekonomiky, které bylo navíc umocněno fiskální podporou. To vše v prostředí extrémně akomodativní měnové politiky působící na udržení příznivých podmínek financování – ty jsou podle měření indexu podmínek financování banky Goldman Sach nejvíce uvolněné od roku 2012.

Zdroj: Goldman Sachs
Zdroj: Goldman Sachs

Podle odhadu banky Bank of America dosáhl celkový balíček americké fiskální a měnové podpory v době od února 2020 do března 2021 hodnoty 12,3 bilionu dolarů. Pro srovnání, v Evropě dosáhlo to samé číslo 6,8 bilionu, v Japonsku 3,8 bilionu a v Číně 2,6 bilionu dolarů.

Zdroj: Bank of America, Corner Stone Macro
Zdroj: Bank of America, Corner Stone Macro

Posun výnosu desetiletého dluhopisu od února do zhruba poloviny března přesáhl 60 bazických bodů. Podobně intenzivně rostly i delší sazby u 10Y10Y forward swapů. Ty navíc lépe reflektují „nadšení“ trhu z kombinace faktorů podporující očekávanou obnovu než například zmiňovaný desetiletý dluhopis, který je stále do jisté míry spjat s kratšími sazbami. Graf tohoto instrumentu jsme si vypůjčili od hlavního ekonoma Institutu pro mezinárodní finance Robina Brookse, který posun z loňského a letošního roku srovnává s rokem 2013, kdy Fed zahájil snižování tempa nákupů dluhopisů v rámci programu QE.

Zdroj: IIF, Robin Brooks
Zdroj: IIF, Robin Brooks

Právě intenzita posunu delších tržních sazeb v tak krátkém čase je jedním z argumentů části trhu tvrdící, že hlavní vlnu nárůstu máme za sebou. Dluhopisový trh tímto pohledem v podstatě zacenil očekávaný ekonomický boom, proto jsme v minulém týdnu např. při zveřejnění maloobchodních tržeb za březen (+9,8 %) či nad očekávání lepšího výsledku týdenní změny počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti nebyli svědky posunu výnosů směrem vzhůru, ale naopak dolů.

Podobně tomu bylo i u březnové inflace. Ta sice skončila v podstatě v souladu s tržním konsensem, viděli jsme ale nejrychlejší posun meziročních čísel od března 2012. Minimální reakce dluhopisového trhu tak v podstatě potvrzuje, že tržní účastníci vnímají rychlejší inflaci jako dočasný jev. To samé by se podle skeptičtější části trhu mohlo vztahovat i na zrychlení spotřeby reflektované maloobchodními tržbami, resp. tzv. kontrolní skupiny, která je obecně vnímána jako lepší prediktor příspěvku spotřeby k HDP.

Vedle toho působí i zvýšená poptávka po amerických dluhopisech ze strany zahraničních investorů. Nejvíce se přitom spekuluje – i v souvislosti se začátkem nového fiskálního roku – o japonských pojišťovnách a penzijních fondech využívajících vyšších výnosů, které jsou i po odečtení nákladů na kurzové zajištění nejvýše od roku 2015. A potvrzují to i první data japonského ministerstva financí, která ukázala nákup zahraničních aktiv s fixním výnosem v hodnotě 1,7 bilionu jenů (necelých 16 miliard dolarů), což je vůbec nejvyšší číslo za posledních pět měsíců.

Vzhledem k intenzitně únorového a části březnového posunu delších amerických tržních sazeb je určitá korekce namístě. S čím se ale úplně neztotožňujeme, je představa o kompletním zacení ekonomické obnovy, zejména té, která nás v americké ekonomice čeká během léta. Podobně se na věc dívá i již zmiňovaný Robin Brooks, který rovněž předpokládá nárůst tržních sazeb. Fakt, že během minulého týdne dluhopisy nereagovaly na výborná data maloobchodu a z trhu práce, vysvětluje tím, že výnosy jsou různě citlivé na různá data.

Korelaci výnosů s daty Brooks srovnává například u čísel o tvorbě nových pracovních míst mimo zemědělství (nonfarm payrolls) a jádrových maloobchodní tržeb. V prvním případě dosahuje korelace desetiletého výnosu s překvapením u nonfarm payrolls (lepší výsledek ve srovnání s konsensem) 43 %, zatímco ve druhém je v podstatě nulová (-0,01 %). Co se týče ostatních dat, vysoká korelace byla pozorovaná také u indikátoru ISM sektoru služeb, a to o velikosti 22 %.

Zdroj: IIF, Robin Brooks
Zdroj: IIF, Robin Brooks

Jestliže bychom využili souhrnný indikátor ekonomických překvapení zveřejněných amerických dat – Brooks sleduje 60denní klouzavý průměr (viz levý graf) – aktuálně se nacházíme mírně nad hodnotou jedné směrodatné odchylky, což je možné ohodnotit jako stále nízké číslo. Na podobně nízkých hodnotách se pak nachází i korelace 60denního průměru ekonomických překvapení s výnosem desetiletého dluhopisu.

Zdroj: IIF, Robin Brooks
Zdroj: IIF, Robin Brooks

Na základě těchto měření předpokládáme, že prostor pro vyšší americké výnosy zůstává otevřen, zejména dočkáme-li se zlepšujících se čísel z amerického trhu práce, s důrazem na nonfarm payrolls, u nichž by výsledek z března nad 900 tis. mohl být ještě vylepšen. O jak rychlý nárůst půjde, ukážou až případná překvapení ve srovnání s konsensem trhu, přičemž čím vyšší, tedy pozitivní, budou, tím by intenzita růstu delších tržních sazeb měla být silnější. Nechceme sice hned předvídat únorový scénář, u kterého bychom se u desetiletého výnosu dostali pravdědoboně nad hranici 2 %. Posun směrem nad 1,7 % ve zbytku první poloviny roku je ale podle nás reálný. Intenzita tohoto posunu pak ovlivní i kurz dolaru.

Americká měna si v posledních dnech prochází korekcí. Změnu pozic vidíme na trhu futures, kde dochází k postupnému snižování dolarových shortů. Jednoznačným vítězem této situace je euro, které zpevnilo nad hranici 1,2000 EURUSD i s tím, jak na začátku týdne rostly evropské výnosy zejména u jádrových zemí eurozóny. Pozitivně na obě aktiva podle nás působí zpráva o tom, že Evropa získá více vakcín od společnosti Pfizer. Více vakcín a vidina rychlejšího očkování jsou faktory podporující výhled ekonomické obnovy ve spojení s otevíráním ekonomik. Na to postupně sází i velké banky jako Goldman Sachs či Citi, které na začátku týdne představily výhled vyšších evropských tržních sazeb. Bude zajímavé sledovat, zda posun výnosů bude pokračovat s přibližujícím se čtvrtečním zasedáním ECB.

V tomto týdnu, i vzhledem k absenci amerických dat a mediální karanténě představitelů Fedu, vidíme rizika nakloněna směrem k silnějšímu euru. V rámci delšího výhledu, tj. minimálně ve zbytku první poloviny roku, zůstáváme připraveni na potenciální dolarové zvraty spjaté zejména s případným posunem tržních sazeb vzhůru. Čím intenzivnější posun, tím citlivější reakce dolaru s možným vlivem na rizikové měny. Umocnit tento proces by v průběhu času mohly první spekulace o zahájení snižování tempa nákupů aktiv ze strany Fedu, kterých bychom se v případě silné ekonomické obnovy mohli dočkat už ve druhé polovině roku (tipujeme nejdříve na přelomu 3. a 4. čtvrtletí). Samotné snižování tempa nákupů vidíme až jako záležitost příštího roku.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,2067 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 90,98 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1988 do 1,2091 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,93 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,84 až 25,97 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,41 až 21,63 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Trhy Měny Trhy Přehled

Portál Roklen24.cz je exkluzivní server o ekonomice, financích a investicích, který poskytuje aktuální ekonomické zpravodajství, real-time data, grafy, analýzy, názory, videa a rozhovory.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Investice:

Čt   0:00  4. srpna: Tohle potřebujete vědět (nejen) o středečním obchodování v USA Investicniweb.cz (Investičníweb, s.r.o.)
St 20:40  Povolenky za emise překonaly výnosnost tradičních aktiv (4.8.2021) Roman Vykouřil ( Wonderinterest Trading s.r.o.)
St 19:11  Dolar roste po projevu Claridy z Fedu X-Trade Brokers (XTB)


Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.