Americké příjmy domácností podporuje schválený fiskální balíček (Ranní zpráva z finančního trhu)
Německý Ifo index bude pokračovat v růstu, ale nižším, než trhy předpokládají. Pandemická situace komplikuje plánované uvolňování a návrat ekonomiky k normálu. V USA budou mít pozornost příjmy domácností, které podporují schválené fiskální balíčky. Polský zlotý se pod tlakem pandemie a očekávaného rozhodnutí ústavního soudu dostal na nejslabší úrovně od roku 2009. Koruna se vrací k silnějším hodnotám, slabší euro vůči americkému dolaru ale zůstává rizikem pro celý region.
Německý sentiment brzdí svůj růst
Pro březen počítáme, že německý Ifo index vykáže další nárůst, ale oproti očekáváním trhu se bude jednat jen o symbolický pohyb v řádu desetin. Ačkoli zlepšující sentiment by měla tlačit nahoru vidina konce lockdownu, opět zhoršující pandemická čísla však tento výhled opět kalí. K tomu se přidávají problémy s vakcinací a s tím spojené politické konsekvence, které podle nás budou mít dopad i na výsledek zářijových federálních voleb.
V USA budou trhy sledovat vývoj příjmů domácností, který se poslední měsíce stal hlavním tématem tamní politické scény. Lednová čísla byla pozitivně ovlivněna prvním fiskálním balíčkem a zaznamenala desetiprocentní meziměsíční růst. Pro únor tak očekáváme naopak pokles o 7,4 % m/m, protože aktuální výplata z nově schváleného balíčku se projeví až v dubnových číslech. Tyto platby výrazně podporují spotřebu domácností, která se podle nás projeví i v silnějších importech a produkci globálně.
Polský zlotý nejslabší od roku 2009
Včerejší obchodování na finančních trzích se neslo v poklidnějším duchu. Hlavní data tohoto týdne již byla publikována a trhy se tak věnují spíše polickým tématům. Nicméně do mírných ztrát akciovým trhům pomohl plánovaný projev guvernéra americké centrální banky, který řekl, že za zlepšujícími se očekáváními stojí zejména tamní fiskální balíček a průběh vakcinace. Investoři však pravděpodobně viděli větší sílu v samotné americké ekonomice. Evropské trhy uzavřely v mírných ztrátách a podobný obrázek nabídla Amerika. Dolar opět znásobil své zisky vůči euru a dostal se na nejsilnější úrovně od začátku listopadu.
Regionu však vládla spíše domácí témata. Maďarský forint si shodně s korunou připsal zisky, zatímco polský zlotý se dostal na nejslabší úrovně od roku 2009. Důvodem je zhoršující se pandemická situace ve spojitosti s blížícím se rozhodnutím tamního ústavního soudu ve věci cizoměnových hypoték. To je naplánováno na 13. dubna. Do té doby tak lze předpokládat vyšší volatilitu, nicméně neočekáváme, že by jakékoli rozhodnutí mělo mít dlouhodobý dopad na tamní bankovní sektor, kterého se v současnosti finanční trhy obávají. I nadále tak očekáváme, že se polský zlotý vrátí k silnějším hodnotám. Koruna se během včerejška vzpamatovávala z vyšší volatility posledních dvou dnů a v závěru obchodování se postupně vrací k úrovni 26,15 za euro. Vyšší úrokové sazby na trhu a přetrvávající optimismus na finančních trzích by podle nás měly korunu i nadále podporovat k silnějším hodnotám. Na druhou stranu vidíme krátkodobé riziko v posilujícím americkém dolaru vůči euru, který nehraje do karet celému regionu.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Zprávy Investice - Zprávy z ekonomiky, zprávy z domácích i zahraničních akciových, devizových a komoditních trhů.
- Hraniční kontroly s Německem a Rakouskem jsou nepříznivou zprávou pro PMČR
- Na pláži s drinkem a pasivním příjmem, aneb investiční (ne)gramotnost Čechů, část 3.
- Ranné zhrnutie (01.03.2021)
- Ranné zhrnutie (17.03.2021)
- 16.h - US akciové trhy rostou díky umírnění zprávě o vývoji únorové inflace
- Jak vybrat hypotéku – důležité parametry, na které narazíte až po schválení úvěru
- Příležitosti pro české ekonomické subjekty v kontextu národní obranné strategie a schváleného rozpočtu v Rumunsku
- S&P500 na novém rekordu, trh čeká pozitivní dopad z fiskálního stimulu
- Fed dostal ECB pod tlak. Dolar sílí i díky rozvojovým trhům
- FOMC potvrdí odhodlanost ekonomiku dále podporovat (Týdenní zpráva z finančního trhu)
- Před příchodem pandemie příjmy domácností rostly. Míra takzvané příjmové chudoby činila 9,5 %, průměrný čistý příjem na osobu 209,8 tisíc korun.
Benzín a nafta 17.04.2021
Natural 95 31.4 Kč![]() ![]() | Nafta 29.46 Kč![]() ![]() |
Prezentace
16.04.2021 Netopí to? Tak tomu naložte!
06.04.2021 Zateplení budov svépomocí nebo stavební firmou?
Okénko investora
Lukáš Blažek, Ronda Invest
Následky pandemie se na rezidenčním realitním trhu neodrážejí, ceny dále rostou
Štěpán Křeček, BHS
Martin Krištoff, CFD World
Štěpán Hájek, PurpleTrading
Miroslav Novák, AKCENTA CZ
Olívia Lacenová, TopForex
Debut desetiletí? Ani náhodou. Vstup Deliveroo na burzu nenaplnil očekávání.
Jonáš Mlýnek, LYNX
Lukáš Baloga, ProfitLevel
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Tony Christoforou, Goldenburg Group
Do bezpečného přístavu eura vplouvá loď se zlatým „B“ na vlajce
Tiskové zprávy
Ředitel sítě realitek: chaty a chalupy se...
Česko na problémy ve vzdělávání využije až 18...
Raketově roste zájem o monistické akciovky, klesá.
Analýza: Jak se pracuje lidem na home office?...