Patria (Patria Finance)
Investice  |  10.09.2020 13:20:34

Felbermayr: Kdyby se EU rozpadla...

Růst protievropského sentimentu, ke kterému dochází v posledních deseti letech, vede ekonomy k odhadům nákladů, které by s sebou neslo případné rozdělení Evropské unie. Na stránkách VoxEU to tvrdí Gabriel Felbermayr, Jasmin Gröschl a Inga Heiland a přidávají svůj vlastní pohled na náklady a ztráty, které by vznikly po rozpadu EU.

Ekonomové nejdříve poukazují na to, že Evropa je ve skutečnosti provázána složitou sítí vazeb, některé země jsou například v EU, ale nejsou v eurozóně, další jsou zase součástí schengenského prostoru a jiné ne. Posouzení dopadů rozpadu EU pak komplikují i složité výrobní a poptávkové vazby mezi jednotlivými zeměmi.

Model, který ekonomové používají, každopádně ukazuje, že pokud by byly zrušeny všechny evropské dohody, celkový obchod na kontinentu by klesl o 40 %, ekonomická aktivita by se propadla o 7 % a došlo by k destrukci výrobních vertikál. Nejvíce by trpěl výrobní sektor, ale izolovány by nebyly ani služby.

V následující tabulce ekonomové rozdělují ztráty na spotřebě vyvolané jednotlivými dohodami a integračními vrstvami, jejich součet vidíme v šestém řádku. V Řecku a Velké Británii by došlo k relativně nízkému propadu spotřeby nepřevyšujícímu 3 %. Naopak na Maltě by propad dosáhl asi 20 %. V České republice by se podle modelu pohyboval kolem 11 %, což je podobné jako v Irsku či na Slovensku:


Vyznačený předposlední sloupec tabulky ekonomové interpretují jako dodatečnou ztrátu na spotřebě danou tím, jaká by byla pozice země po rozpadu EU ohledně transferů. Například v Maďarsku by tak tento faktor přidal dalších 7 procentních bodů propadu poptávky. Naopak v Německu, Švédsku, Rakousku a Finsku by podle komentáře ekonomů tento efekt více než vyvážil propad poptávky daný zrušením dohod.

Autoři studie zmiňují i analýzu z roku 2019, jejíž závěry byly také zveřejněny na VoxEU, včetně následujícího grafu. Ten ukazuje modelový pokles produktu po hypotetickém rozpadu EU v závislosti na velikosti dané ekonomiky. Obecně by podle této analýzy platilo, že čím menší je ekonomika, o to větší bude negativní dopad rozpadu Unie. U (bývalé) EU jako celku by podle odhadů produkt klesl o 1,7 %.


Zdroj: VoxEU

Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688