Novinka pro řidiče v celé Evropě: Barva tzv. zelené karty se od července změní na bílou
Řidiče čeká od 1. července 2020 po dlouhé éře tzv. zelených karet, které prokazují, že má řidič pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (povinné ručení), změna. Od začátku letních prázdnin už budou moci pojišťovny podle evropské mezinárodní shody států zelenokaretního systému tento dokument vydávat vytištěný na bílém papíře.
„Rozhodnutá mezinárodní změna, kterou jsme dlouhodobě aktivně podporovali, je vítaným zjednodušením zavedeného systému,“ říká Jan Matoušek, výkonný ředitel České kanceláře pojistitelů, a ke změně dále dodává: „Do budoucna tento systém směřuje k digitalizaci či úplnému zrušení zelených karet, naším cílem je situace, kdy řidiči nebudou muset vozit vůbec tištěný dokument a policista si při kontrole najde potřebné údaje v digitální databázi.“
Nejčastější otázky:
Mohu používat starou zelenou kartu, která má ještě platné datum?
Původní zelené karty klasicky dojedou svou vyznačenou platnost a pak pojišťovna už řidiči vystaví černobílou. Zelené karty se vystavují standardně na jeden rok. Pojišťovny budou postupně ještě rok, tedy do 30. června 2021, moci tisknout dokument na předtištěné zelené karty, jejichž zásoby odhadují na několik málo měsíců, poté budou již vydávat dokument na bílém papíře podle evropské dohody. Určitou dobu budou mezi řidiči tedy kolovat obě varianty.
Nebudou řidiče policisté v zahraničí pokutovat za bílý dokument?
Změna barvy vzešla z evropské mezinárodní dohody. Jedná se o další možnost, nikoli povinnost. Některé země si ponechávají zelenou barvu karty, některé přechází na bílou, ale všechny státy respektují, že od července budou motoristé po Evropě prokazovat pojištění bílou i zelenou verzí karty.
Bude se dokumentu o povinném ručení dále říkat „zelená karta“?
V České republice zatím název „zelená karta“ zůstává nezměněný, je tak uváděn i ve znění zákona č. 168/1999 Sb. o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla. Jakmile to bude možné, název se v zákoně změní. Na jakou variantu to bude, zatím není rozhodnuto.
Má tato změna souvislost s možností zasílání karty elektronicky?
Možnost zaslat motoristům zelenou kartu elektronicky mají pojišťovny již nyní, a to ve formátu PDF připravenou přímo k tisku na domácí tiskárně. Tento postup jsme umožnili pojišťovnám již dříve v souvislosti s vyhlášeným nouzovým stavem. Přechod na bílou verzi umožní tisk i těm motoristům, kteří nemají barevnou tiskárnu. Podstatné je, zda mají pojišťovny na klienta elektronický kontakt (např. emailovou adresu) a jsou s ním předem dohodnuté, že si přeje dokument zaslat tímto způsobem. Možnost vyzvednout si zelenou kartu na pobočce pojišťovny či doručit ji klasicky poštou samozřejmě zůstává i nadále.
Poslední zprávy z rubriky Povinné ručení:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- V březnu navštívila ČSÚ skupina odborníků z Eurostatu, která zde prováděla hodnocení kvality, tzv. peer review. - Závěry jsou velmi povzbudivé
- Práce - aktuální nabídky práce ve vaše městě, novinky.
- Ekonomika - Makroekonomika ČR 2020, data, novinky
- Práce - aktuální nabídky práce ve vaše městě, novinky.
- V Plzni se jako jediném městě v Česku představí světová novinka v bezkontaktním nakupování
- Novinky v rozúčtování. Co letos nově uvidí nájemci či vlastníci bytů v dokumentech o spotřebě?
- Technica Futura 2023 přivezla do Plzně světovou novinku v bezkontaktním nakupování
- ČEZ: Novinky z konferenčního hovoru
- Pět let trhu START, novinky a připravované změny
- Zprávy Komodity - Komoditní zpravodajství o nejvýznamějších komoditách a derivátech z celého světa.
- Zásoby plynu v Česku k 25.3. - zásobníky se začaly plnit nejvíce za celou zimu - aktuálně jsou odběry nižší než plnění a naplněnost je tak téměř z 52%
- Akciové trhy: Vybírání zisků na ČEZu stáhlo dolů celou burzu - Komentář
Prezentace
25.04.2023 ARMEX ENERGY razantně snižuje ceny. Získat je...
24.04.2023 Nový produkt od XTB. Investice dostupnější než...
19.04.2023 ARMEX ENERGY slaví 18 let na trhu. Výročí...
Okénko investora
Miroslav Novák, AKCENTA CZ
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Společnost 3M chce čistit vodu, předběžná dohoda přináší oživení akcií
Mgr. Timur Barotov, BHS
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
ČNB OPĚT NAVÝŠILA ZLATÉ REZERVY, LETOS JIŽ O VÍCE NEŽ 3,3 TUN
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Nadační přístup ke správě rodinného majetku a vhodné investiční strategie
Lucia Žárská, ProfitLevel
Tiskové zprávy
Zásoby plynu v Česku k 20. 5. - aktuální stav...
Dostupné bydlení je možné. Podmínkou jsou...
Mistr tesař, Mistr pekař, Mistr obuvník. Stát se..
Řízení dodavatelů – kulatý stůl CyberBlog.cz:...
Okénko finanční rady
Hana Knopfová, Klik.cz
Jak si vybrat nejlepší cestovní pojištění pro vaši dovolenou? Praktické tipy
Iva Grácová, Bezvafinance
Čím platit na dovolené? 5 tipů, jak ušetřit a zaplatit co nejméně
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Swiss Life Hypoindex červen 2023: Sazby stagnují. Co přinese uvolnění pravidel ČNB?
Michaela Prátová, RekvalifikačníKurzy.cz
Marek Pokorný, Portu
Kolik letos ušetříte za dovolenou díky silné koruně a proč pomáhá v investičních začátcích