cryptokingdom.tech (Crypto Kingdom)
Kryptoměny  |  24.05.2020 12:52:49

Superpočítače napadeny za účelem těžby kryptoměn


O nekalých praktikách hackerů, kteří napadají počítače takovým způsobem, že na nich uživatelé nevědomky těží kryptoměny, jsi již určitě slyšel. Nestává se však často, aby takovým způsobem byly napadeny tzv. superpočítače, v tomto případě navíc napříč celou Evropou.

A přesně to se stalo minulý týden, kdy bylo napadeno nejméně deset superpočítačů. První zmínky reportovala už Edinburská univerzita k 11. květnu, kdy musela svůj superpočítač Archer vypnout. Jako důvod nejprve uvedla pouze využití chyby v zabezpečení jejich počítače. Později se však ukázalo, že se nejedná o ojedinělý problém, který by se dotkl jen tohoto zařízení.

Cílený útok za účelem těžby

Jako první přišel se zprávou o cílenosti těchto hackerských útoků web ZDNet, který to vyzjistil od agentury zabývající se kyberbezpečností, Cado Security. Ten informoval o tom, že napadených zařízení bylo výrazně více. Za způsob útoku označil řadu malwarů, které způsobovaly tzv. cryptojacking, tedy uživatelé neautorizovanou těžbu kryptoměn. Zajímavý je způsob, jakým hackeři získali přístup do těchto superpočítačů. To se jim povedlo skrz napadení protokolu Secure Shell (SSH) a následné využití chyby CVE-2019-15666 v Linuxu.

K potřebným citlivým údajům se pak překvapivě dostali přes univerzity, jejichž zařízení ani cryptojackingem napadena nebyla. Konkrétně se mělo jednat o některé z univerzit v Polsku a Číně. Ty jsou totiž součástí větší sítě institucí s vysokým výpočetním výkonem. Ty jsou navzájem propojeny, a není tak neobvyklé, že by se napadením jednoho dal získat přístup k druhému. A právě s tímto cílem útočníci svůj pokus provedli.

Po napadení skotského Archera následovalo hned 5 dalších superpočítačů napříč Německem, taktéž k 11. květnu. V následujících dnech jsme se dočkali dalších útoků na počítače v Německu, ale taky i ve Švýcarsku a později i španělské Barceloně. Ve všech případech hackeři poté, co získali přístup k počítači, vždy velice rychle spustili malware těžící kryptoměny, konkrétně Monero. Aby však zůstali skryti, těžbu zapínali pouze v noci.

Zneužití koronaviru

Aby zde zajímavostí nebylo málo, na některých webech se můžete dočíst o potenciální skryté motivaci útočníků. Víceméně všechny napadené počítače se totiž nějakým způsobem podíleli na výzkumech okolo viru COVID-19. Spekuluje se tak nad tím, že mimo těžby kryptoměn mohli útočníci stát i o zkoumaná data.

CryptoKingdom.cz

Jsme mostem mezi starým a novým světem. Provedeme tě světem kryptoměn a ukážeme ti cestu k největší příležitosti 21. století.

Crypto Kingdom je největší kryptoměnová komunita na CZ/SK scéně. Pomohli jsme již několika tisícům začátečníků se v kryptoměnách zorientovat.

Připoj se k nám a my tě provedeme: https://start.cryptokingdom.tech


Více zpráv k tématu Bitcoin & Kryptoměny

Bitcoin onlineLitecoin online
Út 13:08  Češi nakupují víc a víc kryptoměn! cryptokingdom.tech (Crypto Kingdom)
Ne 16:40  Známý investor predikuje pokles ceny bitcoinu až k 0 cryptokingdom.tech (Crypto Kingdom)
14.06.2020  Bitfury v Japonsku spouští fond zaměřený na těžbu Bitcoinu cryptokingdom.tech (Crypto Kingdom)
12.06.2020  Jak se bitcoin přehoupne přes krizi Michal Dvořák (TradeCentrum)
11.06.2020  Coinbase uvažuje nad listingem 18 dalších kryptoměn cryptokingdom.tech (Crypto Kingdom)
Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

Superpočítače napadeny za účelem těžby kryptoměn

Diskuze a názory uživatelů na téma: Superpočítače napadeny za účelem těžby kryptoměn

Na dané téma nejsou žádné názory.


Poslední zprávy z rubriky Kryptoměny:

30.06.2020  Češi nakupují víc a víc kryptoměn! cryptokingdom.tech (Crypto Kingdom)
28.06.2020  Ebang na Nasdaqu s velkými plány (nejen) v oblasti těžby cryptokingdom.tech (Crypto Kingdom)
25.06.2020  Wirecard v insolvenci cryptokingdom.tech (Crypto Kingdom)
20.06.2020  11 400 000 BTC je HOLDováno jako dlouhodobé investice cryptokingdom.tech (Crypto Kingdom)

Přečtěte si také:

22.03.2020Huobi navýšilo výnosy z těžby kryptoměny o 547 % za rok 2019 cryptokingdom.tech (Crypto Kingdom)
Zobrazit sloupec 
Kurzy měn | Akcie | Obchodní rejstřík | Zájezdy | Last minute | Meteobox | Bydlet | YAuto | Studium | E
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Dluhopisy Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce Koronavirus