Investicniweb.cz (Investičníweb, s.r.o.)
Investice  |  02.01.2019 23:47:05

2. ledna: Tohle potřebujete vědět nejen o středečním obchodování na amerických burzách

Americké akcie zahájily první letošní seanci výrazným poklesem, ztráty ale po výrazných výkyvech smazaly a všechny tři hlavní indexy nakonec dokázaly zpevnit. Obchodní apetit ale tlumily obavy z obchodních sporů a ze zpomalení globální ekonomiky. Na devizových trzích zpevňoval dolar.

Index Dow, který sleduje vývoj akcií třiceti významných amerických podniků, zpevnil o 0,08 % na 23 346,24 bodu, širší index S&P 500 přidal 0,13 % na 2 510,03 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite připsal 0,46 % a den uzavřel na 6 665,94 bodu. Index volatility VIX klesl o 8,65 % na 23,22 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA sestoupil o pět bazických bodů na 2,63 %. Nejsledovanější kryptoměny posilovaly, bitcoin o zhruba 3 % a ethereum o 10 %.

CO V ROCE 2019 ČEKAT OD KRYPTOMĚN?

Obchodování přitom poznamenaly zprávy o zhoršení aktivity výrobních závodů v Číně i v eurozóně, což podle analytiků značí, že si obchodní spory ve světě vybírají svou daň. Někteří odborníci ale soudí, že takzvaný "lednový efekt", zejména po loňském nejhorším roce za deset let, bude pro investory atraktivní.

"Akcie jsou levné a investoři hledají, kde by nechali své peníze pracovat," poznamenal Bucky Hellwig ze společnosti BB&T Wealth Management. Díky přílivu nových peněz na začátku roku akcie v lednu zpravidla zpevňují, od toho pojmenování "lednový efekt".

PŘIBUDE LETOS MEDVĚDŮ NA AKCIOVÉM TRHU?

O nepříjemné překvapení se po skončení standardního obchodování postarala společnost Apple (ve středečním after-marketu -7 %), která prostřednictvím dopisu ředitele Tima Cooka varovala investory před nižšími než dosud předpokládanými hospodářskými výsledky za uplynulý kvartál (nově firma čeká tržby 84 miliard USD a hrubou marži okolo 38 %, dosud vyhlížela tržby 89-93 miliard USD a marži 38-38,5 %). Vzhledem k váze akcií Applu v hlavních indexech lze předpokládat, že zpráva bude cítit i na startu čtvrtečního obchodování.

VÍTĚZOVÉ A PORAŽENÍ ROKU 2018

Americký dolar zahájil rok růstem vůči euru či britské libře, stejně jako proti koši hlavních světových měn. K japonskému jenu ale klesal, investoři totiž dávali přednost bezpečnějším investicím vzhledem k přetrvávajícím obavám ze zpomalení růstu globální ekonomiky a nestabilitě na akciových trzích. Euro táhly dolů také horší údaje ze zpracovatelského sektoru Španělska, Francie, Itálie a Německa.

Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, krátce před 22.00 SEČ přidával 0,74 % na 96,798 bodu. Euro k dolaru ztrácelo 1,1 % na 1,1342 USD, dolar k jenu vykazoval pokles o 0,5 % na 109,10 JPY. Euro vůči jenu bylo níže o 1,6 % na 123,78 JPY.

Aktivita ve zpracovatelském sektoru se v prosinci zhoršila ve většině zemí Evropy i Asie. Hlavní příčinu analytici vidí v americko-čínské obchodní válce a ve zpomalení poptávky. Zpráva tak dává jen malý důvod k optimismu na začátku roku, řekli analytici agentuře Reuters.

Obchodníci očekávají, že euro zůstane pod zvýšeným tlakem. Ekonomický růst a inflace v eurozóně totiž zůstávají za očekáváním Evropské centrální banky.

Dolar byl koncem loňského roku relativně stabilní, v letošním roce ale bude čelit několika negativním faktorům. Je mezi nimi například slábnoucí rozkvět akciového trhu a také možnost, že americká centrální banka nezvýší úrokové sazby tolikrát, jak dříve naznačila.

Ceny ropy zvrátily počáteční pokles vyvolaný zprávami o dalším růstu těžby v některých zemích a začaly se zvyšovat. Ke změně přispělo podle analytiků zejména oživení na akciových trzích v USA. Ropa do té doby zlevňovala i kvůli obavám ze zpomalení růstu globální ekonomiky, které by mohlo mít negativní dopad na poptávku.

Ceny ropy v poslední době sledují vývoj akciových trhů. Analytici ale varují, že vývoj na trhu s ropou je stále nejistý. Přispívají k tomu i nepříznivé údaje ze zpracovatelského sektoru v Číně, které posílily obavy ze zpomalení růstu globální ekonomiky.

Naopak těžba ropy se zvyšuje, zvláště v Rusku a v USA. Těžba ropy v Rusku loni vystoupila na maximum od rozpadu Sovětského svazu. Ve Spojených státech pak těžba ropy z břidlic přispěla k tomu, že se USA staly největším producentem ropy na světě, a předstihly tak Saúdskou Arábii a Rusko. Těžba je blízko rekordu ve všech těchto zemích.

Obavy ze zpomalení ekonomického růstu a nadměrných dodávek stáhly cenu ropy z několikaletých maxim, na která vystoupila loni v říjnu. Za celý loňský rok ceny ropy poprvé od roku 2015 klesly.

KOMPLETNÍ SHRNUTÍ STŘEDEČNÍHO OBCHODOVÁNÍ V USA

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688