Patria (Patria Finance)
Investice  |  19.07.2018 11:40:34

Eurozóna se umí s krizemi vypořádat velmi dobře. Jenže zabránit jim nedokáže

Hlavní ekonom francouzské banky Natixis zřejmě nepatří mezi eurooptimisty. Hned v úvodu své nové analýzy tvrdí, že „absence federalismu a mobility kapitálu mezi jednotlivými zeměmi eurozóny budou i nadále vyvolávat krize“. Problémem měnové unie přitom podle něj není to, že by se se vzniklými krizemi neuměla vypořádat, ale to, že jim neumí předem zabránit a ony vůbec vznikají.

Ony krize jsou podle Patricka Artuse jak politického, tak finančního rázu. Ty první vznikají z důvodu utlumeného růstu hospodářství, kvůli kterému trpí životní standard v řadě evropských zemí a rozšiřuje se mezera mezi bohatšími a chudšími státy. Zřejmý je tento vývoj z následujícího grafu, který porovnává produkt na hlavu ve vybraných zemích eurozóny relativně k produktu německému. Zatímco před poslední finanční krizí se dalo hovořit o celkové příjmové konvergenci, po krizi se tento trend opět zlomil a země jako Francie, Řecko či Itálie jsou na tom nyní v tomto ohledu hůř než na konci devadesátých let:



Finanční krize mají podle Artuse základ v rostoucích rozdílech v hospodářství jednotlivých zemí eurozóny kombinovaných s národní fiskální politikou a zadlužováním. Tato kombinace „dává prostor pro útoky spekulantů“. Ty by naopak eliminovalo vydávání společných eurodluhopisů. Tímto směrem se ale vývoj neubírá a eurozóna namísto toho „vytvořila obranu proti nevyhnutelným krizím“.

Hlavními obrannými nástroji jsou nákupy aktiv Evropskou centrální bankou, Junckerův plán na podporu ekonomického růstu, program ESM, který poskytuje pomoc zemím v problémech, a systém TARGET2, který zajišťuje dostatečný přesun likvidity mezi jednotlivými členskými zeměmi eurozóny.

„Eurozóna ale nebyla schopna provést institucionální reformy, které by krizím předem zabránily. Mezi ně by patřil společný rozpočet a eurodluhopisy,“ tvrdí Artus. Alternativou by mohla být obnovená důvěra věřitelských zemí směrem k zadluženějším státům eurozóny, která by umožnila financování jejich investičních projektů. Jenže ani tuto důvěru se obnovit nepodařilo a mobilita kapitálu v eurozóně je tak na bodu mrazu. Projevuje se to zejména tím, že nadměrné úspory Němců a Nizozemců již nefinancují projekty na periferii, což se negativně projevuje na potenciálu celé eurozóny.

Zdroj: Natixis

Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688