Markéta Höfferová (Kurzy.cz)
Akcie v ČR  |  22.02.2018 18:20:43, aktualizováno 18:24:51

Česká ekonomika balancuje na vrcholu hospodářského cyklu / BIG EXPERT - akcie: týden od 19. 2. 2018


Česká ekonomika je na prahu zpomalení. Cyklická složka oslabuje u většiny sledovaných fundamentů. Výjimku představuje napjatý trh práce, který způsobuje nerovnoměrný vývoj hospodářského cyklu napříč segmenty ekonomiky. Český hospodářský cyklus zároveň předbíhá cyklus eurozóny, a tomu odpovídá i vývoj měnové politiky.

Aktuální verze Roklen indikátoru hospodářského cyklu představuje ekonomickou situaci pohledem posledních zveřejněných dat. Naše grafická ilustrace ukazuje, že se česká ekonomika dostala na pomezí fáze expanze, kde se nachází větší počet ekonomických fundamentů, a fáze zpomalení, kam se posunul například export či podnikatelská důvěra.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Roklen indikátor hospodářského cyklu jednoduchou formou znázorňuje situaci české ekonomiky, zejména fázi hospodářského cyklu, ve které se nachází. Cílem je zachytit a kvantifikovat velikost odchylky od dlouhodobého trendu, který bývá interpretován jako přibližný odraz potenciálu ekonomiky. Výsledný diagram je rozdělený na čtyři kvadranty. Vertikální osa znázorňuje, zda se konkrétní ukazatel nachází nad nebo pod dlouhodobým trendem. Vodorovná osa ukazuje, zda cyklická složka daného indikátoru oproti předchozímu období roste nebo klesá. Kvadranty tedy znázorňují následující fáze hospodářského cyklu:

  1. Zelená - expanze - nad dlouhodobým trendem a roste
  2. Oranžová - zpomalení - nad dlouhodobým trendem a klesá
  3. Červená - pokles - pod dlouhodobým trendem a klesá
  4. Žlutá - oživení - pod dlouhodobým trendem a roste

Čím blíže jsou tedy ukazatele středu diagramu, tím menší je momentální cyklický výkyv ekonomiky, a tím blíže je růst roven "stabilní" situaci na úrovni dlouhodobého trendu (potenciálu). "Běžný" cyklický vývoj ekonomiky by teoreticky měl na digramu postupovat směrem proti směru hodinových ručiček. Odchylky od tohoto směru vývoje hospodářského cyklu nicméně samozřejmě v realitě nastávají. Historické hodnoty Roklen indikátoru lze najít zde.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jak již bylo naznačeno, aktuálně za pozornost stojí především fundamenty z trhu práce. Zatímco většina ekonomických ukazatelů se shlukuje v relativní blízkosti nuly, a jejich cyklické složky tak rostou pouze střídmým tempem, volná pracovní místa a (inverzní) nezaměstnanost se této situaci vymykají. Fundamenty z trhu práce jednoznačně zažívají větší růstovou dynamiku než zbytek fundamentů. To ukazuje na nerovnováhu v rámci hospodářského cyklu v jednotlivých segmentech ekonomiky, která v současné době vinou napjaté situace na trhu práce v ČR existuje.

Problém relativně jednoduché dekompozice, kterou Roklen indikátor představuje, je, že všechna variace je rozložena do dlouhodobého trendu nebo cykličnosti. Vzhledem k mimořádnému nedostatku zaměstnanců na českém trhu práce však pravděpodobně sledujeme i strukturální změnu, kterou nelze považovat za cykličnost. Následkem toho Roklen indikátor pravděpodobně zveličuje cyklický efekt a přisuzuje tak fundamentu vyšší pozici v grafickém zobrazení, než by měl.

Z dalších fundamentů dosahují vysoké dynamické cykličnosti i výnosy státních dluhopisů. Pozice těchto instrumentů odráží nejen současný rostoucí trend, ale i postupnou normalizaci měnové politiky, a tedy i všeobecný růst úrokových sazeb v českém prostředí. Díky dlouhodobému nízko úrokovému prostředí v české ekonomice se současný návrat k normálu jeví jako dynamická cyklická složka.

Identifikovat přesnou pozici v rámci hospodářského cyklu, či ještě lépe moment zlomu a nástup zpomalení, je složité a zpravidla se tak určuje retrospektivně. Jedním z důvodů je prodleva mezi uskutečněným ekonomickým výstupem a momentem, kdy dojde ke zveřejnění naměřených dat. Například hned čtyři ze sledovaný veličin - spotřeba, export, investice a odpracované hodiny - zachycují situaci ve třetím čtvrtletí minulého roku. Je tedy pravděpodobné, že se současný skutečný stav ekonomiky již posunul. Již na začátku března zveřejní Český statistický úřad chybějící data z posledního čtvrtletí loňského roku, budeme tak moci sledovat, kam se stav tuzemské ekonomiky posunul.

V letošním roce se pravděpodobně ještě prohloubí zdánlivá nesouměrnost hospodářského cyklu. Zatímco se zdá, že trend v míře nezaměstnanosti a počtu volných pracovních míst se jen tak neotočí a trh práce zůstane napjatý i letos, u dalších klíčových ekonomických fundamentů, jako je HDP nebo nové zakázky, předpokládáme zpomalení a oslabení cyklické složky. Navzdory slabšímu očekávání pro letošní rok zůstane domácí ekonomika nad svým dlouhodobým trendem. Shluk fundamentů se bude pohybovat výhradně v zeleném a oranžovém kvadrantu.

 

Cyklus tuzemské ekonomiky předbíhá ekonomiku eurozóny, a to jak z pohledu hospodářském, tak i měnověpolitickém. Dle dostupných dat se ekonomika eurozóny nachází v prvním (zeleném) kvadrantu hospodářského cyklu. Náskok české ekonomiky tak odráží i vývoj měnové politiky. Zatímco ECB stále pokračuje v nekonvenční měnové politice, ČNB přistoupila již k několika navýšením úrokových sazeb a dle prognózy bude v tomto procesu nadále pokračovat. 

Michal Šoltés, Roklen24

 

Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 19. 2. 2018.

Odhad pro období od 19. 2. do 19. 3. 2018 (1 měsíc)

Název
Atraktivita
Cena
(pondělí)
Rozhodně
koupit
Koupit
Žádná
akce
Prodat
Rozhodně
prodat
ČEZ
 58
506
2
3
1
0
0
KOMERČNÍ BANKA
 50
938,5
3
0
3
0
0
CETV
 42
95,9
1
3
2
0
0
MONETA MONEY BANK
 33
82,35
1
3
1
1
0
UNIPETROL
 33
379
2
0
4
0
0
VIG
 25
706
0
3
3
0
0
O2 C.R.
 25
273
1
1
4
0
0
PHILIP MORRIS ČR
 25
16 940
2
1
1
2
0
ERSTE GROUP BANK
 17
993,6
0
3
2
1
0
STOCK
 8
81,7
0
1
5
0
0

Odhad pro období od 19. 2. do 20. 8. 2018 (6 měsíců)

Název
Atraktivita
Cena
(pondělí)
Rozhodně
koupit
Koupit
Žádná
akce
Prodat
Rozhodně
prodat
KOMERČNÍ BANKA
 33
938,5
1
3
1
1
0
MONETA MONEY BANK
 25
82,35
0
4
1
1
0
VIG
 25
706
0
3
3
0
0
CETV
 17
95,9
0
2
4
0
0
O2 C.R.
 17
273
1
2
1
2
0
ČEZ
 8
506
0
1
5
0
0
PHILIP MORRIS ČR
 8
16 940
1
1
2
2
0
ERSTE GROUP BANK
 8
993,6
0
2
3
1
0
STOCK
0
81,7
0
1
4
1
0
UNIPETROL
 -8
379
0
1
3
2
0

Hodnocení v tomto týdnu provedli:

  • Michal Chrvala
  • Michal Blažek - BH Securities
  • Marco Marinucci, Patrik Hudec - Generali Investments CEE, investiční společnost
  • Libor Stoklásek - GRANT CAPITAL
  • Michal Šoltés, Jan Berka - Roklen Holding
  • Aleš Charvát - UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia

Statistika se zabývá deseti z  nejlikvidnějších titulů obchodovaných na BCPP. Tabulky obsahují souhrn odhadů expertů uvedených v seznamu. Sloupec "Cena" uvádí pondělní kurz vybraných titulů, ze kterého při svých odhadech experti vycházeli. S touto hodnotou budou odhady po uplynutí období jednoho či šesti měsíců porovnávány pro vyhodnocení úspěšnosti. Sloupec "Atraktivita" uvádí vážený průměr počtu jednotlivých názorů a může nabývat hodnoty od -100 do +100. Počet názorů "Prodat", "Koupit" atd. je publikován v dalších sloupcích.
Pozn.: Hodnocení mají formu nezávazných názorů, zda určitý cenný papír by bylo vhodné koupit, či prodat s ohledem na předpokládaný vývoj v příštím jednom měsíci a půl roce. Skutečnost se však může velmi podstatně lišit od odhadu expertů. Experti ani Kurzy.cz nepřebírají žádnou zodpovědnost za tyto odlišnosti.

 
Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

Česká ekonomika balancuje na vrcholu hospodářského cyklu / BIG EXPERT - akcie: týden od 19. 2. 2018

Diskuze a názory uživatelů na téma: Česká ekonomika balancuje na vrcholu hospodářského cyklu / BIG EXPERT - akcie: týden od 19. 2. 2018

Na dané téma nejsou žádné názory.


Označení stránky: česká ekonomika 2018, hospodářský cyklus čr, akcie na vrcholu


Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce Školení Počasí

Kalkulačka

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Sociální příplatek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Běžné účty

Hypotéky

Stavební spoření

Důchody

Směnárny - Euro, Dolar

Úřad práce

Investice

Podílové fondy

Makroekonomika - ČNB

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Zlato online, Stříbro, Ropa

Burza - ČEZ

Pojištění

Povinné ručení

Penzijní připojištění

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Nový občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Mapa webu

Volby

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Copyright © 2000 - 2019

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688

Ochrana údajů | Cookies