STOX.CZ (Grant Capital)
Investice  |  17.06.2015 16:01:01

Život Benjamina Grahama

Autor: Bc. Monika Horáková

Benjamin Graham, původním jménem Grossbaum se narodil 8. května 1894 v židovské rodině v Londýně. Byl jedním ze tří bratrů, kteří se narodili manželům Grossbaumovým. 

Po smrti otce se rodina začala potýkat s finančními problémy, avšak Ben byl pilným studentem na Boys High School v Brooklynu. Po úspěšném absolvování měl nastoupit na věhlasnou Columbia University v New Yorku, ale kvůli chybě v administrativě bylo studium o semestr odloženo.

Po nastoupení na Columbia University byl Graham velmi talentovaný student a během posledního měsíce na univerzitě mu byla nabídnuta pracovní pozice vyučujícího hned tří kateder (Filosofie, Matematiky a Anglického jazyka). Ač tato nabídka byla pro Grahama lákavá, rozhodnul se jít odlišnou cestou, která se stala jeho životním směrem.

Mladý Benjamin nastoupil na Wall Street do investiční společnosti Newburger, Henderson & Loeb. Začínal jako poslíček pro oddělení dluhopisů s platem 12 $ týdně. Graham se nikdy nevěnoval ekonomii a investicím, ale práce na Wall Streetu jej natolik uchvátila, že už nikdy neuvažoval o ničem jiném. Po měsíci práce si Grahama všimli dva zkušení makléři a zaměstnali ho jako jejich asistenta. Vytvářel pro ně analýzy a doporučoval dluhopisové fondy. Po půl roce se v této oblasti natolik zdokonalil, že sám doporučoval pro klienty dluhopisy společnosti. Tato práce jej poznamenala do konce života a tvrdil, že dluhopisy jsou ideální možností zhodnocení peněz a nabádal investory k držení alespoň malé části portfolia v dluhopisech.

S příchodem první světové války se prudce změnila situace v investičních kruzích. Evropští investoři ze strachu začali prodávat americké akcie, což vedlo k náhlému zavření New Yorské burzy a vše se vystupňovalo vstupem USA do první světové války. Benjamin Graham již v té době investoval na burze a ve válečných letech akcie, do nichž sám investoval, ztrácely na hodnotě každým dnem. Po válce se situace změnila a akcie, do nichž Graham investoval, prudce stouply a Graham tak vydělal ve 25 letech obrovské jmění a získal uznání v odborných kruzích. Uznání měl též prostřednictvím psaní pravidelných sloupků ve světoznámém časopise The Magazine of Wall Street, kde publikoval svá doporučení a analýzy o dluhopisech.

Po úspěších ve válečných letech se pro Benjamina nastartovala kariéra portfolio managera. Jeho přednost tkvěla především v určování podhodnocených akcií. Bedlivě pročítal účetní zprávy a vybíral takové společnosti, které mají vzhledem k fundamentu nižší tržní cenu než celý sektor. Tento způsob investování byl na tehdejší dobu velmi neobvyklý, avšak se používá dodnes. Tehdejší investoři převážně vybírali převážně tzv. růstové akcie. Grahamovy metody zaujaly velké spektrum investorů a v roce 1923 dostal nabídku stát se portfolio manažerem. 

Benjamin neváhal a po domluvě s Newburger, Henderson & Loeb odchází. Dostává na starost portfolio o objemu 250 000 $, s tím, že pokud v této práci uspěje, tak se portfolio rapidně rozšíří. Platově si Graham polepšil na 10 000 $ ročně. Brzy však došlo k neshodám a fond byl roku 1925 rozpuštěn, ale Graham sehnal prostředky od svých přátel na založení vlastního fondu, který vznikl 1. ledna 1926 a pojmenoval jej Benjamin Graham Joint Account. Počáteční kapitál jejich fondu činil 450 000 $ a tři roky poté se mu podařilo zhodnotit fond na úctyhodných 2 500 000 $.

Konec 20. let a 30. let byla pro Benjamina Grahama zlomová. V roce 1928 se vrátil na Columbia University, kde přednášel jako učitel o své investiční činnosti a situaci na Wall Street.

Bylo to pozoruhodné rozhodnutí, neboť většina tehdejších předních investorů přednášela na New York University Graduate School of Finance. Koncem 20. let, tedy 1929 přišel krach na New Yorské burze, který byl zkázou téměř pro všechny investory, fondy té doby a výrazně se dotkly i Benjamin Graham Joint Account. Z počátku zajišťoval tedy portfolio krátkými prodeji v poměru 50:50 oproti dlouhým pozicím, jelikož očekával pokles trhu. Tato strategie při prvních burzovních propadech přinesla fondu nebývalé zisky, ale při burzovním krachu 28. října 1929 s jeho partnerem  Jerome Newmanem nevyhodnotili situaci správně a již téhož roku byl pokles Benjamin Graham Joint Account o 20 %. Krize se stupňovala a za celé období krize 1929 - 1932 přišel Graham až o 70 % majetku fondu. Zlepšení situace přišlo až v následujícím roce. Aby se společně dostali na původní maximální hodnoty, kterých dosáhli před burzovními propady, musel fond ztrojnásobit svoji hodnotu. Graham s Newmanem sázeli na hospodářský boom a veškeré ztráty, které utrpěly během Velké deprese, umazávali až do konce roku 1935.

Grahamovou životní investicí byla koupě podílu pojišťovací společnosti GEICO (Government Employees Insurance Company). Tehdy kupoval jednu akcii za 27 dolarů a v budoucnu se tato investice ukázala být více než jen výhodná. GEICO přinášela na trh zcela unikátní koncept prodeje pojištění na automobily. Koncept spočíval v prodeji pojištění na automobily prostřednictvím pošty a pomocí ní se tak nevyplácely žádné provize pojišťovacím agentům. Tato služba byla zpočátku nabízená pouze státním zaměstnancům, jelikož neměli příliš velké nároky na pojištění. V roce 1958 GEICO zpřístupnilo své služby i ostatním profesním skupinám zaměstnanců a rozšířilo si tak přístup na trh majitelů aut z 15% na 50%. V následujících letech se GEICO stalo pátou největší automobilovou pojišťovnou v USA.

V roce 1972 Graham zhodnotil akcii GEICA z 27 na neuvěřitelných 16 349 dolarů, avšak krátce na to následoval pád a ztráta činila 126 mil. dolarů, avšak i přes to dokázala udržet hodnotu akcií GEICA na 2 407$ za kus.  Krátce před svou smrtí Graham poznamenal, že koupě akcií GEICO vygenerovala větší zisk, než všechny jeho jiné investice dohromady.

V roce 1956 ukončil svoji kariéru na Wall Streetu a odchází do důchodu. Neměl žádného nástupce a tak svoji společnost rozpustil. V roce 1966 od něj jeho bývalý student Warren Buffett koupil všechny zbývající akcie GEICO.

V 62 letech se odstěhoval do Kalifornie a příležitostně vyučoval na místní univerzitě University of California at Los Angeles. Svůj volný čas trávil mezi Kalifornií a Aix-en-Provence na jihu Francie, kde v roce 1976 ve věku 82 let umírá.

Další články a zajímavosti naleznete na STOX.CZ | Podpora pro online obchodování

Logo STOX.CZ STOX.CZ zprostředkovává online obchodování na více než 80 akciových trzích prostřednictvím platformy Trader Workstation. Nabízí velmi nízké poplatky a technickou a investiční podporu v češtině. Více na www.stox.cz.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Investice:

Pá 19:02  Marcolla (WOOD & Company): JPMorgan je jedním z lídrů v oblasti tokenizace aktiv a.. Investicniweb.cz (Investičníweb, s.r.o.)
Pá 19:00  Abbvie po čtvrtletních výsledcích klesá o 4 % 📃 X-Trade Brokers (XTB)
Pá 18:24  USDJPY na nových 34letých maximech 📈 X-Trade Brokers (XTB)
Pá 17:43  Kam investuji ? Martin Stránský (WBTCB)




Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688