Saxo Bank (home.saxo)
Investice  |  18.11.2013 16:32:47

Yellenová pomohla zlatu nahoru. Mezi komoditami ovšem nejvíce vynikaly ropa Brent a benzin

Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank
Odlišné výsledky

V uplynulém týdnu se komoditám dařilo velmi odlišně, největší rozdíly se přitom projevily mezi jednotlivými sektory. Komodity závislé na ekonomickém růstu, jako třeba energetika a průmyslové kovy, se vydaly svou vlastní cestou. Na druhou stranu, u vzácných kovů, a hlavně zlata, se dostavila vzpruha od Janet Yellenové z amerického Fedu. Stříbro však nechalo za sebou. V zemědělském sektoru jsme se pak mohli dočkat zisků u sójových bobů, ale také ztrát u měkkých komodit v nelichotivém čele s cukrem a bavlnou.

Janet Yellenová, která by se měla v příštím roce stát šéfkou americké centrální banky Fed, přišla se spolehlivou obranou pro program nákupu aktiv. Prohlásila, že se ve Spojených státech ještě neobjevila ekonomická data jednoznačně svědčící o zlepšení stavu hospodářství, a tudíž není třeba kvantitativní uvolňování ukončovat. Následoval růst ceny zlata, dluhopisů a nahoru šly i akciové trhy. Index S&P 500 tak roste už šest týdnů v řadě a od začátku roku posílil o 28 slušných procent.

graf

Zdroj: Bloomberg a Saxo Bank

Energetika překonávala ostatní komodity

Celkem pět nejlépe prosperujících komodit v minulém týdnu spadalo pod energetický sektor. Do čela se přitom postavil benzin, jelikož jeho americké zásoby se už pět týdnů po sobě ztenčují a východní pobřeží země hlásí nižší dodávky. Cenový rozdíl mezi ropou Brent a WTI se však zvedl na nejvyšší hodnotu od března rostoucí zásoby ve Spojených státech totiž tlačí na ceny ropy WTI, zatímco se v Libyi a Nigérii stále objevují výpadky dodávek. A chybí taky smlouva západních mocností z Íránem. To vše ropě Brent v nedávné době propůjčovalo podporu.

Průmyslové kovy se dostaly pod tlak. Mohla za to Komunistická strana Číny, které se na sjezdu nepovedlo uzavřít nové pobídky. Ty by totiž normálně vedly k růstu poptávky po produktech z tohoto sektoru. Měď se tak opět začala vyprodávat konkrétně když prolomila své ustálené obchodní rozmezí kvůli obavám, že by v následujícím období mohl nastat převis nabídky nad poptávkou. Špatné výsledky průmyslových kovů se následně rozšířily i na stříbro a palladium. Kdybychom vzali relativní poměr mezi stříbrem a zlatem, tak se stříbro dokonce prodává nejníže za poslední tři měsíce.

graf1

Zdroj: Bloomberg a Saxo Bank

Vzácné kovy

Palladium se dostalo pod prodejní tlak poté, co se mu nepovedlo překonat klíčové hranice odporu 765 a 770 dolarů za unci. Objem spekulativních čistých dlouhých pozic u palladia narostl na takové množství pozic, co se normálně prodá za čtyři dny. To vše vedlo k několika vlnám likvidací dlouhých pozic ze strany hedgeových fondů. Investoři se totiž začali obávat, že jejich býčí pozice nedpovídají fundamentům. Cena se následně propadla na měsíční minimum, a palladium stále hledá další podporu.

Podobná situace s přebytkem dlouhých pozic se před měsícem objevila u cukru. Tehdy se tato komodita dostala díky technické a fundamentální podpoře na 20 dolarů za libru. Od té doby však podpora ze strany fundamentů oslabila, protože růstu ceny cukru pro sezonu 2013/2014 brání jeho vysoké světové přebytky. Ještě 31. října dosáhlo množství spekulativních čistých dlouhých pozic držených hedgeovými fondy svého pětiletého maxima. Ovšem poté došlo ke zhoršení technického výhledu, což spustilo vlnu prodejů celkem ve 14 dnech z posledních 15.

Zlato našlo svou podporu v uklidňujících slovech Janet Yellenové, která prohlásila, že současná stimulace hospodářství nepoleví do doby, než se naplno projeví ekonomické oživení. Ještě předtím, než podobné věty pronesla, hledalo zlato podporu po říjnovém minimu ve výši 1 252 dolarů za unci. Slabší dolar a nižší výnosy dluhopisů nebyly v takové kondici, aby zlatu pomohly překonat hranici odporu 1 300 dolarů za unci. Navíc řada obchodníků nebyla přesvědčená o tom, že žlutý kov nepůjde ještě níž. Zlatu moc nepomohla ani Světová rada pro zlato (The World Gold Council), známá lobbistická skupina, když oznámila, že se poptávka po tomto kovu ve třetím kvartálu propadla až na čtyřleté minimum. Důvodem byl hlavně kolaps poptávky z Indie, ale i neustále se snižující počet zlatých pozic u burzovně obchodovaných produktů.

 

 Globální online investiční banka

Saxo Bank je globální investiční banka specializující se na online obchodování a investice na mezinárodních finančních trzích. Saxo Bank umožňuje soukromým investorům a institucionálním klientům obchodovat s FX, CFD, cennými papíry, futures, opcemi a dalšími deriváty a poskytuje i profesionální správu portfolia a fondů díky svým online obchodním platformám oceněným řadou různých ocenění.

Více informací na: www.saxobank.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář


Přečtěte si také:

13.11.2017Cena ropy Brent zůstává mezi 63 a 64 USD/barel. ČSOB-Dealing (ČSOB-Dealing)
24.10.2017Cena ropy Brent se pohybuje mezi 57 a 58 USD/barel ČSOB-Dealing (ČSOB-Dealing)



Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688