TNBiz (TN.cz)
Investice  |  05.05.2012 09:14:49

Německo zveřejní údaje o březnovém zahraničním obchodu

BERLÍN (MEDIAFAX) - Spolkový německý statistický úřad Destatis ve středu oznámí údaje o březnovém vývoji německého zahraničního obchodu. Ten v únoru po sezonním očištění vykázal přebytek 13,6 miliardy eur.

Šlo tak už o druhý měsíční růst v řadě, ale oproti lednovému přebytku ve výši 15,1 miliardy eur došlo k jeho snížení. Hlavním důvodem podle spolkového statistického úřadu bylo, že růst dovozu byl rychlejší než zvýšení vývozu.

Vývoz se v únoru meziměsíčně zvýšil o 1,6 procenta a zaznamenal růst tak už druhý měsíc za sebou, když v lednu vzrostl o 3,4 procenta. Meziročně pak stoupl o 8,6 procenta, z toho vývoz do zemí mimo Evropskou unii o 13,4 procenta.

Dovoz do Německa vzrostl o 3,9 procenta a také se zvýšil již druhý měsíc za sebou, meziročně se pak zvýšil o 6,1 procenta.

"Německý zahraniční obchod v březnu skončil v přebytku 13,9 miliardy eur. Německu pomáhá slabé euro. To podporuje jeho vývoz. Pozitivem německého zahraničního obchodu je, že hodně vyváží do USA a Číny, tedy do dvou zemí, které nejsou postiženy dluhovou krizí v eurozóně. Budou ale růst i dovozy, které budou zapříčiněny dovozem drahé ropy," odhadl pro agenturu Mediafax analytik finančních trhů společnosti Next Finance Martin Prokop.

Německá vláda v závěru dubna ponechala výhled růstu tamní ekonomiky pro letošní rok na 0,7 procenta, příští rok pak předpověděla zrychlení největší evropské ekonomiky na 1,6 procenta. "I když je německá ekonomika ve výborné situaci, záměrně zůstáváme opatrní v našich odhadech," uvedl tehdy německý ministr hospodářství Philipp Rösler.

Přední ekonomické instituty v Německu zvýšily pár dní předtím odhad růstu německé ekonomiky pro letošní rok na 0,9 procenta, v roce 2013 má tamní hospodářství růst o rovná dvě procenta. Doposud osm německých institutů, jejichž předpovědi jsou základem pro odhady německé vlády, počítalo s letošním růstem na úrovni 0,8 procenta. Instituty ale zároveň varovaly, že nevyřešená dluhová krize eurozóny zůstává nadále největším rizikem pro německou ekonomiku.

Německo je největší evropskou ekonomikou a je na ní závislých mnoho českých firem. Hrubý domácí produkt (HDP) Německa loni vzrostl o rovná tři procenta a mírně tak zpomalil z 3,7 procenta v roce 2010. V posledním čtvrtletí loňského roku pak klesla o 0,2 procenta. Řada ekonomů předpokládá, že v prvním čtvrtletí zastavila pokles.

Tomáš Králícek, kralicek@mediafax.cz

TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Investice:

Pá 16:44  Týden na akciových trzích: v Praze podividendový propad, ostatní trhy rostly -... Investiční bankovnictví (Komerční banka)
Pá 16:02  Komentář k dubnové volatilitě Tomáš Kacerovský (WOOD & Company)
Pá 15:27  Region i euro posilují (Komentář) (26.4.2024) Investiční bankovnictví (Komerční banka)




Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688