TNBiz (TN.cz)
Akcie v ČR  |  05.06.2009 09:51:17

Tržby Agrofertu loni vzrostly o pětinu

Mediafax

PRAHA (MEDIAFAX) - Loňský zisk společnosti Agrofert Holding před zdaněním dosáhl 6 153 milionů korun. Společnost to uvedla ve své zprávě o konsolidované účetní uzávěrce za rok 2008.

„Konsolidovaný výsledek hospodaření dosáhl 4 430 milionů korun oproti loňským 3 712 milionům korun, přičemž hodnota EBITDA (zisk před odečtením úroků, daní a odpisů) vzrostla na 10 767 milionů korun z loňských 8 658 milionů korun,“ informoval přitom šéf skupiny Agrofert Andrej Babiš.

Konsolidované tržby za prodej zboží, výrobků a služeb dosáhly podle jeho údajů 101,365 miliardy korun, nekonsolidované tržby skupiny pak 139,574 miliardy. V porovnání s předchozím rokem tak došlo k nárůstu tržeb o 17,98 miliardy korun (21,6 procenta). „To je způsobeno nejenom vlivem rozšířené obchodní a výrobní činnosti, ale i vlivem aktivit nových členů skupiny a dále pak nárůstem prodejních cen,“ konstatoval Babiš. Do skupiny Agrofert Holding loni patřilo 153 plně majetkově ovládaných společností a 23 společností „pod podstatným vlivem“, jejichž výsledky nebyly do účetní uzávěrky zařazeny. Hlavní vliv na dosažení uvedených hodnot měl podle zprávy zejména pozitivní trend v hospodaření, a to především u společností chemického sektoru, a stabilizovaná výkonnost zemědělsko-potravinářského sektoru. Menší měrou se na výsledcích podílí i nově zařazené společnosti a v poslední řadě nelze opomenout nemalý vliv konsolidačního rozdílu. Naproti tomu negativně se na konečném výsledku hospodaření projevily rezervy a opravné položky v provozní oblasti hospodaření, které byly tvořeny především v důsledku pokračující globální finanční krize.

V průběhu loňského roku proběhlo ve skupině Agrofert značné množství fúzí, převzetí jmění, navyšování základního kapitálu, ale i zakládání nových společností s cílem „vytvořit podmínky pro optimální nastavení hlavních aktivit jednotlivých společností, operativní řízení a zefektivnění rozhodovacích procesů“.

Mezi nejvýznamnější akvizice roku 2008 patří české a slovenské podniky zemědělské prvovýroby Belar, Proma družstvo, První Žatecká, Respo, Schrom Farms, Tajba., Zemos nebo ZVOS Hustopeče. Podstatné jsou ve výčtu nových společností také potravinářské společnosti Olma, Nobrs nebo Pekast. K novým akvizicím patří také společnosti Agrocommercium, AGS AGRO České Budějovice, Družstvo pro zemědělskou výrobu NOVA, Greenchem CZ, Kvarto, Komplet-Agro, Milkagro, ZD Křečhoř a ZOD Petroupim. Dále byly do konsolidačního celku nově zařazeny společnosti, které byly založeny v roce 2008. Jedná se o prodejce zemědělské techniky Agrotechnic Moravia a obchodní společnosti AGRO Teplice nebo Milkagro majektová.

Kromě změn skupiny Agrofert Holding vyvolaných novými akvizicemi, došlo v roce 2008 v rámci restrukturalizace skupiny naopak i k redukci počtu společností, zejména v důsledku fúzí. V průběhu roku zanikly bez likvidace společnosti Agrochemie (nástupnickou společností je Deza), masokombináty Akrman Hodonín a Maso Hodonín (nástupnickou společností je společnost Kostelecké uzeniny), pekárenské společnosti Hepek, a KLS Klimentov (nástupnická společnost je Penam). Z důvodu fúze zanikla také osivářská společnost OS-IN (nástupnickou společností se stala společnost AGF Osiva), zemědělská společnost GA Granchem (nástupnická společnost je společnost ZZN Polabí)

Podle Babiše se v budoucnosti Agrofert zaměří hlavně na restrukturalizaci zemědělských a potravinářských firem a dále na personální dobudování skupiny s cílem vytvořit dostatečné personální rezervy na jednotlivé manažerské pozice.

Petr Havel, ekonomika@mediafax.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:

Út 10:55  Krátké zprávy: Česká spořitelna Research (Česká spořitelna)
Út 10:14  ČEZ podepíše se státem memorandum na projekt gigafactory Research (Česká spořitelna)


Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.