Michiel de Ruyter

Michiel de Ruyter
Bestevaêr (dědeček)
Michiel de Ruyter na obraze od Ferdinanda Bola

Narození24. března 1607
Vlissingen, Spojené provincie nizozemské
Úmrtí29. dubna 1676 (ve věku 69 let)
Syrakusy
ChoťAnna van Gelder (od 1652)
DětiMargaretha de Ruyter
Aelken (Alida) de Ruyter
RodičeAdriaan Michielszoon a Aelken Jansdochter de Ruyter
PříbuzníMargaretha Somer[1] (vnučka)
Vojenská kariéra
Hodnostluitenant-admiraal-generaal
Sloužil Spojené provincie nizozemské
SložkaNizozemské královské námořnictvo
VálkyAnglo-holandské války
BitvyBitva u Plymouthu
Čtyřdenní bitva
Nájezd na Medway
Bitva u Solebay
Bitva u Augusty
multimediální obsah na Commons

Michiel Adriaenszoon de Ruyter (24. března 1607 Vlissingen29. dubna 1676 Syrakusy) je považován za největšího z nizozemských admirálů a jednoho z největších námořních velitelů historie. Byl velmi zbožný a jeho muži ho bezmezně obdivovali. Přezdívali mu mnoha jmény, poslední a nejslavnější bylo Bestevaêr, což znamená děd(eček). V jeho rodném Vlissingenu v provincií Zeeland stojí jeho památník, jehož dominantou je Ruyterova socha v nadživotní velikosti, hledící na moře.

Život

Narodil se rodičům Adriaenu Michielszoonovi a jeho ženy Alidě jako čtvrté dítě z jedenácti. Jeho otec pracoval v pivovaru jako knecht ( dopravoval sudy z pivovaru do městských hospod). Jako dítě byl vyloučen ze školy pro opakovanou neposlušnost. Rodiče se rozhodli jej dát do učení k velké rejdařské a obchodní firmě bratří Lampsins[2].

Jako jedenáctiletý se nechal se souhlasem rodičů a rejdaře Lampsinse naverbovat na ozbrojenou obchodní loď „De Haen“, která se plavila do Brazilie a Karibiku a jejíž posádka si přivydělávala kaperstvím. Postupně se propracovával mezi pozice lodního kormidelníka a hlavního palubního důstojníka, než se ve třiceti letech stal kapitánem obchodní lodi. Ačkoli měl málo formálního vzdělání, mluvil snesitelně francouzsky a plynně anglicky. Pod velením prince Mořice Oranžského bojoval jako mušketýr v osmdesátileté válce proti Španělsku. V roce 1623 se usadil v irském Dublinu, kde se živil jako obchodní agent. V třicátých letech si Michael Andriaensz přidal ke svému jménu ještě De Ruyter, jméno své matky.

V roce 1631 se oženil s farmářskou dcerou Marií Veltersovou, která téhož roku zemřela po porodu dcery a ta také zemřela o tři týdny později. V letech 1633 až 1635 se jako navigační důstojník zúčastnil velrybářských výprav k ostrovu Jan Mayen. V roce 1636 se znovu oženil s dcerou bohatého měšťana Neeltje Engels, spolu měli čtyři děti, jedno z nich zemřelo krátce po narození a ostatní se jmenovali Adriaen (1637), Neeltje (1639) a Aelken (1642). V roce 1637 se stal kapitánem lodi mající za úkol stíhat vlámské a španělské korzáry škodící nizozemskému obchodu, později se plavil za obchodem do Afriky a Západní Indie. Během obchodních cest do Maroka na vlastní náklady vykupoval křesťanské otroky. Roku 1676 vykoupil uherské protestantské kazatele, kteří byli císařem Leopoldem I. odsouzeni na galeje.

Velitel loďstva

Vedl nizozemské loďstvo v prvních třech anglicko-holandských válkách, v nichž vybojoval několik nezapomenutelných bitev s anglickým loďstvem, mezi nimi i slavnou Čtyřdenní bitvu (11.14. červen 1666). O rok později provedl něco, co už po něm nikdo další nedokázal zopakovat – proplul ústím Temže a zničil královské loděnice na řece Medway. Spolu s loděnicí v Chathamu zlikvidoval nebo zajal část anglického loďstva, přičemž jednou ze zajatých lodí byla vlajková loď Royal Navy HMS Royal Charles. De Ruyterův nájezd na Medway tak představuje jednu z nejdrtivějších a nejostudnějších porážek v celé historii Royal Navy, a to tím spíše, že při celé akci neutrpěla nizozemská flotila prakticky žádné ztráty.

Vítězství zaznamenal též 7. června 1672 v zátoce Solebay v Southwoldu během francouzsko-nizozemské války nad anglo-francouzským loďstvem admirálů Duquesna a vévody z Yorku.

Své poslední střetnutí vybojoval ve Středomoří: v bitvě u Augusty proti francouzské flotile admirála Abrahama Duquesna poblíž Sicílie byl smrtelně raněn (dělová koule mu rozdrtila levou nohu) a tomuto zranění podlehl[2].

Pocty

Pomník v rodném Vlissingenu.

Michiel Adriaenszoon de Ruyter je považován za jednoho z největších admirálů historie a nedotknutelnou ikonu Nizozemského královského námořnictva. Bylo po něm pojmenováno sedm nizozemských válečných lodí, mimo jiné v současné době sloužící protiletadlová fregata Zr. Ms. De Ruyter třídy De Zeven Provinciënlehký křižník Hr. Ms. De Ruyter potopený 27. února 1942 v bitvě v Jávském moři, na jehož palubě zahynul kontradmirál Doorman. Je také brán za nizozemského národního hrdinu.

V roce 1970 byla vydána bankovka v hodnotě 100 guldenů s podobiznou admirála de Ruyter.

Odkazy

Reference

  1. Leo van de Pas: Genealogics.org. 2003.
  2. a b SeniorTip. www.seniortip.cz [online]. [cit. 2020-09-23]. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Pahýl
Tento článek je příliš stručný nebo postrádá důležité informace.
Pomozte Wikipedii tím, že jej vhodně rozšíříte. Nevkládejte však bez oprávnění cizí texty.

Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/Michiel_de_Ruyter
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.