Ludwig Fleck

Ludwik Fleck
Narození11. července 1896
Lvov
Úmrtí5. června 1961 (ve věku 64 let)
Nes Cijona, Izrael Izrael
Příčina úmrtíinfarkt myokardu
Alma materLvovská univerzita
Danylo Halytsky Lviv National Medical University
Povoláníbiolog, imunolog, lékař, sociolog, filozof, vysokoškolský učitel, spisovatel, mikrobiolog a vědec
ZaměstnavatelLvovská univerzita
Oceněnídůstojník Řádu znovuzrozeného Polska
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Ludwik Fleck (11. července 1896, Lvov5. července 1961, Nes Cijona, Izrael) byl polský mikrobiolog, lékař a teoretik vědy židovského původu.

Život

Ludwik Fleck nejprve studoval na polském lyceu a následně byl studentem medicíny na univerzitě ve Lvově. Roku 1920 se stal asistentem a nejbližším spolupracovníkem biologa Rudolfa Weigla. Společně ve lvovské laboratoři pracovali na vývoji očkovací látky proti skvrnitému tyfu. Mezi lety 1923 a 1935 pracoval v oddělení vnitřní medicíny ve Všeobecné nemocnici ve Lvově a jako ředitel bakteriologického ústavu. Od roku 1935 působil v Bakteriologickém institutu, který sám založil. Když byl roku 1939 Lvov obsazen sovětskou armádou, přešla lékařská část univerzity pod Ukrajinský lékařský institut. Po obsazení Lvova německou armádou ztratil Fleck místo a se svou ženou Ernestinou Waldmanovou a synem Ryszardem museli odejít do židovského ghetta, kde pracoval jako lékař a zároveň se nadále věnoval vědecké činnosti.

Dokázal izolovat z moči látky potřebné pro očkování proti tyfu. Zjistil, že určité protilátky obsahuje i moč nemocných tyfem. Jelikož byl již před válkou známý díky svým publikacím v zahraničí, neušel další pozornosti nacistů. Ti ho v prosinci 1942 společně s jeho rodinou uvěznili a nutili ho vyrábět sérum proti tyfu pro Němce. V lednu 1943 byl i s rodinou deportován do Osvětimi i tam se věnoval výzkumu vakcín proti tyfu, syfilidě a jiným nemocem. Od prosince 1943 až do osvobození 11. dubna 1945 byl nucen pracovat v laboratoři koncentračního tábora Buchenwald pro takzvaný Institut hygieny SS.

Ludwik Fleck, jeho žena i syn válku přežili. V období 1945–1952 pracoval jako vedoucí mikrobiologického institutu fakulty medicíny na univerzitě Marie Sklodowské-Curie v Lublinu. Roku 1952 se i se svou ženou přestěhoval do Varšavy, kde se stal ředitelem oddělení mikrobiologie a imunologie na polském státním institutu. Roku 1954 byl zvolen do polské akademie věd.

Po infarktu a nálezu rakovinného bujení emigroval Fleck s manželkou za svým synem do Izraele. Tam vedl Fleck institut pro biologický výzkum v Nes Cijona. Zde 5. července 1961 na druhý infarkt zemřel.

Ludwik Fleck se jako vědec zabýval také filozofií a sociologií vědeckého poznání. Zavedl pojem „kolektivní myšlení“: lidé, myslící nějakým způsobem podobně, patří do stejné myšlenkové skupiny. Poznání musí být chápáno jako funkce tří součástí: je to vztah mezi jedincem, nějakým záměrem a danou komunitou, která si je podobná myšlením a uvnitř které se jedinec pohybuje. To ovšem funguje pouze v tom určitém způsobu myšlení mající původ v dané komunitě. Jeho hlavní dílo Entstehung und Entwicklung einer wissenschaftlichen Tatsache. Einführung in die Lehre vom Denkstil und Denkkollektiv, které vyšlo v roce 1935 v Basileji, zůstalo téměř bez povšimnutí. Až v roce 1962 americký fyzik a filozof Thomas S. Kuhn v předmluvě ke své knize Struktura vědeckých revolucí (česky 1997) vyzdvihl Fleckovu knihu jako jednu ze svých základních inspirací.

Dílo

  • Vznik a vývoj vědeckého faktu
  • Zkušenost a fakta
  • Zpráva o vyvraždění Židů ve Lvově a Treblince

Literatura

  • KLEVEMAN, Lutz C. Lvov: Zapomenutý střed Evropy. Praha: Argo, 2023. 348 s. ISBN 978-80-257-4103-0. 
  • NOSKOVÁ, Lucie. Ludwik Fleck – Život a dílo. Diplomová práce. Západočeská univerzita v Plzni. Fakulta filozofická, 2010. 106 s.

Zdroj datcs.wikipedia.org
Originálcs.wikipedia.org/wiki/Ludwik_Fleck
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.