V průběhu ledna až června 2025 bylo v Královéhradeckém kraji vyrobeno celkem 17,9 tis. tun masa (bez masa drůbežího), tj. o 3,0 % více proti loňskému prvnímu pololetí . Vepřového masa se vyrobilo o 3,9 % více, hovězího masa včetně telecího o 2,4 % méně. B ylo poraženo celkem 8 631 kusů skotu, tj. o 2,4 % (o 213 kusů) meziročně méně.
Celkem bylo v průběhu prvních šesti měsíců roku 2025 vyrobeno 17,9 tis. tun masa v jatečné hmotnosti, tj. o 3,0 % více proti loňské srovnatelné skutečnosti. Převažující část výroby v kraji tvořilo vepřové maso (86,5 %), kterého se meziročně vyrobilo o 3,9 % více. Absolutně to bylo druhé nejvyšší množství mezi kraji. Výroba hovězího masa včetně telecího klesla. Bylo ho vyrobeno 2,4 tis. tun, tj. snížení o 2,4 %.
B ylo poraženo celkem 8 631 kusů skotu, tzn. meziroční snížení o 2,4 % (tj. o 213 kusů). Kraj se umístil na 4. místě mezi kraji v absolutním čísle poraženého skotu. Pokles porážek v kraji zaznamenaly meziročně býci a jalovice, nárůst naopak krávy a telata. Mezi poraženými kusy převažovaly z 52,6 % krávy, kterých bylo poraženo o 1,0 % více než v 1. pololetí loňského roku. Telat bylo poraženo o 0,3 % více, býků pak o 7,5 % méně a jalovic o 4,2 % méně.
Na celkovém počtu poraženého skotu v Česku (108,4 tis. kusů) se Královéhradecký kraj podílel 8,0 %, nejvyšší podíl připadl na kraj Pardubický a Vysočina (24,6 %, resp. 20,4 %). Nejnižší podíl poraženého skotu zaznamenaly kraje Karlovarský a Liberecký (1,1 %, resp. 1,6 %). Kraje hlavní město Praha a Zlínský kraj nebylo možno v tomto ukazateli hodnotit z důvodu individuálních (důvěrných) údajů, protože Veřejná databáze ČSÚ obsahuje jen statistická (tedy agregovaná) data.
Počty poražených prasat (bez prasnic a kanců) se v Královéhradeckém kraji meziročně zvýšily o 3,6 %, tj. o 5,8 tis. kusů. Na celkovém počtu poražených prasat v Česku (1 151,3 tis. kusů) se Královéhradecký kraj podílel 14,4 %, což byla druhá nejvyšší hodnota mezi kraji. Nejvyšší podíl poražených prasat vykázal kraj Jihočeský (24,5 %), naopak nejnižší podíl kraj Karlovarský (0,004 %). U čtyř krajů (hlavní město Praha, Ústecký, Olomoucký a Zlínský kraj) nebylo možné tento ukazatel hodnotit z důvodu individuálních (důvěrných) údajů.
Průměrná živá hmotnost poraženého skotu dosáhla 527,8 kg na kus a proti stejnému období loňského roku vzrostla o 0,1 %, z toho u jatečných býků stoupla o 0,7 % na 670,7 kg. U prasat (bez prasnic a kanců) činila 120,7 kg a vzrostla tak o 0,4 %.
Další informace naleznete v publikaci Porážky hospodářských zvířat - červen 2025
Kontakt:
Ing. Věra Varmužová
Oddělení informačních služeb a správy registrů KS ČSÚ v Hradci Králové
T: 495 762 317
M: 731 439 244
E: vera.varmuzova@csu.gov.cz
- Výroba masa v Královéhradeckém kraji v 1. pololetí 2025 - komentář v PDF
- Tab. 1 Výroba masa a porážky hospodářských zvířat v Královéhradeckém kraji
| Zařazeno | st 27.08.2025 09:08:00 |
|---|---|
| Zdroj | ČSÚ - Hradecký |
| Originál | csu.gov.cz/hkk/vyroba-masa-v-kralovehradeckem-kraji-v-1-pololeti-2025 |
RSS - všechny zprávy
Vložit zprávy na www stránky