CRIF: Přibývá bankrotů podnikatelů, měsíční průměr je o 13 % vyšší než loni

V dubnu bylo v Česku vyhlášeno 468 bankrotů fyzických osob podnikatelů a zároveň bylo podáno 465 insolvenčních návrhů. V obou případech jde oproti loňskému roku o nadprůměrné hodnoty. Vyplývá to z analýzy dat, kterou provedla společnost CRIF.

„Od začátku letošního roku pozorujeme zvýšené počty podnikatelských bankrotů. Zatímco loni zbankrotovalo průměrně 415 podnikatelů měsíčně, letošní průměr dosahuje 470, tedy o 13 % více. Zároveň zde oproti loňsku pozorujeme i vyšší počet insolvenčních návrhů, takže lze očekávat růst počtu bankrotů i v následujících měsících,“ vysvětluje Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

Za posledních 12 měsíců v Česku zbankrotovalo celkem 5 186 fyzických osob podnikatelů, o 6 % více než v předchozím období. Z dlouhodobého hlediska je znatelný také růst insolvenčních návrhů, kterých bylo za posledních 12 měsíců podáno 5 478, o 4 % více oproti předchozímu období. Průměrně za posledních 12 měsíců zbankrotovalo 47 z 10 tisíc aktivních podnikatelů.

Nejvíce bankrotů podnikatelů bylo v dubnu vyhlášeno v Jihomoravském kraji (61), v Praze (58) a Moravskoslezském kraji (57), nejméně pak na Vysočině (14) nebo na Královéhradecku (17). Nejvyšší míru podnikatelských bankrotů za posledních 12 měsíců vykazuje Karlovarský kraj s 83 a Ústecký kraj se 74 bankroty na každých 10 tisíc aktivních subjektů.

V rámci odvětví bylo v dubnu nejvíce bankrotů podnikatelů vyhlášeno ve stavebnictví (131), v obchodu (72) a ve zpracovatelském průmyslu (63), pouze 1 podnikatel v dubnu zbankrotoval v odvětví informačních a komunikačních činností. Dlouhodobě nejvyšší míru bankrotu vykazuje odvětví dopravy a skladování, kde za posledních 12 měsíců zbankrotovalo 67 z 10 tisíc registrovaných subjektů a stavebnictví se 43 bankroty na 10 tisíc podnikatelů. Nejnižší míru bankrotů opakovaně vykazují odvětví poskytující vzdělávací, zdravotnické a sociální služby (7 bankrotů na 10 tisíc podnikatelů).

Osobních bankrotů přibývá již čtvrtým měsícem

V dubnu bylo v České republice vyhlášeno 1 288 osobních bankrotů. Zároveň bylo podáno 1 374 insolvenčních návrhů. V obou případech jde o meziměsíční i meziroční růst.

„Od období pandemie po konec loňského roku vykazovaly počty osobních bankrotů spíše klesající tendenci. Od začátku letošního roku se však jejich počet každým měsícem mírně zvyšuje, stejně je tomu i u insolvenčních návrhů. Oproti dubnu minulého roku se počet bankrotů zvýšil o 26 %, počet insolvenčních návrhů dokonce o 28 %. Mírný růst očekáváme i v následujících měsících, a to i s ohledem na mírně se horšící platební morálku u úvěrů na spotřebu souběžné s růstem jejich objemu od začátku letošního roku,“ komentuje Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF Czech Credit Bureau. Nejvíce bankrotů bylo v dubnu vyhlášeno Moravskoslezském (213), Ústeckém (179) a Středočeském kraji (168), nejméně pak na Karlovarsku (40), ve Zlínském kraji (45) a v na Vysočině (46).

Za posledních 12 měsíců bylo vyhlášeno celkem 13 602 osobních bankrotů, tedy o 1 098 (o 9 %) více než v předchozím období. Zároveň bylo podáno 14 269 návrhů na osobní bankrot, oproti předchozím 12 měsícům o 1 098 (o 8 %) více. Počet bankrotů se zvýšil napříč téměř všemi kraji České republiky. Výjimkou je Karlovarský kraj, kde se jejich počet snížil o 8 %. Nejvíce se počet bankrotů zvýšil v Pardubickém kraji, a to o 25 %.

Nejohroženějším je Ústecký kraj, kde připadlo v posledních 12 měsících 22 bankrotů na 10 tisíc obyvatel. Následoval Moravskoslezský kraj s 18 bankroty na 10 tisíc obyvatel. Oba kraje vykazují dlouhodobě nejvyšší míru bankrotu. Nejméně osobních bankrotů na 10 tisíc obyvatel bylo vyhlášeno v Praze, a to pouze 8, po 9 bankrotech na 10 tisíc obyvatel připadlo ve Zlínském kraji a na Vysočině. Průměr za celou Českou republiku za posledních 12 měsíců byl 13 osobních bankrotů na 10 tisíc obyvatel, v předchozím období to bylo necelých 12 bankrotů.


Zařazenočt 23.05.2024 06:05:00
ZdrojO Pojištění.cz
Originálopojisteni.cz/pojistny-trh/skody/crif-pribyva-bankrotu-podnikatelu-mesicni-prumer-je-o-13-vyssi-nez-...
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.