Prohlášení MZV a NÚKIB ke kybernetické bezpečnosti

Prohlášení MZV a NÚKIB ke kybernetické bezpečnosti

22.03.2024 / 09:30 | Aktualizováno: 22.03.2024 / 13:53

Ministerstvo zahraničních věcí a Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost společně zdůrazňují rostoucí význam kybernetické bezpečnosti, diplomacie a spolupráce mezi státními orgány pro zachování stability a bezpečnosti v kybernetickém prostoru.

K posílení naší domácí odolnosti je nutné posílit i spolupráci a výměnu informací o kybernetických hrozbách a incidentech na mezinárodní úrovni,“podotýká Lukáš Kintr, ředitel NÚKIB. Právě i tento závazek vychází z několika vrcholných strategických dokumentů ČR.

Kybernetická bezpečnost je základním pilířem moderního světa, kde digitální technologie pronikla do všech oblastí našich životů. Je nezbytné zajistit ochranu naší společnosti proti kybernetickým hrozbám a útokům.

Věříme, že kybernetická diplomacie hraje klíčovou roli při budování důvěry mezi státy a řešení mezinárodních sporů v kybernetickém prostoru. „Společná diplomacie a dialog jsou nezbytné k dosažení dohod o pravidlech, normách a společných postupech v oblasti kybernetické bezpečnosti o čemž svědčí i nedávné publikování národní pozice ČR k aplikaci mezinárodního práva veřejného v kyberprostoru“ dodává Jan Lipavský, ministr zahraničí.

V těchto dnech také proběhla Prague Cyber SecurityConference 2024 pod záštitou NÚKIB. Letošní akce měla zvláštní význam, protože si připomínáme páté výročí přijetí Pražských návrhů na zabezpečení 5G přijatých v roce 2019. Tyto návrhy představují významný milník v celosvětovém hledání bezpečných a důvěryhodných dodavatelů pro sítě nové generace.

Program byl zaměřen na globální výzvy a příležitosti pro spolupráci založenou na společných demokratických hodnotách a sdílených prioritách. Diskuse se ponořila do přístupu mnoha zúčastněných stran ke kybernetické bezpečnosti a vznikajícím a převratným technologiím v kontextu národní a mezinárodní bezpečnosti.

„Vzhledem k proměně mezinárodního prostředí je nezbytné, aby demokratické státy držely pospolu. Chránit naše hodnoty musíme nejen offline ale i online. Je potřeba vést i konstruktivní dialog o našich pozicích se zeměmi napříč všemi kontinenty. Kybernetická diplomacie je jedním z hlavních pilířů naší obrany a bezpečnosti,“ dodává k letošnímu programu ministr Lipavský.

I z těchto důvodů podnikl ministr zahraničních věcí Jan Lipavský cestu za demokratickými partnery do regionu Indo-Pacifiku, aby s nimi mohl přímo diskutovat o současné kybernetické bezpečnosti. Indo-Pacifik je jedním z hlavních hybatelů světového technologického a sociálního růstu, který čelí řadě výzev stejně jako my, zejména ze strany Číny. Konkrétně navštívil Indii, Austrálii a Japonsko.

Rostoucí význam kyberbezpečnosti potvrzuje i fakt, že v Austrálii byl zřízen post kybernetické attaché pro region Indo-Pacifiku, který za NÚKIB zastává Veronika Kolek Netolická.

„Česká diplomacie musí být schopna čelit kybernetickým výzvám a plnit tak svou bezpečnostní roli. Z těchto důvodů i po transformaci zůstává agenda kybernetické bezpečnosti mezi prioritními úkoly, které se bude nadále věnovat sekce bezpečnostní a multilaterální, protože diplomacie má za úkol nás bránit,“ dále komentuje ministr Lipavský změny na ministerstvu.

Tímto společným prohlášením potvrzujeme náš zájem na ochraně kybernetického prostoru, podporu kybernetické diplomacie a důležitost spolupráce napříč státní správou. Jsme připraveni spolupracovat na dosažení společných cílů a vytvářet bezpečnější a odolnější prostředí pro Česko.Zařazenopá 22.03.2024 13:03:00
ZdrojMZV
Originálmzv.gov.cz/jnp/cz/udalosti_a_media/tiskove_zpravy/prohlaseni_mzv_a_nukib_ke_kyberneticke.html
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.