V USA vzniká další centrum kvantového výzkumu a byznysu

V USA vzniká další centrum kvantového výzkumu a byznysu

12.12.2023 / 16:07 | Aktualizováno: 12.12.2023 / 16:21

Význam amerického Středozápadu na kvantové mapě USA roste. The Bloch Tech Hub - hub sdružující regionální instituce zaměřující se na kvantovou výpočetní techniku - byl letos v říjnu vyhlášen jako jeden z amerických regionálních center inovací a technologií. Rozvíjí se zde robustní kvantový ekosystém.

Kvantové technologie patří mezi strategické priority Spojených států amerických a význam amerického Středozápadu v tomto oboru roste. Metropolitní oblast Chicaga (Chicagoland) je domovem více než 30 kvantových společností a více než 40 subjektů z veřejné a vědecko-výzkumné sféry, které se kvantovým technologiím věnují. Jde o dynamicky se rozvíjející segment a do roku 2026 se očekává, že odvětví s vysokou technologickou náročností (high-tech průmysl) vzroste o 15 %. Samotné město Chicago je tradičním centrem vynálezců a inovátorů, což se nyní projevuje i v rostoucím zájmu o kvantové technologie. Není náhodou, že právě zde v roce 2021 vnikl vůbec první akcelerátor sdružující výhradně kvantové startupy - Duality. Akcelerátor nabízí dvanáctiměsíční program, v rámci kterého poskytne začínajícím firmám podporu pro další rozvoj. Do programu se mohou hlásit startupy, které mají sídlo i mimo USA, nicméně ke dni nástupu do programu je potřeba mít na území USA pobočku. Novou výzvu na přihlášení do programu lze očekávat počátkem ledna 2024.

Specifikem města Chicago je vysoce diversifikovaná ekonomika, ve které žádný sektor netvoří více než 13 % HDP. To je v americkém kontextu ojedinělé a má to své výhody i nevýhody. Z pohledu budování robustního regionálního kvantového ekosystému to však přináší příležitosti pro řešení, která jsou inovativní a uplatnitelná napříč sektory. Farmaceutický, chemický, automobilový průmysl, finanční sektor, to jsou odvětví, pro které by nové kvantové technologie měly mít významnou přidanou hodnotu.

Kvantum má navíc podporu na úrovni státu Illinois. V roce 2019 guvernér JB Pritzker vyčlenil 200 mil. USD na to, aby se Chicago stalo předním světovým kvantovým hubem. Podporu odvětví pociťují i firmy a některé se za nově vznikajícími příležitostmi do Chicaga stěhují. Efektivně se zde propojují vědecko-výzkumná pracoviště se soukromým sektorem. Rozvoji napomáhá rozvinutý systém vzdělávání v předmětném oboru i ochota firem do dalšího vývoje investovat. Spojené státy americké v celosvětovém srovnání vedou v počtu univerzit (69) s výzkumný zaměřením na kvantovou vědu. Chicago bylo v roce 2021 na druhém místě (po Bostonu) v počtu absolventů doktorského studia kvantových oborů. V regionu tak díky tomu nechybí kvalifikovaná pracovní síla, dominují datoví specialisté, elektroinženýři a fyzici. Ti se uplatňují v rozvíjejících se high-tech společnostech, které do vývoje nových produktů investují. Rozvíjí se robustní kvantový ekosystém. Illinois není jen pátou největší ekonomikou Spojených států amerických, ale i státem s pátým nejvyšším počtem aktivních patentů v oblasti kvantového výzkumu, pyšní se celkem 1 273 patenty (z toho patenty v oblasti kvantových zařízení představují 47,8 %; v oblasti kvantové optiky a kvantového zpracování informací 14,5 %). Pro srovnání stát Kalifornie (americký lídr v kvantových patentech) má zaměření výzkumu mnohem méně diversifikované (70 % patentů zde tvoří kvantová zařízení a pouhých 5 % pak kvantová optika spolu s kvantovým zpracováním informací).

Lze očekávat, že v příštích letech rozvoj kvantových technologií v regionu ještě posílí. Vládní agentura na podporu ekonomického rozvoje (U.S. Economic Development Administration) při ministerstvu obchodu v říjnu 2023 oznámila, které oblasti v USA budou regionálními centry inovací a technologií (Tech Hubs) a na jejich podporu bylo na federální úrovni alokováno 500 mil. USD. Jedním z nových regionálních center, který bude mít možnost o tuto federální pomoc zažádat, je i The Bloch Tech Hub. Bloch vede klíčové kvantové seskupení v regionu – Chicago Quantum Exchange (CQE) při University of Chicago. CQE má šest členů včetně dvou expertních pracovišť Argonne National Laboratoty a Fermilabu. Obě laboratoře se nacházejí ve státě Illinois, což potvrzuje, že se zde vytváří významné centrum kvantového výzkumu v USA. Chicago není Sillicon Valley, ale o možnosti uplatnění pro české subjekty věnující se kvantovým technologiím tu není nouze. Byla by škoda stávající dynamiky v této oblasti nevyužít.

Monika Bokšová, Generální konzulát v Chicagu



Zařazenoút 12.12.2023 16:12:00
ZdrojMZv ČR v Chicagu
Originálmzv.gov.cz/chicago/cz/obchod_a_ekonomika/v_usa_vznika_dalsi_centrum_kvantoveho.html
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o. V