Město Třebíč a organizace na území města se i v tomto roce aktivně zapojily do Evropského týdne mobility pod mottem „Kombinuj a jeď! Neplýtvej energií!“. Děkujeme všem zúčastněným a především organizátorům akcí, které byly připraveny nejen v rámci týdne 16. - 22. 9. 2023.
etm2023

Dům dětí a mládeže Třebíč připravil v rámci Evropského týdne mobility pro děti a rodiče tři akce, podporující rozvoj pohybových aktivit, prostřednictvím cyklistiky i různých netradičních sportů. Akce proběhly na Dětském dopravním hřišti v Bartuškově ulici.

Aktivity byly rozloženy do delšího časového období:

13. 9. Rodinné sportovní odpoledne - Jízda na kole, koloběžkách i jiných vozítkách, netradiční sporty jako tetherball, turnball, diskgolf, kroket, petanque a další. Na sportovním odpoledni bylo 30 účastníků.

20. 9. Cyklošneci - Soutěž o nejpomalejší jízdu prověřila bezpečné ovládání jízdních kol. Účast: 32 návštěvníků

4. 10. Kolečkový triatlon - Silnice na dopravním hřišti se výjimečně proměnily v závodní dráhu a děti musely zvládnout jeden okruh uběhnout, dva okruhy ujet na koloběžce a tři na jízdním kole nebo odrážedle. Ti nejzdatnější závodníci (maximálně devítiletí) překonali vzdálenost 1.500 metrů. Mladší kategorie měly připraveny tratě kratší. Rodiče se osvědčili v roli traťových komisařů a servisáků v depu. Účast: 54 návštěvníků

Kolo, přilba, chytrá hlava a dobrá nálada. To vše bylo důležité pro tradiční akci Mateřské školy Čtyřlístek Třebíč - Dopravní odpoledne na dvou kolech (14. 9.), které je určené pro děti a rodiče. Do akce se zapojili všichni zaměstnanci školy, zúčastnili se třebíčští zástupci Aktivu BESIP, záchranné složky v zastoupení Policie ČR a městské policie Třebíč. Akci podpořila také zástupkyně BESIP pro Kraj Vysočina. Pro děti byly připraveny hádanky, kvízy, pracovní listy na téma bezpečnosti v silničním prostoru, v oblasti ekologie byly připraveny úkoly u stánku ESKO-T, téma zdravotní prevence měl na starosti stánek místní pobočky VZP. Akce se aktivně zúčastnilo 70 dětí.

Dne 16. 9. se uskutečnily Závody na kolech na Sokolském stadionu pod taktovkou Tělocvičné jednoty Sokol Třebíč. Na start závodů se postupně postavilo 57 závodníků a závodnic ve věku 2–10 let, kteří poměřili své síly v kategoriích odrážedla, kola, koloběžky a kočárky. Pro zpestření byl pro závodníky i jejich doprovod připraven skákací hrad a jízda zručnosti. Vítězové jednotlivých kategorií byli odměněni medailí, diplomem a věcnou cenou od města Třebíče a sponzora závodů, firmy VELOSPORTER.

Druhý ročník městských slavností, Den města, se konal v sobotu 16. září. Na Karlovo náměstí přišly na rodinný festival Den města tisíce Třebíčanů. Děti soutěžily u stánků města a jeho příspěvkových organizací a místních částí, dobrovolných hasičů i městské policie. Po celý den bylo na náměstí k dispozici bohaté občerstvení, malování na obličej i smývatelné tetování. Celý den byl připraven hudební program a doprovodný program pro děti.

V tento den byla MHD pro všechny cestující zdarma.

Město Třebíč za finanční podpory společnosti EG.D, a.s. zabezpečilo pořádání divadelního představení dopravní pohádky pro mateřské školy v Třebíči s názvem „Kašpárek a dopravní značky aneb ČERVENÁ STÁT! ZELENÁ JEDEM!“. Divadlo Úsměv – divadelní agentura Ludmily Frištěnské, zahrálo pohádku v objektu Pasáže v sále kina 19. a 21. září. Divadelního představení se zúčastnilo celkem 12 mateřských škol z Třebíče, na divadelním představení bylo zhruba 380 dětí.

V pátek 22. září se uskutečnil 16. ročník pochodu po památkách města s názvem „Pohádková Třebíč“, pořádaný Klubem českých turistů v Třebíči. Začátek akce byl již tradičně ve Vodáckém a skautském muzeu na Havlíčkově nábřeží v třebíčské židovské čtvrti. Zájemci zde byli zaregistrováni, dostali podrobný popis trasy a děti průkazku - kartičku na razítka. Pohádková cesta, o trase dlouhé 5 km, měla několik zastavení s pohádkovými postavami a připravenými úkoly pro děti. Do cíle, k chatě Klubu českých turistů, dorazilo 263 dětí.

Některé třebíčské školy byly ve dnech 18. - 22. září zapojeny do celorepublikové kampaně Pěšky do školy. Cesta do školy je příležitost hýbat se, popovídat si, někoho potkat nebo něco zažít. Chůze vás probere a nastartuje, je to balzám pro tělo i duši. Do výzvy Pěšky do školy 2023 se zapojili žáci a učitelé ze ZŠ Týnská, ZŠ Kpt. Jaroše, ZŠ Benešova, ZŠ a MŠ Na Kopcích a MŠ Benešova. Celkem účastníci akce nachodili 4.637,5 bodů.