Jak vyřešit ochranu oznamovatelů ve firmě?

Zákon č. 171/2023 Sb., o ochraně oznamovatelů (dále také jen jako „ZoOO“) je již (konečně) od počátku měsíce srpna v účinnosti. V jednom z našich předchozích článků jsme Vás informovali o jeho dopadu na AML povinné osoby. Jaké klíčové povinnosti však přináší povinný a jak se na ně připravit?

Povinné subjekty by měly mít ke dni účinnosti zákona zaveden vnitřní oznamovací systém, který efektivně chrání oznamovatele. Povinným subjektům (kromě veřejných zadavatelů), které zaměstnávají od 50 do 249 zaměstnanců, je dána delší doba na zavedení vnitřního oznamovacího systému, a to do 15. prosince 2023.

Regulace primárně cílí na umožnění pracovníkům v soukromém i veřejném sektoru bezpečně podat oznámení v rámci povinně zřizovaných vnitřních (případně vnějších) systémů s následným zajištěním jejich ochrany před možnými odvetnými opatřeními. Porušení se přitom může týkat jakékoli oblasti regulace (finanční služby, daně z příjmu, ochrana spotřebitele, ochrana životního prostředí, bezpečnost potravin a krmiv a ochrany zvířat a jejich zdraví, ochrany vnitřního pořádku a bezpečnosti, života a zdraví, …).

Oznámení může být učiněno písemně, ústně nebo na osobně (na žádost). Povinný subjekt má právo vyloučit přijímání oznámení od osoby, která pro něj nevykonává práci nebo jinou obdobnou činnost.

Součástí vnitřního oznamovacího systému je mj. určení tzv. příslušné osoby, která především přijímá a posuzuje důvodnost oznámení a navrhuje opatření k nápravě. Příslušnou osobou může být dle zákona jen fyzická osoba, která je bezúhonná, zletilá a plně svéprávná.

Zákon dále klade minimální požadavky na rozsah informací uveřejněných způsobem umožňujícím dálkový přístup, ke kterým mj. patří i označení příslušné osoby, uvedení jejího telefonního čísla a adresy elektronické pošty nebo jiné adresy pro doručování.

Při neplnění povinností dle ZoOO hrozí pokuta až do výše 1 000 000 Kč.

Zákon sice začal platit až nyní, nicméně whistleblowing není žádnou novinkou, ve světě se tento termín používá již od 70 let. Na základě vnitřního oznámení přitom vznikaly jedny z největších světových kauz, příkladem může být krach americké energetické společnosti Enron.

Povinnost zavést procesy pro oznamování platí např. pro finanční instituce už více než 10 let. Naše kancelář pomáhala těmto subjektům se zaváděním pravidel pro whistleblowing a byla tak při jeho počátcích v ČR. Máme tak již více než 10 let praktické zkušenosti s touto problematikou.

Jsme připraveni pro Vás nastavit efektivní a rychlé řešení pro zajištění plnění povinností plynoucích ze zákona o ochraně oznamovatelů. V případě zájmu ohledně nastavení vnitřního oznamovacího systému nás můžete kdykoli kontaktovat.


Zařazenoút 08.08.2023 00:08:00
ZdrojSCHEJBAL&PARTNERS
Originálakschejbal.cz/jak-vyresit-ochranu-oznamovatelu-ve-firme-1

Související témata

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o. V