Severní Makedonie investuje do geologie. České firmy jsou u toho.

Severní Makedonie investuje do geologie. České firmy jsou u toho.

25.04.2022 / 13:54 | Aktualizováno: 25.04.2022 / 14:38

Díky ruské agresi na Ukrajině si země Západního Balkánu, mezi nimi i Severní Makedonie, začínají více všímat svého nerostného bohatství. Vnímají razantně rostoucí poptávku po rudných, nerudních, stavebních a palivoenergických surovinách. Zástupci českých firem z oblasti geologie se o tom mohli přesvědčit osobně v rámci projektu na podporu ekonomické diplomacie (PROPED).

Republika Severní Makedonie disponuje na evropské poměry relativně významnými zdroji nerostných surovin. Jde především o skupinu rudních surovin (nikl, měď, zinek, olovo, železná ruda a další), nerudních surovin (betonity, jíly, kaolíny, živce, křemenné písky, vápence, atd.), stavebních surovin (dekorační kameny jako je mramor a štěrkopísky) a palivoenergických surovin (zejména lignity). Řada nalezišť ale dosud není dostatečně probádána, především pokud jde o suroviny pro průmysl 4.0, jako je například lithium.

Vláda Severní Makedonie si uvědomuje, jaký pozitivní vliv toto bohatství může mít na ekonomickou budoucnost země a postupně podporuje průzkum oblastí, kde by se jednotlivé nerosty mohly nacházet. Spolupracuje přitom především s vyhlášenou geologickou fakultou ve městě Štip.

Metalické rudy

Čeští podnikatelé se o nerostném bohatství mohli přesvědčit při návštěvě ložiska Sasa mine. Nachází se v horách u bulharských hranic v části, která se táhne od Srbska až na jih do Řecka a nazývá se Trácko-makedonský masiv. Jeho bohatství, které spočívá především v oblasti metalických rud, je obrovské a firmy spolu s geologickou fakultou města Štip se snaží jej postupně prozkoumat a odhadnout potenciál k těžbě. V Sasa mine se delegace seznámila s těžbou rud zinku a olova. Pro české firmy je zde řada příležitostí ať již v oblasti drtičů kamene či jiných homogenizátorů a zpracovatelů těchto rud.

Mramor

Málokdo ví, že Severní Makedonie je vývozce jednoho z nejkvalitnějších bílých mramorů na světě. Mramor se těží v blízkosti města Prilep v jižní části země. Mimo jiné byla z makedonského mramoru postavena velká mešita šejka Zayeda v Abú Dhabí, katedrála Krista spasitele v Moskvě, hala hotelu Marriot v jihokorejském Soulu, kolonáda v Taškentu a mnohé další.

Pro firmy pohybující se v oblasti výstavby luxusních interiérů, včetně designových prvků může jít o zajímavou možnost. Těžba v Severní Makedonii spadá pod společnost Marmodom.

Mramorový důl společnosti Marmodom

Mramorový důl společnosti Marmodom

Uhlí a jeho zpracování

Většinu výroby makedonské energie zajišťuje tepelná elektrárna u města Bitola. Elektrárna spolu s dvěma ložisky uhlí je vlastněna společností REK Bitola spadající pod státní ESM. Jedno ložisko je přímo u elektrárny, druhé je vzdáleno asi 3 km a uhlí z něj cestuje do elektrárny dopravníky. Nově se společnost chystá otevřít již třetí důl u vesnice Živojno, kde bude potřebovat mechanizaci, analýzy i asistenci, což může být velmi zajímavá příležitost. Stejně tak ji zajímají zařízení na zpracování uhlí, především pak na jeho homogenizaci před jeho spalováním v kotlích.

Uhelný důl poblíž Bitoly

Uhelný důl poblíž Bitoly

Prezentace českých firem

Závěrečná prezentace českých firem DSP Přerov, Enelex a Báňské projekty Ostrava, která proběhla v rámci projektu ekonomické diplomacie (PROPED), který připravilo Velvyslanectví ČR ve Skopji ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR, otevřela českým firmám možnosti pro působení na místním trhu a účastnit se očekávaného boomu v oblasti získávání a zpracovávání makedonských nerostných surovin. Poptávku po konkrétním zboží zúčastněné firmy také nasdílí s dalšími členy asociace „Česká dobývací technika“.

V rámci delegace do Severní Makedonie se rovněž seznámili představitelé české a makedonské geologické služby, a také představitelé makedonského ministerstva ekonomiky a českého ministerstva průmyslu a obchodu a dohodnuli se na společném postupu při průzkumu potenciálu makedonských nerostných surovin.

V rámci cesty byly již rámcově dohodnuty první objednávky strojů pro zpracování uhlí a probíhají jednání ohledně drtiče kamenů. V případě zájmu dalších firem, které se cesty nezúčastnily, doporučujeme obrátit se na obchodní oddělení české ambasády ve Skopji.

Prezentace českých geologických firem

Prezentace českých geologických firem

David Černohorský, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR ve Skopji



Zařazenopo 25.04.2022 16:04:00
ZdrojMZv ČR ve Skopje
Originálmzv.cz/skopje/cz/obchod_a_ekonomika_1/severni_makedonie_investuje_do_geologie.html
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o. V