Nově vyvinutá chytrá dopravní značka pomůže zvýšit bezpečnost na silnicích

Nově vyvinutá chytrá dopravní značka pomůže zvýšit bezpečnost na silnicích

Publikováno:
8.12.2021
Autor:
API

S financováním projektu pomáhají evropské dotace z OP PIK.

Chytrá dopravní značka „IISIGN“ zlepšuje nejen bezpečnost a přehlednost provozu, ale také získává statistická data, vyhodnocuje je a poskytuje nadřazeným dopravním systémům. Umožňuje tak soukromým či státním organizacím získávat informace a data pro „vyšší“ pohled na lokality, města či kraj. Komplexní technologické řešení je proto vhodným nástrojem pro koncepty Smart-City. Novinku pro zvýšení bezpečnosti na silnicích vyvinula společnost Compactive. Dotace na výzkum a vývoj čerpala společnost z programu Aplikace v Operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK).


Příčinou nedostatečné bezpečnosti na silnicích je především nepřehlednost některých úseků, kde hrozí zvýšené riziko kolize vozidel s chodci, nedostatečná viditelnost dopravních značek a důležitých dopravních sdělení a celková absence inteligentního systému dopravních značení (vyhodnocování potenciálně nebezpečných situací, informovanost účastníků provozu apod.). „To dokáže vyřešit právě chytrá dopravní značka iisign. Pokud se?k přechodu blíží auto, iisign si ověří, zda se v jeho okolí někdo pohybuje. V?případě, že detekuje chodce, spustí iisign světelnou signalizaci. Řidič tak dostane s?časovým předstihem signál a má tak dost času pro bezpečné zastavení. Chodec bezpečně přejde silnici a řidič dál pokračuje v?jízdě,“ představuje novinku v oblasti dopravní bezpečnosti Lubomír Kuča ze společnosti Compactive a doplňuje: „Cílem projektu je zavedení inteligentního, ekologického a vysoce efektivního systému osvětlení dopravních značek, jeho propojení s nejmodernějšími současnými technologiemi, automatickou detekcí čidly, kamerou a analýzou obrazu, bezdrátovou komunikací, vzdálenou správou, cloudovou aplikací zobrazující data z čidel, počty aut, jejich rychlost a počty chodců,“. Výstupem projektu bude technologické řešení skládající se z 6 částí – prototypů a 1 software.

Kromě bezpečnostních prvků slouží značení také pro analytické účely. „Prostřednictvím senzorů dokáže monitorovat data jako hustotu dopravy, rychlost, teplotu, barometrické a další údaje, jejichž získávání je běžně pro radnice finančně náročné“, vyjmenovává další přínosy novinky Lubomír Kuča. Podstatná je mimo jiné variabilita umístění značení, která je plně funkční a přínosná jak v centru měst, tak v odlehlých oblastech i mimo zástavbu. Instalace zařízení je velmi jednoduché a následný provoz nevyžaduje ze strany zákazníka další údržbu. Více informací lze získat na www stránkách řešení www.iisign.cz

Společnost Compactive čerpala dotační podporu z programu Aplikace z OP PIK. „Program Aplikace podporuje projekty průmyslového výzkumu a experimentálního vývoje. Výsledkem by pak měly být například nové ověřené technologie, užitné a průmyslové vzory, funkční vzorky, prototypy nebo softwary s cílem inovovat a zvýšit tak konkurenceschopnost českých firem na světových trzích. Program dosud podpořil skoro 1 700 projektů za téměř 21 miliard korun,“ uvádí Lukáš Vymětal, generální ředitel Agentury pro podnikání a inovace, která program OP PIK administruje a pomáhá podnikatelům s procesem žádosti o dotace.

Compactive je brněnská technologická firma zajišťující komplexní služby v oblasti elektroinstalace, automatizace a informačních, komunikačních a bezpečnostních technologií. Více informací na: www.compactive.czZařazenost 08.12.2021 00:12:00
ZdrojMPO.cz - Tiskové
Originálmpo.cz/cz/rozcestnik/pro-media/tiskove-zpravy/nove-vyvinuta-chytra-dopravni-znacka-pomuze-zvysit-bez...
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.