Úvod do stakingu kryptoměn ve složitém světě decentralizovaného financování

Úvod do stakingu kryptoměn ve složitém světě decentralizovaného financování

10.05.2021 / Crypto Kingdom

Bez ohledu na to, zda jste jedním z prvních uživatelů kryptoměn nebo se s nimi zrovna seznamujete, je pravděpodobné, že jste o „stakování“ slyšeli.

Tento fenomén blockchainu, který se nyní může pochlubit více než $59 miliardami v uzamčených fondech, má za cíl replikovat způsoby, jakými vydělávají peníze tradiční finanční instituce. Laicky řečeno to znamená, že DeFi umožňuje veřejnosti účast na finančních trzích poskytováním likvidity, půjčováním si a také poskytováním půjček. A protože jde o téma vztahující se k blockchainu, je DeFi samozřejmě omezeno pouze na krypto.

Jak ale začít v tomto složitém světě decentralizovaného financování?

Pokud shledáte, že se ptáte na stejnou otázku, pak považujte tento článek jako jemný úvod do stakingu a ponoření se do rozhodujících faktorů, které přináší určité subjekty a tokeny na vrchol žebříčku tohoto odvětví.

Staking 101

Podle definice, staking vydělává úrok na „půjčování vašich finančních prostředků“. Ve srovnání s tradičním retailovým bankovnictvím, kde instituce půjčují finanční prostředky jednotlivcům a podnikům, krypto staking napodobuje samotný finanční trh. Na této straně plotu dostává veřejnost šanci vydělat si odměny z půjček nebo poskytnutování likvidity krypto institucím, jinak známým jako aplikace, kde dochází k činnosti trhu.

Takovými prostředníky jsou především decentralizované burzy (DEX), které nejen přitahují vysoké objemy obchodování ($10 miliard týdně, v případě Uniswapu), ale také se potýkají s potřebou neustálé likvidity, aby fungovaly správně. Můžeme vzpomenout nejznámější platformy jako Uniswap, PancakeSwap a SushiSwap.

Každá DEX a DeFi aplikace se svými tokeny je podobná ekosystému, pokaždé se samostatnou vizí budoucnosti, odlišnými úroky vyplácenými poskytovatelům likvidity a vlastními mechanismy správy. Decentralizovaná povaha těchto - podle jakýchkoliv logických měřítek - obrů zdůrazňuje, že jakmile se jednou zapojíte, váš hlas se stane nedílnou součástí ekosystému. Je to jako zajistit si místo na schůzi představenstva společnosti JPMorgan - což je ve světě konvenčního bankovnictví nemožné, ale na kryptotrzích je to běžná realita.

Tokenové páry

Určujícím rozlišovacím prvkem, který odděluje současné DEXy od běžných kryptoburz, jako jsou Coinbase a Kraken, je fakt, že to nejsou lidé obchodující proti sobě, ale přímo tvůrci trhu (market makers). Tento algoritmus tvorby trhu se řídí pevným vzorcem, který určuje, jak se počítá cena tokenového páru. Například v případě Uniswap je cena páru aktiv odvozena vynásobením množství každého tokenu v páru a toto číslo se rovná pevné konstantě.

Obchodování, půjčování si a poskytování půjček tokenových párů je to, co všechny decentralizované burzy (DEXs) a decentralizované aplikace (DApps) provozují a jak vydělávají na poplatcích. Tyto poplatky jsou poté spravedlivě rozděleny mezi poskytovatele likvidity tokenových párů. Proto je výběr správného tokenu velmi důležitý pro budoucnost vašich finančních prostředků.

Upřímně řečeno, tady se to všechno trochu víc komplikuje, protože v DeFi je neuvěřitelná rozmanitost tokenů. Ba co víc, DEXy jsou postaveny tak, aby pracovaly s co největším možným počtem tokenů. A pak tuto myšlenku posuňte ještě dále tím, že uživatelům umožníte výměnu mezi nepřímými páry - stejně jako to již od svých prvních dnů umožňoval Bancor. Pokud tedy potřebujete koupit EOS za XRT, ale takový pár na Coinbase neexistuje, DEX to za vás vyřeší pomocí smart kontraktu s křížovým párem a dokonce vám umožní přidat do tohoto páru likviditu.

Jako poskytovatel likvidity se budete muset rozhodnout, kterému tokenu nebo párům tokenů věnujete své prostředky, ale naštěstí vám v tom pomůže několik klíčových pilířů, podle kterých je dobré se řídit a na které si dát pozor.

Bezpečnost

Nejlepší tokeny jsou ty, které jsou kryté kolaterálem nesoucím skutečnou hodnotu. Jako příklad, Wise je krytý uzamčeným fondem ETH a BNB. Ten druhý, jak víme, neustále snižuje nabídku. Takže bez ohledu na to, jakým směrem se trh ubírá, budou vaše prostředky vždy kryté aktivem kritickým pro toto odvětví.

Pak existují žetony jako Aave. Přestože je fond likvidity v hodnotě $10 miliard krytý svým nativním tokenem, poskytuje také důkaz, že ekosystém neselže při vašem příštím probuzení.

Informace

Před vhozením svých finančních prostředků do nějakého projektu se vždy vyplatí zjistit si o něm nebo daném tokenu potřebné informace. Ano, DeFi projekty obvykle přicházejí s hromadou technických dokumentů, ale pochopení alespoň základů je nutností. Někdy vás projekty zalijí mořem informací celého Indického oceánu, jen aby skryly jinak zjevné nevýhody daného ekosystému. Podívejte se na webové stránky DAOMakeru, kde najdete příkladný postup. Je jasně popsaný, snadno pochopitelný a obsahuje téměř vše, co potřebujete.

Komunita a rozhodovací práva

Aktivní komunita je další skvělá ukázka tokenu, který dělá svou práci správně. Podobně, pokud jde o správu, kontrola nad tím, co se děje v ekosystému, se často stává rozhodujícím faktorem pro budoucnost tokenu. K tomu slouží tzv. Governance tokeny, které běžně používá každá decentralizovaná platforma. Podle jejich počtu pak držitel získává vliv nad rozhodovacími procesy, jakou je velikost poplatků, odměn za poskytování likvidity, přidání dalších likvidních párů apod.

Totéž platí pro loajalitu komunity vyjádřenou v uzamčené hodnotě stakování. Jako příklad lze uvést, že DeFi projekty, jako je Synthetix, vykazují částky téměř $2 miliardy, které jim jsou svěřeny jejich podporovateli.

Závěrečná slova

Na první pohled se může zdát, že DeFi je zdrcující svou velikostí a složitostí, ale pro následování jeho myšlenky je důležité začít do jeho tajů pronikat co nejdříve.

Kromě toho, soudě podle tempa rozvoje tohoto odvětví, bude stakování nadále sloužit pouze jako základ pro další inovativní finanční produkty, které se při každodenním závodě ve snaze přinést co nejvyšší výdělky stanou ještě více komplikovanými.

Raketově vzrůstající popularita však dává jasně najevo, že jejich složitost není pro mnohé příliš velkou překážkou.


Zařazenopo 10.05.2021 17:05:00
ZdrojCryptokingdom.tech
Origináltv.cryptokingdom.tech/cs/video/uvod-do-stakingu-kryptomen-ve-slozitem-svete-decentralizovaneho-finan...
KategorieKryptoměny

Související témata

Kryptoměny
Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o. V