Výzkumné centrum NTC startuje projekt zaměřený na budoucí epidemické hrozby

Výzkumné centrum NTC startuje projekt zaměřený na budoucí epidemické hrozby

Výzkumné centrum NTC Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) intenzivně pokračuje ve výzkumu zdravotnické termodiagnostiky a startuje nový projekt BETERKA. Jedná se o bezpečnostní výzkum, který reaguje na aktuální výzvu Ministerstva vnitra České republiky zaměřenou na přípravu složek integrovaného záchranného systému na krizové situace a budoucí epidemické hrozby. Hlavním cílem je poučit se ze současné koronavirové epidemie a připravit pro Českou republiku nástroje pro funkční systém spolehlivé diagnostiky osob, u nichž se nákaza projevuje zvýšenou tělesnou teplotou. Technickou podporou se na projektu podílí Správa informačních technologií města Plzně.

Ilustrační foto (zdroj: Západočeská univerzita v Plzni)

Ilustrační foto (zdroj: Západočeská univerzita v Plzni)

Bezpečnostní výzkum pro účinné využití termokamer v případě epidemických hrozeb a krizových situací“ – BETERKA, má dva hlavní směry. Prvním je výzkum pro přesnější a spolehlivější bezkontaktní zjištění tělesné teploty pomocí termokamery. „Termokamera měří teplotu povrchu lidského těla. Ta se liší od vnitřní tělesné teploty, a to podle podmínek vnějšího prostředí, ve kterém se měřená osoba nachází. Může se tak snadno stát, že člověk se zvýšenou teplotou kontrolou projde nebo že bude nahlášen falešný poplach u osoby s normální tělesnou teplotou. Nejde přitom o chybu měřicího přístroje, ale o použití byť i dobrého měřicího přístroje v podmínkách, ke kterým není určen,“ uvedl Milan Honner, hlavní řešitel projektu a vedoucí týmu infračervených technologií výzkumného centra NTC ZČU. Jeho cílem je vhodným způsobem zahrnout do vyhodnocení vlivy vnějšího prostředí, a umožnit tak spolehlivé určení tělesné teploty nejen u lidí nacházejících se relativně dlouhou dobu v prostředí pokojové teploty, ale i u osob měřených venku za jakýchkoliv podmínek.

V druhé části výzkumného záměru projektu BETERKA budou vědci ověřovat, zda lze využít termodiagnostické prostředky pro monitorování epidemie. „Chceme využít statistické zpracování dat z termokamer, které jsou nebo mohou být umístěny v nemocnicích, na úřadech, ve firmách, školách, obchodech a na dalších místech, kde se pohybuje větší množství osob. Zajímá nás, zda bude možné diagnostikovat začínající epidemii a její průběh pomocí počtu osob se zvýšenou teplotou, které se pohybují po městě. Ověření budeme mít na několika chřipkových vlnách v průběhu trvání projektu,“ popsal Milan Honner zaměření výzkumu, který bude probíhat do konce roku 2022 a jehož výsledky by mohly využít hygienické stanice nebo bezpečnostní rady měst či krajů.

„Pro pilotní ověření měřicích systémů a metodik jejich použití jsme si logicky vybrali město Plzeň. Kromě toho, že v Plzni sídlíme, nás k tomu vedou navázané spolupráce s Fakultou zdravotnických studií, Fakultní nemocnicí Plzeň, Lékařskou fakultou Univerzity Karlovy v Plzni i Krajskou hygienickou stanicí Plzeňského kraje. Navazujeme i na naši předchozí spolupráci s policií a hasičským záchranným sborem v Plzni. Chceme pomocí termodiagnostiky přispět k tomu, aby se Plzeň stala ještě více chytrým a bezpečným městem. Velmi si proto vážíme politické podpory projektu BETERKA od představitelů města Plzně i technické podpory od Správy informačních technologií města Plzně,“ vyjmenoval Milan Honner partnery projektu.

Součástí projektu je i vzdělávání a popularizace. Jeho dalším účastníkem je proto plzeňská Techmania Science Center. Vznikne zde unikátní expozice o činnostech složek integrovaného záchranného systému, kde se děti i dospělí zábavnou formou seznámí s možnostmi i limity termokamer. „Jakmile to epidemická situace dovolí, zveme všechny k návštěvě Techmanie. Na vlastním těle pocítíte tepelný vliv simulovaného vnějšího prostředí a uvidíte, co zobrazí termokamera. Nám to zároveň pomůže získat důležitá data pro náš výzkum měřicích systémů,“ pozval Milan Honner širokou veřejnost.

Editace textu: Adriana Jarošová


Zveřejněno: 19. 4. 2021, Martin Pecuch

Sdílet
Vytisknout

Zařazenopo 19.04.2021 16:04:00
ZdrojPlzeň.eu
Originálplzen.eu/o-meste/aktuality/aktuality-z-mesta/vyzkumne-centrum-ntc-startuje-projekt-zamereny-na-budou...

Související témata

Centrum.cz


Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.