Zelená dohoda: Komise přijala novou strategii pro chemické látky, jejímž cílem je životní prostředí bez toxických látek

Chemicals

Článek obsahuje rychlé shrnutí · Evropská komise dnes přijala strategii EU pro udržitelnost chemických látek.

14/10/2020

Rychlé shrnutí

  • Komise přijala strategii pro chemické látky
  • Chce konec nejškodlivějších látek v hračkách, kosmetice či obalech na potraviny
  • Obsahuje opatření proti tzv. „koktejlovému efektu“ – kombinovanému účinku chemikálií, kterým je člověk denně vystaven
  • Navrhuje investiční opatření na pomoc chemickému průmyslu v transformaci
  • Upozorňuje i na možnost využít tzv. „facility na podporu oživení“
  • Cílem je životní prostředí bez toxických látek a udržitelné nakládání s chemickými látkami
  • V roce 2018 byla Evropa druhým největším výrobcem chemických látek (16,9 % prodeje)
  • Chemický průmysl je čtvrtým největším odvětvím v EU, zaměstnává cca 1,2 mil. lidí
  • Očekává se, že se celosvětová výroba chemických látek do roku 2030 zdvojnásobí

Celé znění tiskové zprávy

Evropská komise dnes přijala strategii EU pro udržitelnost chemických látek. Tato strategie je prvním krokem k dosažení cíle nulového znečištění pro životní prostředí bez toxických látek stanoveného v Zelené dohodě pro Evropu. Strategie podpoří inovace v oblasti bezpečných a udržitelných chemických látek a zvýší ochranu lidského zdraví a životního prostředí před nebezpečnými chemickými látkami. Její součástí je mimo jiné zákaz používání nejškodlivějších chemických látek ve spotřebních výrobcích, jako jsou hračky, výrobky pro péči o děti, kosmetika, detergenty, materiály určené pro styk s potravinami nebo textil, není-li jejich použití prokazatelně nutné; strategie má také zajistit bezpečnější a udržitelnější používání všech chemických látek.

Strategie plně uznává zásadní význam chemických látek pro blaho lidí a pro zelenou a digitální transformaci evropského hospodářství a společnosti. Zároveň ale připouští, že je nutné naléhavě řešit zdravotní a environmentální problémy, které způsobují nejškodlivější chemické látky. V tomto duchu strategie stanoví konkrétní opatření, jak zajistit, aby chemické látky byly bezpečné a udržitelné již od návrhu a přinášely všechny své výhody, aniž by poškozovaly naši planetu a současné i budoucí generace. Součástí toho je i zajištění, aby chemické látky, které nejvíce poškozují lidské zdraví a životní prostředí, nebyly používány, není-li to nezbytné, zejména ve spotřebitelských výrobcích a s ohledem na nejzranitelnější skupiny, ale také zajištění, aby všechny chemické látky byly používány bezpečnějším a udržitelnějším způsobem. Je plánováno několik inovačních a investičních opatření, jež mají chemickému průmyslu při této transformaci pomoci. Ve strategii jsou rovněž členské státy upozorňovány na možnost využití facility na podporu oživení a odolnosti k investicím do zelené a digitální transformace průmyslových odvětví EU, včetně chemického průmyslu. 

Zvýšení ochrany zdraví a životního prostředí

Cílem strategie je výrazně zvýšit ochranu lidského zdraví a životního prostředí před škodlivými chemickými látkami, se zvláštním zřetelem na zranitelné skupiny obyvatelstva. Mezi stěžejní iniciativy patří zejména:

  • postupné ukončení používání nejškodlivějších látek při výrobě spotřebních výrobků, jako jsou hračky, výrobky pro péči o děti, kosmetika, detergenty, materiály určené pro styk s potravinami nebo textilie, není-li jejich použití prokazatelně nezbytné. Mezi tyto látky patří mimo jiné endokrinní disruptory, látky, které narušují imunitní a dýchací systém, a perzistentní látky, jako jsou per- a polyfluorované alkylové látky (PFAS),
  • minimalizace přítomnosti látek vzbuzujících obavy ve všech výrobcích a jejich nahrazení v maximální možné míře. Prioritou budou kategorie výrobků s dopady na zranitelné skupiny a s největším potenciálem pro oběhové hospodářství,
  • zaměření na kombinovaný účinek chemických látek („koktejlový efekt“) prostřednictvím lepšího zohlednění rizika, jež představuje pro lidské zdraví a životní prostředí každodenní expozice široké škále nejrůznějších chemických látek z různých zdrojů,
  • zajištění, aby výrobci a spotřebitelé měli přístup k informacím o obsahu chemických látek a bezpečném používání, prostřednictvím zavedení požadavků na uvádění informací v rámci iniciativy udržitelné výrobkové politiky.

Podpora inovací a konkurenceschopnosti EU

Zvýšení bezpečnosti a udržitelnosti chemických látek je trvalou nutností a zároveň obrovskou ekonomickou příležitostí. Cílem strategie je chopit se této příležitosti a vytvořit podmínky pro zelenou transformaci chemického průmyslu a jeho hodnotových řetězců. Nové chemické látky a materiály musí být v co nejvyšší možné míře bezpečné a udržitelné již od návrhu, tj. od výroby do konce životnosti. Díky tomu bude možné zabránit nejškodlivějším účinkům chemických látek a zajistit co nejmenší dopad na klima, využívání zdrojů, ekosystémy a biodiverzitu. Strategie obsahuje vizi průmyslu EU, který je schopen celosvětové konkurence v oblasti výroby a používání bezpečných a udržitelných chemických látek. Opatření ohlášená v nové strategii budou podporovat průmyslové inovace, aby se takové chemické látky staly normou na trhu EU a kritériem v globálním měřítku. Toho bude dosaženo zejména prostřednictvím:

  • vypracování kritérií bezpečnosti a udržitelnosti již od návrhu a zajištění finanční podpory pro uvádění bezpečných a udržitelných chemických látek na trh a pro jejich používání,
  • zajištění vývoje a používání látek, materiálů a výrobků bezpečných a udržitelných již od návrhu prostřednictvím finančních a investičních nástrojů EU a partnerství veřejného a soukromého sektoru,
  • výrazného zlepšení prosazování pravidel EU, jak na hranicích, tak na jednotném trhu,
  • zavedení programu EU pro výzkum a inovace v oblasti chemických látek s cílem doplnit chybějící znalosti o dopadech chemických látek, podpořit inovace a ukončit testování na zvířatech,
  • zjednodušení a konsolidace právního rámce EU – mimo jiné např. zavedením zásady „jedna látka, jedno posouzení“, posílením zákazu uvádění na trh bez údajů a zavedením cílených změn nařízení REACH a odvětvových právních předpisů.

Komise bude prosazovat standardy bezpečnosti a udržitelnosti rovněž v globálním měřítku, zejména tím, že půjde příkladem a bude podporovat ucelený přístup tak, aby nebezpečné látky, které jsou zakázány v EU, nebyly ani vyráběny na vývoz.

Výkonný místopředseda pro Zelenou dohodu pro Evropu Frans Timmermans k tomu uvedl: „Strategie pro chemické látky je prvním krokem ke splnění evropského cíle nulového znečištění. Chemické látky jsou nedílnou součástí našeho každodenního života a umožňují nám vyvíjet inovativní řešení pro ekologizaci našeho hospodářství. Musíme však zajistit, aby výroba a používání chemických látek nepoškozovaly lidské zdraví a životní prostředí. Je obzvláště důležité přestat používat nejškodlivější chemické látky ve spotřebních výrobcích, jako jsou hračky a výrobky pro péči o děti, textil nebo materiály, které přicházejí do styku s potravinami.“

Komisař pro životní prostředí, oceány a rybolov Virginijus Sinkevičius řekl: „Za náš blahobyt a vysokou životní úroveň vděčíme i existenci mnoha užitečných chemických látek, které lidstvo za posledních 100 let vynalezlo. Nemůžeme však zavírat oči nad škodlivými účinky nebezpečných chemických látek pro naše zdraví a životní prostředí. Dosáhli jsme již značného úspěchu při regulaci chemických látek v EU a touto strategií chceme na tento úspěch navázat a učinit další krok s cílem zabránit tomu, aby se nejnebezpečnější látky dostávaly do životního prostředí a do našeho těla s následky zejména pro ty nejzranitelnější z nás.“

Komisařka pro zdraví a bezpečnost potravin Stella Kyriakides dodala: „Naše zdraví by mělo být vždy na prvním místě. Přesně to zajišťují stěžejní iniciativy Komise, jako je strategie v oblasti chemických látek. Chemické látky jsou pro naši společnost nepostradatelné, a proto musí být bezpečné a vyráběné udržitelným způsobem. Musíme však být chráněni před škodlivými chemickými látkami kolem nás. Tato strategie ukazuje naši vysokou míru angažovanosti a odhodlání chránit zdraví občanů v celé EU.“

Souvislosti 

V roce 2018 byla Evropa druhým největším výrobcem chemických látek (s 16,9 % prodeje). Chemický průmysl je čtvrtým největším odvětvím v EU a přímo zaměstnává přibližně 1,2 milionu lidí. 59 % vyrobených chemických látek je dodáváno přímo do jiných odvětví, včetně zdravotnictví, stavebnictví, automobilového průmyslu, elektroniky a textilního průmyslu. Očekává se, že celosvětová výroba chemických látek se do roku 2030 zdvojnásobí a již rozšířené používání chemických látek se pravděpodobně zvýší, a to i ve spotřebitelských výrobcích.

EU má propracované právní předpisy týkající se chemických látek, které vedly k vytvoření nejpokročilejší základny znalostí o chemických látkách na světě a zřízení vědeckých institucí, které provádějí posouzení rizik a nebezpečnosti chemických látek. EU se rovněž podařilo snížit rizika některých nebezpečných chemických látek, např. karcinogenů, pro lidi a životní prostředí.

Politika EU v oblasti chemických látek však musí být dále posílena, aby zohledňovala nejnovější vědecké poznatky a obavy občanů. Mnoho chemických látek může poškozovat životní prostředí a lidské zdraví, včetně budoucích generací. Mohou narušovat ekosystémy a oslabovat odolnost lidského organismu a jeho schopnost reagovat na očkování. Studie biologického monitorování lidí v EU ukazují na rostoucí počet různých nebezpečných chemických látek v lidské krvi a tělesné tkáni, včetně některých pesticidů, biocidů, léčiv, těžkých kovů, změkčovadel a zpomalovačů hoření. Kombinovaná prenatální expozice několika chemickým látkám vede k narušení růstu plodu a nižší porodnosti.

Další informace 

Sdělení o strategii pro udržitelnost chemických látek: Cesta k životnímu prostředí bez toxických látek

Otázky a odpovědi týkající se strategie pro udržitelnost chemických látek

Informativní přehled ke strategii pro udržitelnost chemických látek


Zařazenost 14.10.2020 11:10:00
ZdrojEvropská komise
Originálec.europa.eu/czech-republic/news/201014_chemicals_cs

Související témata

Evropská komise
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.