Český projekt Přeshraniční spolupráce pro evropskou klasickou hudbu získal Evropskou cenu za kulturní dědictví / Ocenění Europa Nostra 2020

V předvečer oslav Dne Evropy (9. května) byli vyhlášeni vítězové Evropských cen za kulturní dědictví / Ocenění Europa Nostra. Nejvyšší evropské ocenění v oblasti kulturního dědictví je přiděleno 21 mimořádným počinům z 15 zemí. Mezi letošními vítězi je český projekt přeshraniční spolupráce v oblasti evropské klasické hudby v kategorii vzdělávání, odborná příprava a osvěta.

07/05/2020

V předvečer oslav Dne Evropy (9. května) oznámily Evropská komise a Europa Nostra letošní vítěze Evropských cen za kulturní dědictví / Ocenění Europa Nostra. Nejvyšší evropské ocenění v oblasti kulturního dědictví je přiděleno 21 mimořádným počinům z 15 zemí (bližší informace a celý seznam oceněných viz níže). Mezi letošními vítězi je český projekt přeshraniční spolupráce v oblasti evropské klasické hudby v kategorii vzdělávání, odborná příprava a osvěta.

Milovníci a příznivci kulturního dědictví v Evropě i po celém světě mohou hlasovat online pro svůj oblíbený projekt a rozhodnout tak, který počin získá letos Cenu veřejnosti. V době izolace a fyzického distancování doufají Evropská komise a Europa Nostra, že inspirují širokou veřejnost, aby se dozvěděla více o vítězných projektech a hlasovala pro tři nejoblíbenější. Cena veřejnosti bude vyhlášena začátkem podzimu. Zveřejněni budou při této příležitosti také vítězové grand prix, z nichž každý obdrží peněžitou odměnu ve výši 10 tisíc euro.

“Krize spojená s onemocněním COVID-19 ukázala, jak nezbytnou úlohu hraje kultura a kulturní dědictví pro obyvatele a komunity v Evropě. V době, kdy jsou stovky milionů Evropanů fyzicky odloučení, nás spojuje kulturní dědictví více než kdy před tím. Letošní laureáti Evropských cen za kulturní dědictví / Ocenění Europa Nostra představují inspirující a působivé příklady, které Evropu ještě pevněji propojují,“ řekla Mariya Gabriel, evropská komisařka pro inovace, výzkum, kulturu, vzdělání a mládež.

“V této nesnadné době jsou naši ocenění a jejich příběhy, jak překonat nepřízeň osudu svou odborností, oddaností a týmovou prací, opravdovými posly naděje. Oceněné projekty jsou příkladem toho, jak důležité je kulturní dědictví pro naše mentální i fyzické zotavení z traumatu způsobeného pandemií. Naše společné dědictví a jeho ochránci mohou přispět tolika způsoby: od kreativního digitálního zpřístupnění svých sbírek až po konkrétní restaurační a rehabilitační práce jako akt společenské a ekonomické obnovy našich měst a vesnic,“ uvedl Hermann Parzinger, výkonný prezident organizace Europa Nostra.

Evropské ceny za kulturní dědictví / Ocenění Europa Nostra 2020 iniciovala v roce 2002 Evropská komise a od té doby je uděluje Europa Nostra – hlas evropské občanské společnosti angažující se v oblasti kulturního dědictví. Ceny se udělují za podpory programu Evropské unie Kreativní Evropa.

Laureáti cen byli vybráni nezavislou porotou, složenou z odborníků z celé Evropy, kteří pečlivě vyhodnotili všechny přihlášky předložené organizacemi a jednotlivci ze 30 evropských zemí. Porota se také rozhodla udělit tři Ocenění Europa Nostra pozoruhodným počinům z evropských zemí, které nejsou součástí programu Kreativní Evropa, a to ze Švýcarska a Turecka.

V letošním roce, a to konkrétně 28.května, budou nově vyhlášeny z přijatých přihlášek také Zvlástní ceny ILUCIDARE. Jedná se o nový projekt financovaný z programu Horizon 2020, jehož cílem je vytvoření mezinárodní sítě propagující kulturní dědictví jako zdroj inovace a mezinárodní spolupráce.

 

Vítězové ročníku 2020

Kategorie Památková péče

Kategorie Výzkum

Kategorie Mimořádný přínos

Kategorie Vzdělávání, odborná příprava a osvěta

Ocenění Europa Nostra je přiděleno třem významným úspěchům v oblasti památkové péče ze zemí, které nejsou zahrnuty do programu Kreativní Evropa.

Kategorie Památková péče

Kategorie Mimořádný přínos

Kategorie Vzdělávání, odborná příprava a osvěta

 

Přeshraniční spolupráce pro evropskou klasickou hudbu, Česká republika

Klasická hudba je důležitou součástí nehmotného kulturního dědictví Evropy. Hudební znalosti, zkušenosti a umělecké interpretace jsou předávány z generace na generaci učiteli, studenty a umělci. Komunikace mezi hudebníky v celé Evropě má proto velký význam pro zachování tohoto dědictví, pro sdílení různých interpretací a pro obohacení hudebního zážitku. Technologie vyvinutá sdružením CESNET umožňuje hudebníkům hrát společně na velké vzdálenosti pouze s několika milisekundovým zpožděním.

Tato technologie přináší nové možnosti prezentace, spolupráce, vzdělávání a interpretace klasické hudby. Poskytuje více možností evropské spolupráce mezi umělci, učiteli a studenty a podporuje nové způsoby kulturní výměny mezi zeměmi. Mezi příklady využití této technologie patří možnost vzdáleného hodnocení studentů nebo jednodušší výměna zkušeností mezi hudebními akademiemi s odbornými znalostmi v konkrétních oblastech.

Řešení je založeno na technologii síťového přenosu s velmi nízkou přidanou latencí pro zvuk i obraz, která používá programovatelná hradlová pole (FPGA). Nízká latence je kombinována s obrazem v kvalitě odpovídající televiznímu vysílání s vysokým rozlišením, včetně možností střihu živého videa z více kamer. Tato technologie poskytuje hudebníkům prostředí pro společnou hru na velké vzdálenosti i vynikající kvalitu obrazu a zvuku pro publikum.

Během několika posledních let byla díky této technologii realizována řada jedinečných hudebních představení napříč různými městy a zeměmi. Hudebníci a tanečníci ve dvou nebo více zemích mohli vystupovat společně pro publikum, které rovněž mohlo být ve více městech. Tato hudební výměna umělců z různých prostředí a souborů pomáhá propagovat tradici evropské klasické hudby přes vzdálenosti a hranice.

Jde o vynikající příklad technologických inovací aplikovaných v oblasti hudebního kulturního dědictví. Je pozoruhodným způsobem, kterým umožňuje výměnu znalostí a vytváření nových možností spolupráce a zkušeností. Plně přispívá k udržitelnosti a překonává hospodářské překážky omezením nutnosti cestovat, a tím i souvisejících nákladů; a odstraňuje vzdálenosti mezi profesionály a hudebníky z celého světa, což jim umožňuje hrát společně. Technologie byla úspěšně použita a testována a získala důvěru a podporu hudebníků. Má dobrou využitelnost v dalších oblastech kulturního dědictví v Evropě.”

 

Souvislosti

Evropské ceny za kulturní dědictví / Ocenění Europa Nostra ve faktech

Evropské ceny za kulturní dědictví / Ocenění Europa Nostra iniciovala v roce 2002 Evropská komise a od té doby je uděluje Europa Nostra. Oceněny jsou nejlepší projekty z oblasti restaurování kulturních památek, výzkumu, managementu, dobrovolnických aktivit, vzdělávání a komunikace. Tímto způsobem ceny přispívají k upevnění povědomí o kulturním dědictví jako strategickém zdroji evropské společnosti, ekonomiky a životního prostředí. Cena se uděluje za podpory programu Evropské unie Kreativní Evropa.

Evropské ceny za kulturní dědictví / Ocenění Europa Nostra poskytují projektům rozsáhlou publicitu, podporují mezinárodní výměnu zkušeností a propojují jednotlivé zúčastněné strany. Vítězům cena přináší další výhody, jakými jsou větší (mezi)národní publicita, následné získávání finanční podpory či zvýšený zájem návštěvníků. Ceny rozvíjejí povědomí o našem společném kulturním a přírodním dědictví i u široké veřejnosti, a jsou tedy klíčovým nástrojem k jeho propagaci.

Za posledních 18 let bylo přijato 3 150 přihlášek od organizací i jednotlivců z celkem 39 zemí. V pořadí zemí vede Španělsko s 542 projekty, následované Itálií s 318 přihláškami a Velkou Británií s 308 přihláškami. Co se týče kategorií, nejvíce přihlášek bylo podáno v kategorii Památková péče (1 794). Dále následují kategorie Vzdělávání, odborná příprava a osvěta (601), Výzkum (395) a nakonec Mimořádný přínos (360).

Od roku 2002 vybrala nezávislá odborná porota 533 vítězných projektů ze 34 zemí. V pořadí zemí je v souladu s počtem podaných přihlášek na prvním místě Španělsko s 70 oceněními, následované Velkou Británií (62) a Itálií (47). Co do počtu cen na kategorii vede Památková péče (300), následovaná Vzděláváním, odbornou přípravou a osvětou (89), Mimořádným přínosem (78) a na závěr Výzkumem (66).

Nejlepším projektům z výše uvedených bylo uděleno také celkem 123 grand prix s peněžitým ohodnocením 10 000 EUR.

Vyhlašujeme další ročník cen 2021. Přihlášky jsou k dispozici na těchto webových stránkách. Přihlašte své projekty a podělte se o svůj úspěch!

Europa Nostra

Europa Nostra se považuje za hlas evropské občanské společnosti angažující se v oblasti ochrany a podpory kulturního a přírodního dědictví. Je to panevropská federace neziskových organizací, kterou podporuje také široká síť veřejných institucí, soukromých společností a jednotlivců z více než 40 evropských zemí. Europa Nostra byla založena v roce 1963 a je dnes považována za největší a nejreprezentativnější síť tohoto zaměření v Evropě.

Europa Nostra se účastní kampaní na záchranu nejvíce ohrožených památek, míst a krajinných celků, a to zejména ve svém programu „7 nejohroženějších“. Kromě udělování výše zmíněných cen také vede strukturovaný dialog s evropskými institucemi, čímž se podílí na formulování a implementaci evropské strategie a politik, a koordinuje Evropskou památkovou alianci 3.3. Europa Nostra také podpořila a aktivně se podílela na Evropském roku kulturního dědictví 2018.  

Kreativní Evropa

Kreativní Evropa je program EU, který podporuje kulturní a kreativní odvětví a umožňuje jim intenzivněji přispívat k zaměstnanosti a růstu. Ze svého rozpočtu 1,46 miliardy eur na období 2014–2020 podporuje organizace zabývající se kulturním dědictvím, scénickým a výtvarným uměním, interdisciplinárními druhy umění, vydavatelskou činností, filmem, televizní tvorbou, hudbou a videohrami, aby mohly působit po celé Evropě, oslovovat nové publikum a rozvíjet dovednosti potřebné v digitální době.


Zařazenočt 07.05.2020 13:05:02
Vydáno
Zdrojeuropa.eu/czech-republic
Originálec.europa.eu/czech-republic/news/200507_europa_nostra_cs


Zobrazit sloupec 
Menu Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.