Pictet: Eurozóna přechází k fiskální stimulaci. A bude jí třeb

Investiční společnost Pictet poukazuje na to, že všechny členské země eurozóny již odevzdaly své návrhy vládních rozpočtů pro příští rok Evropské komisi. Tyto návrhy pak ukazují, že „fiskální pozice eurozóny se v roce 2019 posune do expanze, i když rozdíly mezi jednotlivými zeměmi budou velké“.

Fiskální expanze by měla nastat v Německu, Itálii a Nizozemí, ale Španělsko, Francie a Portugalsko se zavázaly, že příští rok budou kráčet cestou fiskální konsolidace. „Bezesporu existuje velká nejistota ohledně toho, zda tyto plány budou skutečně naplněny a jak se dotknou ekonomického růstu,“ píše Pictet. V Německu může být podle něj fiskální uvolnění menší, než ukazují oficiální čísla, protože „tato země má v posledních letech tendenci neplnit své sliby týkající se míry fiskálního uvolnění“.

Italský návrh rozpočtu představuje „výrazné odchýlení se od fiskálních pravidel EU“. Výsledek následných sporů mezi Římem a Bruselem je nyní stále nejistý. A vedle této konfrontace může v Itálii podle Pictetu nakonec dojít k nemilé situaci, kdy bude stimulační efekt rozpočtu vyvážen negativními dopady rostoucích sazeb. Menšinová vláda ve Španělsku zase nemusí být schopna protlačit svůj návrh rozpočtu parlamentem, takže ani v tomto případě se nedají vyloučit významné rozpočtové změny.

Pictet i tak tvrdí, že existuje slušná šance na to, aby se v roce 2019 stala fiskální politika konečně tím, co růst podporuje a nebrzdí. Tato stimulace by ale „stále bledla před stimulací provedenou v USA“. Nicméně ve druhém pololetí letošního roku, kdy růst eurozóny pravděpodobně negativně překvapí, je i popsaný obrat ve fiskální politice zemí eurozóny jako celku vítaný.

Vývoj fiskální politiky v letech 2017–2019 v celé eurozóně, Německu, Francii, Itálii, Španělsku, Nizozemí a Portugalsku shrnuje následující graf. Konkrétně jde o historické a očekávané strukturální přebytky a deficity vládních rozpočtů jednotlivých zemí. Zdaleka největší uvolnění by podle plánu mělo nastat v Itálii, utaženou politiku by naopak měla sledovat zejména Francie:

Zdroj: Pictet


Zařazenost 14.11.2018 11:11:00
ZdrojPatria
Originálpatria.cz/zpravodajstvi/3983823/pictet-eurozona-prechazi-k-fiskalni-stimulaci-a-bude-ji-treb.html
KategorieUdálosti
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o. V