ÚZSVM prodal pozemek s domkem v Divišově, majetek po válečné oběti židovského původu

30.01.2018
V roce 2016 připadl do vlastnictví státu a správy benešovského pracoviště Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) pozemek v Divišově o výměře 277 m2 se stavbou staršího domu s nádvořím. Nemovitosti se nacházejí v centru městyse, byly ale dlouhodobě neužívány a neudržovány a samotný domek je ve velice špatném stavu.
 
Uvedený majetek byl dříve v katastru nemovitostí evidován na nedostatečně identifikovaného vlastníka – Bertu Silbersternovou. V rámci provedených šetření pracovníky ÚZSVM bylo zjištěno, že majitelka nemovitostí byla jako osoba židovského původu v roce 1941 společně s manželem a dalšími rodinnými příslušníky deportována do polské Lodže, kde všichni zahynuli.
Po zjištění a ověření těchto skutečností podal ÚZSVM u příslušného soudu návrh na prohlášení jmenované osoby a jejích rodinných příslušníků za mrtvé a následně návrh na dodatečné projednání dědictví. Po proběhlých soudních řízeních převzal úřad majetek jako odúmrť.
Na prodej převzatého majetku bylo vyhlášeno výběrové řízení s aukcí. Opuštěný dům našel svého majitele ve výběrovém řízení, ve kterém dosáhla vítězná nabídka částky 230 000 korun. Sepsaná kupní smlouva byla odeslána ke schválení Ministerstvu financí. 
NIV
Problematika nedostatečně identifikovaných vlastníků nemovitostí – jedná se o nemovitosti, u kterých v katastru nemovitostí není dostatečně určitě uveden jejich vlastník. Zejména to jsou případy, kdy nemovitost vedená v katastru nemovitostí nemá zapsaného žádného vlastníka (tj. není zapsána na žádný list vlastnictví) a dále nemovitosti vlastníků, kteří v katastru nemovitostí uvedeni sice jsou, ale zápis neumožňuje jejich dostatečnou identifikaci.
Seznam tzv. nedostatečně identifikovatelných vlastníků zveřejňuje ÚZSVM na svých webových stránkách. K 1. 8. 2017 obsahuje údaje o 210 tisících nemovitostech, z toho je 203 tisíc pozemků a 6 a půl tisíc budov. Nedostatečně identifikovaných fyzických osob se v něm nachází zhruba 154 tisíc a přibližně 1 200 právnických osob. Kolem 11 tisíc položek je zapsáno na zcela neznámé vlastníky.
Odúmrť
Odúmrť je v právním řádu České republiky obecně definována v občanském zákoníku takto: dědictví, které nenabude žádný dědic, připadne státu. Příslušnost ÚZSVM hospodařit s takto nabytým majetkem vyplývá ze zákona o majetku státu.
 

Zařazenoút 30.01.2018 05:01:00
Zdrojuzsvm.cz
Origináluzsvm.cz/aktuality-1325-0-85/uzsvm-prodal-pozemek-s-domkem-v-divisove-majetek-po-valecne-obeti-zidov...
Přílohy
KategorieAktuality

Související témata

Islámský stát | Český Stát

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2026

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.