Vytvořil prudký propad nejhoršího sektoru posledních týdnů nákupní příležitost?

Nedávno jsem tu psal o nejlepší akcii roku 2017, kterou se v rámci indexu S&P 500 stala utilita NRG. Její příběh je zajímavý (viz „Podivuhodný příběh nejlepší akcie roku 2017“), ale to samé platí o odvětví, ve kterém se pohybuje. To si totiž v posledních týdnech prošlo prudkým negativním obratem, který může vyvolávat zájem v nejednom investorovi.

V našem výletu do nejméně oblíbeného sektoru současnosti nám nejdříve pomůže pár grafů od Bespoke. První z nich ukazuje vývoj indexu utilit spolu s vyznačenými pásmy překoupenosti a přeprodanosti. Je zřejmé, že utility byly až do podzimu roku 2017 poměrně žhavým sektorem, který střídal frekventované výlety do překoupenosti s krátkými ochlazovacími poklesy. S příchodem zimy ale dorazil mráz i sem a nastal postupný pokles až pod vyznačené pásmo přeprodanosti:

1 

Po zhlédnutí výše popsaného vývoje se přirozeně nabízí neodbytná otázka: Proč? V první řadě bychom asi mohli tvrdit, že jde o sektor ryze defenzivní, jemuž nesvědčí růstová fáze cyklu a k němuž se naopak investoři rádi vrací v době, kdy hrozí, či dokonce nastává útlum. Dodávky energií, vody a podobné služby jsou totiž zbožím nezbytným, málo citlivým na cyklus, podle toho také obvykle vypadají výsledky firem v sektoru a následně ono cyklické přelévání zájmu investorů.

Americká i globální ekonomika si vedou již řadu měsíců mimořádně dobře, takže na první pohled do sebe propad utilit a ekonomický boom dobře zapadá. Jenže oživení začalo někdy v polovině roku 2016 a jak jsme viděli výše, až donedávna se investoři o utility naopak přetahovali, než aby se jich zbavovali. Odpověď tedy nemáme, spíše máme ještě více otázek.

Bespoke určitou odpověď naznačuje následujícím grafem. V něm je relativní síla indexu utilit k indexu S&P 500 a zasedání Fedu (FOMC) po kterém (ne)došlo ke zvedání sazeb. Graf můžeme spolu s Bespoke interpretovat tak, že poslední zvednutí sazeb utilitám definitivně podrazilo nohy. Zvedání sazeb totiž jednak potvrzuje, že ekonomika jede na plný plyn a také zvyšuje atraktivitu dluhopisů, s nimiž obvykle dost bezpečné akcie utilit s relativně vysokými dividendovými výnosy soupeří o zájem investorů.

Nicméně nešlo o zvednutí první a navíc bylo poměrně dost pravděpodobné. Takže tento příběh by v podstatě říkal, že investoři až doposud nevěřili tomu, že Fed to s normalizací myslí skutečně vážně a najednou došlo k prudkému přehodnocení celé situace. Což mi nezní moc pravděpodobně.

2 

Položme si nyní trochu jinou, krátkou otázku: Staly se utility díky vývoji v posledních týdnech soustem pro kontrariány, či dokonce hodnotové investory, kteří jsou ochotni a schopni čekat, zda (až) se dostaví další útlum a atraktivita nyní podhodnocených utilit prudce vzroste? Pokud se při pohledu na valuace omezíme pouze na agregátní PE, tak zjistíme, že v posledních týdnech skutečně prudce kleslo (onen cenový pokles tedy není dán prudkým snížení ziskovosti a schopností generovat hotovost). Pohled na následující graf ale ukazuje ještě jeden detail: Předchozí růst vyšrouboval valuaci na dost vysoké úrovně a současná korekce je na hodnoty křičící „koupit“ osekat rozhodně nedokázala.

3

Pokud by investor hledal vodítko ještě u poměru PEG, který relativizuje PE podle toho, jak vysoký je očekávaný růst zisků, může pohledět na druhý valuační graf z Yardeniho dílny. Ani ten na nějaké hodnotové hody nepoukazuje, pokud se ovšem nedomníváme, že novým valuačním standardem utilit by měly být roky 2012, 2013, či 2017:

4

Možná jsme si tedy na začátku kladli špatnou otázku. Měli jsme se ptát, co živilo předchozí zájem o utility, který vyšrouboval jejich ceny a valuace na značně vysoké úrovně. I to je do značné míry záhadou, ale takto položená otázka podle mne vrhá tu správnou perspektivu na současnou korekci, která není propadem do valuační atraktivity, ale spíše návratem do reality. A konec konců, posledním hřebíkem do rakve utilitární bublinky mohlo skutečně být ono „překvapivé“ zvýšení sazeb.


Zařazenost 17.01.2018 20:01:00
ZdrojPatria
Originálpatria.cz/zpravodajstvi/3730094/vytvoril-prudky-propad-nejhorsiho-sektoru-poslednich-tydnu-nakupni-p...
Přílohy
KategorieUdálosti

Související témata

Propad | Bankovní sektor


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.