Ministryně Schillerová se v Lucemburku zúčastnila Rady ECOFIN a předsedala Radě guvernérů Evropské investiční banky

12.06.2026 / 14:01 | Aktualizováno: 12.06.2026 / 14:10

V Lucemburku se ve dnech 11. a 12. června 2026 uskutečnilo zasedání Rady ECOFIN, kterého se za Českou republiku zúčastnila místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová. Součástí programu bylo také výroční zasedání Rady guvernérů Evropské investiční banky (EIB), nejvyššího rozhodovacího orgánu, jehož jednání ministryně Schillerová řídila jako předsedající.

Ministři financí členských států Evropské unie jednali o rozšíření mechanismu uhlíkového vyrovnání na hranicích (CBAM), ekonomické a energetické bezpečnosti, dalším rozvoji integrace evropských kapitálových trhů (balíček MISP) i o jarním balíčku Evropského semestru 2026. Na programu bylo rovněž plnění Nástroje pro oživení a odolnost (RRF) a pokračující finanční podpora Ukrajiny.

Rozšíření rozsahu mechanismu uhlíkového vyrovnání na hranicích považujeme za logický krok k zachování rovného konkurenčního prostředí pro domácí výrobce.

„Rozšíření rozsahu mechanismu uhlíkového vyrovnání na hranicích považujeme za logický krok k zachování rovného konkurenčního prostředí pro domácí výrobce,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová s tím, že cílem CBAM je zabránit přesouvání výroby s vysokými emisemi mimo EU a současně chránit evropské výrobce před nekalou konkurencí.

Významná část diskuse pak byla věnována ekonomické a energetické bezpečnosti Unie. „Česká republika je přesvědčena, že jedním z klíčových společných úkolů Evropy je zlevnění energií pro domácnosti i firmy a posílení konkurenceschopnosti evropského průmyslu. Zásadním předpokladem pro dosažení tohoto cíle je dlouhodobé snižování nákladů na energie,“ vysvětila místopředsedkyně vlády a zopakovala, že jedním z řešení je revize systému emisních povolenek, o který se česká vláda dlouhodobě snaží. „Proto prosazujeme úpravy systému EU ETS 1 ve prospěch energeticky náročných odvětví a odložení spuštění systému EU ETS 2 pro budovy a silniční dopravu nejméně do roku 2030,“ dodala ministryně.

Dalším bodem jednání byl rovněž balíček o tržní integraci a dohledu (MISP), jehož cílem je podpořit hlubší propojení evropských kapitálových trhů. Ministryně Schillerová svým evropským kolegům řekla, že Česká republika dlouhodobě podporuje rozvoj jednotného trhu, odstraňování překážek pro přeshraniční poskytování služeb a posilování konkurenceschopnosti evropské ekonomiky. „Oceňujeme snahu Evropské komise dále prohlubovat integraci kapitálového trhu a usnadňovat přístup firem k financování,“ řekla ministryně financí.

Zdroj: Ministerstvo financí ČR



Zařazenopá 12.06.2026 14:06:00
ZdrojMZv ČR representation_brussels
Originálmzv.gov.cz/representation_brussels/cz/udalosti_a_media/ministryne_schillerova_se_v_lucemburku.html
guidNone

Související témata

NERV | Petr Rada | Vladimír Rada | Správní rada



Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2026

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.