Příspěvky nebo odpovědi uživatele čezovejfanatik









Příspěvky nebo odpovědi uživatele čezovejfanatik. Výpis příspěvků 21 až 40 (1128)


Téma: Akcie ČEZ

Daň z dividend mezi SD, ČEPS a ČEZ od 1.5. 2004 0% !!!

Ne
Dosavadní doporučení: přečíst (0)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ

K čemu je EU dobrá ...

a proč by ho nevytvářel, peníze mu nikdo neveme a při jejich použití jde o investice, takže žádné překvapení.  ČEPS bude mít prostě hromady volných peněz ( roční odpisy 1,85 mld. Kč + zisk) a bude platit dividendy popř. sníží základní kapitál s výplatou ve prospěch akcionářů
Dosavadní doporučení: přečíst (0)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ

Daň z dividend mezi SD, ČEPS a ČEZ od 1.5. 2004 0% !!!

Důležitá souvislot při výplatě dividend dceřiných společností čez jako např. SD, ČEPS atd. !

Daň z dividend vyplácených dceřinnými společnostmi v nichž mateřská společnost vlastní větší než 25% podíl nejméně po dobu 24 měsíců nepřetržitě se dle Zákona o daních z příjmu (znění platné od okamžiku vstupu do EU, § 19) platí daň z dividend 0%, proti 15% 

Dosavadní doporučení: přečíst (0)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ

hodnota 34% čeps, výsledky čeps 2003

1) zisk čeps v roce 2003

ČEPS vykázal za rok 2003 rekordní čistý zisk ve výši 1,623 mld. Kč ( v roce 2002 čistý zisk 353 mil. Kč) . Provozní hospodářský výsledek čeps se zvýšil při konstatních odpisech z 660 mil. Kč v roce 2002 na 1,320 mld. Kč v roce 2003. Největší podíl na vylepšení výsledku čeps měly tržby za rezervaci volné kapacity na přeshraničních profilech (700 mil. Kč při nákladech 2 mil. Kč ).

 !!!! Vzhledem k tomu, že i sám čez předpokládá v roce 2004 platby za přeshraniční kapacity až na 2 - 3 násobné úrovni roku 2003 jistě si každý dokáže spočítat jakým způsobem zisk čeps v roce 2004 dále naroste !!!!!

2) cash flow čeps

Rok 2003 zahájil čeps s hotovostí na účtu ve výši 2,08 mld. Kč a ukončil s hotovostí 1,21 mld. Kč. Zároveň ale čeps v průběhu roku 2003 splatil jednorázově celý dlouhodobý závazek vůči čez ve výši 2,565 mld. Kč (původně splatný postupně až do roku 2008) a proinvestoval 1,388 mld. Kč. Rok 2003 zakončil čeps s dlouhodobou zadlužeností 0% (dlouhodobý závazek pouze odložená daň) !!!!!!!

cash flow 2003:

0,87 (úbytek hotovosti) + 3,17 (provozní zisk + odpisy) = 4,04 mld. Kč =  2,57 (splátka čezu) + 1,39 (investice) + 0,08 (nákladové - výnosové úroky) 

3) čeps v roce 2003 uhradil kumulovanou ztrátu minulých let snížením svého základního kapitálu ze 17,85 mld. Kč na současných 13,04 mld. Kč a umožnil tak již v roce 2004 výplatu dividendy z výsledku 2003 popř. další snížení zákl. kapitálu za účelem výplaty akcionářům

Závěr:

Z předešlých veřejných informací vyplývá, že čeps bude v následujících letech po odečtení investic (cca 1,3 mld. Kč ročně) a při nulovém zadlužení tvořit volné cash flow 2-3 mld. Kč ročně !!

V zásadě existují pro stát i čez jen dvě varianty jak těžit z vlastnictví čeps:

1) dlouhodobější: pravidelná výplata čistého zisku formou dividend, tj. v roce 2004 by čez získal ze zisku čeps za rok 2003 cca 0,55 mld. Kč ( 0,93 Kč/akcii čez) a stát 1,1 mld. Kč

2) rychlá varianta: zadlužení čeps na úroveň např. 5 - 8 mld. Kč a snížení základního kapitálu čeps s výplatou ve prospěch akcionářů  + dividenda za rok 2003

V každém případě se domnívám, že z výše uvedených čísel a dalších informací jednoznačně vyplývá, že hodnota 34% podílu čezu v čeps má hodnotu opravdu minimálně 7 mld. Kč (EV/EBITDA = 6).

Vzhledem k nízké pořizovací ceně čeps ze strany čezu by měl čez podporovat jakékoli řešení (např. var. 2) aby se vyhnul dani z příjmu při prodeji čeps. Dividenda i výplata části podílu na základním kapitálu by snížily prodejní cenu 34% čeps ze strany čezu a čez by se tak vyhnul daňi z příjmu při přímém prodeji bez dividend a výplatě podílu na zákl. ...

Dosavadní doporučení: přečíst (0)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ

čtyřikrát o čezu aneb o aktuálním dění

1) obchodování na čezu v posledních dnech jako by se vrátilo o 12 a více měsíců zpět. Na 90 Kč betonuje Patria. Rozdíl je pouze v tom, že dnes jsme nikoli na 90 Kč ale na 190 Kč a stále "tajemný balík"  původních 17,2% akcií čez ve "správě"  ČSOB se scvrkl na současných (31.12. 2003) 4,5%

2) z aktuálních info na stránkách Templeton vyplývá, že největší z fondů Templeton investující v ČR (Templeton Developing Markets Trust) během druhé poloviny roku 2003 akcie čezu nenakupoval ani neprodával. K 31.12. 2003 měl v portfoliu  1 643 100 akcií čez stejně jako k 30.6. 2003. To zní trochu v protikladu s tím jak se Mark Mobius portfolio manager tohoto fondu v srpnu 2003 nad čezem rozplýval (bloomberg 19.8. 2003) a mluvil o velkém potenciálu čezu.

Mimochodem TDMT prodal během 2. pol. 2003 veškerý Unipetrol (510 000) a nakoupil 480 000 ČT.

Dle info z Bloombergu je zřejmé, že fondy Temleton drželi k 31.12. 2003 celkem cca 4 000 000 ks akcií čez. Co je to k cca 20 000 000 ks akcií čez, které tyto fondy držely v pol. 2001 poměrně málo. Na druhou stranu k 31.12. 2002 neměly fondy Templeton akcie čez žádné.

Že by se Templeton na nákupy teprve chystal? Bylo by to velice typické  chování klasických zahraničních portfoliových investorů.

3) aktuální dění kolem SD ČEZ a Appian Group více než trefně popsal v sobotních novinách ve svém komentáři zástupce šéfredaktora LN pod názvem "Grossův dortíček pro pana Koláčka":

Málo vídaná drzost privatizační kliky kolem Stanislava Grosse už opravdu bere dech. Vrcholem balkánského nakládání se státním majetkem je oznámení Grossova fámula Milana Urbana, který v úterý prohlásil, že si "dovede představit" privatizaci Severočeských dolů do společného vlastnictví státní elektrárenské firmy ČEZ a Mostecké uhelné společnosti ovládané Antonínem Koláčkem. Koláčkova společnost Appian přitom v nedávno zrušeném tendru na privatizaci Severočeských dolů prohrála na celé čáře, takže není jasné, proč právě Koláčka vrací ministr Urban do hry. Zajímavé je i to, že vláda z tendru ČEZ vyřadila, a teď obrací o 180 stupňů. No a třešinka na vrcholu Grossova dortíčku pro pana Koláčka: bývalého ředitele ČEZ Jaroslava Míla Urban vyhodil kvůli tomu, že přes odpor vlády ČEZ do privatizace dolů přihlásil. A o pár měsíců později Urban do křesla po Mílovi posadil Martina Romana, který do té doby šéfoval plzeňské Škodě patřící do skupiny Appian... I tak se dá v Česku dělat byznys. Nebo pouze tak?

 Velmi trefné je pojmenování ministra průmyslu Urbana jako Grossova fámula (pomocníka, sluhy).

4) prodej 16% opět na scéně? Jsem přesvědčen, že aktuálně nikoli. Už tolikrát zazněly na toto téma zaručené termíny a vždy zcela bez jakékoli akce. Na toto téma beru vážně odpověď nového gř čez pro EURO: "Jeden z úkolů, který jsem dostal, je připravit návrh o vhodnosti, či nevhodnosti prodeje 16% čez. Souvisí to s tím, že si musíme říci, jaká je investiční politika čez, jaké jsou možnosti zvyšovat hodnotu čez prostřednictvím akvizic. Musíme se podívat, jak vypadají emise akcií energetických firem na trhu."

Rok 2004 může být dle mého názoru maximálně rokem kdy je možné diskutovat o tom zda ano či ne, případně za kolik ale nikoliv o skutečném prodeji.

O tom jestli je pro stát lepší prodat v budoucnu celých 67% strategickému investorovi nebo nyní 16% portfoliovým investorům a později 51% strategickému se snad ani diskutovat nedá (při povinnosti odkupu) ! Vláda i opozice by si měly uvědomit, že 67% čez je prokazatelně tím nejcennějším co českému státu zůstalo a navíc s nemalým strategickým významem.  Právě proto by stát s akciemi čez experimentovat neměl a neměl by experimentovat s hlavní palivovou základnou pro čez tedy SD ...

Dosavadní doporučení: přečíst (0)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ

Export čez

Můj názor:

1) snížení exportu z téměř 19 TWh v roce 2003 na očekávaných (dle čez) 15 -16 TWh je fakt, který by měl sám o sobě poměrně významný dopad do tržeb společnosti potažmo zisku. Jak se ale zdá, čezu se ale podaří tento výpadek alespoň z velké části vyrovnat vyšším prodejem na domácím trhu.

Proti objemovému propadu exportů tak v hosp. čez půjde objemový nárůst prodejů na domácím trhu a rovněž tak růst prodejních cen jak na domácím trhu tak i u exportů. Výsledkem je pak to, že čez i při očekávané minimální výroby v roce 2004 na úrovni 59,1 TWh proti 60,9 TWh v roce 2003 očekává růst tržeb z prodeje elektřiny na úrovni minimálně 54,77 mld. Kč v roce 2004 proti 52 mld. Kč v roce 2003 !

2) ono to s tím exportem nebude tak hrozné. Loňských 19 TWh exportované energie se ukázalo jako téměř strop vzhledem k přshraničním kapacitám. Německo i Rakousko si letos nechalo část těchto kapacit zatím volných aby v případě problémů mohli promptně reagovat. Neznamená to ale, že celkový hlad po elektřině v Evropě klesl. Je jen otázka zda v průběhu roku nedojde k přehodnocení těchto volných kapacit a nebudou prodávány nikoliv na roční bázi ale např. měsíční týdenní atd. ( s vyššími poplatky).

čf

 

Dosavadní doporučení: přečíst (0)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ

EURO : rozhovor s novým gen. ředitelem Romanem

To je těžké je to rozhovor na tři strany a velmi zajímavý! Opravdu stojí za to si nové EURO koupit.

 

 

 

Dosavadní doporučení: přečíst (0)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ

Roman v Týdnu: Velká část mé odměny je vázána ...

na růst akcií. Takže je to moje základní motivace, ale nemohu zatím říci, jestli jejich cena bude 200 nebo 250 Kč

odpověď na otázku: "Máte nějaký výhled, kam by jste chtěl dostat cenu akcií?

Dosavadní doporučení: přečíst (0)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ

Další rozhovor s Romanem v Týdnu !

tento rozhovor je spíše o vztahu Appian - Roman - ČEZ
Dosavadní doporučení: přečíst (0)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ

RE: Euro

Na netu to není a bude až později. Rozhovor je v dnešním EURu.
Dosavadní doporučení: přečíst (0)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ

EURO : rozhovor s novým gen. ředitelem Romanem

velmi zajímavý rozhovor, který dává odpověď na mnoho otázek, 16% čez, akvizice SE, Bulharsko Polsko, jaké zdroje financování použije čez na financování akvizice, SD atd ...
Dosavadní doporučení: přečíst (0)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ

graf vývoje RWE, E.ON v posledních měsících totožný s čez

To vše jen potvrzuje to, že čez se pomalu dostává do povědomí mezi investory do utility sektoru v EU - defenzivního sektoru s akceptovatelnou nízkou betou <1 (menší riziko), pravidelným dividendovým výnosem a tím pádem akceptovatelným vyšším tržním poměrem EV/EBITDA.

Jak dlouho bude asi čez mazat diskont vůči srovnatelnému evropskému průměru utility sektoru?

  

Dosavadní doporučení: přečíst (0)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ

pro Ondřeje

Myslím, že Atlantik ve svém posledním doporučení na akcie čez říká, že při ceně 175 Kč byl čez stále proti TOP 6 v evropské energetice podhodnocen o 50%. Já to podhodnocení vidím o malinko menší, možná i proto, že jsem si ke srovnání nevybíral TOP 6, ale evropské energetiky maximálně srovnatelné s čez (instalovaný výkon, struktura výroby, vlastník, tržní kapitalizace free float atd.)

Na Uni se opravdu asi nikdy nepotkáme, tomu nerozumím.

Dosavadní doporučení: přečíst (0)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ

pro Ondřeje

Byl jsem pryč, chtěl jsem si trochu od čezu odpočinout, ale kupodivu i tam vše fungovalo na elektřinu a všude byly dráty.

 

Jak dál? Z krátkodobého hlediska to nedokážu posoudit, z dlouhodobého jsem nadále optimista viz. můj příspěvek k plánu čez na rok 2004. Speciálně pro tebe překopírováno:

 

Dne 4.3. 2004 zveřejnily agentury Bloomberg a Reuters zprávu o plánovaných tržbách za elektřinu a výrobě čez na rok 2004. Obě agentury uvedly:  „čez by měl v roce 2004 vyrobit 59,1 TWh elektrické energie a snížit tak produkci proti 60,93 TWh v roce 2003. Výnosy z prodeje elektřiny by měly stoupnout na 54,77 mld. Kč proti 51,99 mld. Kč v roce 2003.“

Jen doplním, že se jedná samozřejmě o tržby za elektřinu včetně tržeb za podpůrné služby !

 

Jak zní tato zpráva čezu ve skutečnosti?

 

1) zdrojem zprávy je Zpravodaj ČEZ č.3/2004, který je možno si stáhnout v podobě pdf souboru ze stránek čezu na adrese: http://www.cez.cz/cze/profi/novinari/article.asp?id=49585&cat=6411&ts=9ec70

 

2) na straně 6 tohoto Zpravodaje je článeček „ K hlavním úkolům ČEZ v roce 2004“. V rámci článku je specifikovány základní cíle čez pro rok 2004 a mezi nimi také plán výroby a tržeb ČEZ pro rok 2004

 

Jak přesně tedy zní plán čez v klíčových oblastech pro rok 2004?

 

Obchod s elektřinou: „zajistit tržby za elektřinu (včetně podpůrných služeb) minimálně ve výši 54,765 mld. Kč“

 

Výroby elektřiny: „vyrobit minimálně 59,1 TWh elektrické energie (jaderná energetika vyrobit minimálně 26,6 TWh , klasická energetika vyrobit minimálně 32,5 TWh)“

 

!!!Domnívám se, že formulace „měl by vyrobit nebo utržit“ zní zcela jinak než, že cílem čezu je „vyrobit minimálně“ popř. cílem čezu je „zajistit tržby za elektřinu minimálně ve výši“!!!

 

A nyní ke konkrétním číslům, která i přes nepřesnou interpretaci výše uvedených agentur vypadají velmi slibně:

 

V roce 2003 čez utržil za elektřinu včetně podpůrných služeb 51,99 mld. Kč, když prodal 58,7 TWh el. energie (výroba 60,9 TWh) tj. v průměru 885 Kč/MWh. Pro rok 2004 plánuje čez utržit včetně podpůrných služeb minimálně 54,765 mld. Kč při minimálním prodeji 56,8 TWh (vlastní dopočet na základě min. výroby 59,1 TWh)  tj. 961 Kč/MWh.

 

ČEZ tedy počítá pro rok 2004 s růstem průměrné prodejní ceny elektřiny včetně tržeb za podpůrné služby z 885 Kč/MWh v roce 2003 na 961 Kč/MWh tj. o 8,6%. Pokud doplníme tuto informaci o již dříve oznámené zvýšení cen silové energie (bez podpůrných služeb) na domácím trhu pro rok 2004 z 850 Kč/MWh na 908 Kč/MWh ( 6,8%) a určitý očekávaný pokles tržeb čez z podpůrných služeb (týká se jen prodejů na domácím trhu) vychází, že čez předpokládá v roce 2004 poměrně značný nárůst celoročního průměru exportních cen a  může to být až o 5 EUR/MWh. Takový nárůst cen exportů pak bez problémů pokryje oznámené zvýšení poplatků za přeshraniční kapacity z 2,6 EUR/MWh na 4,2 EUR/MWh nebo i o něco více.

 

Závěr: ČEZ očekává pro rok 2004 výrazný nárůst průměrné prodejní ceny na prodanou jednotku a to při zvýšení podílu jaderné výroby a výroby vodních elektráren na celkové výrobě (oba zdroje jsou variabilními náklady výrazněji levnější než  výroba z uhlí), udržení cen uhlí, atd. bude při splnění plánu čez jednoznačně znamenat zvýšení přidané hodnoty čez ( výkony minus spotřeba) a i přes určité zvýšení osobních nákladů a poplatků za přeshraniční kapacity zvýšení EBIT marže, EBITDA marže, volného provozního cash flow a v konečném důsledku i čistého zisku v roce 2004 (na srovnatelné úrovni s rokem 2003 tj. bez zisku z čeps). Rozdíl bude o to markantnější pokud se čezu podaří  překonat plánem stanovené minimální cíle pro rok 2004. Pravděpodobnost překonání těchto cílů je výrazně vyšší než jejich nesplnění. Čez měl již k 31.12. 2003 prodáno 96% plánu na rok 2004 a export mezi 15 – 16 TWh v roce 2004 je i přes snížení přeshraničních kapacit velmi pravděpodobné.

 

Vše dokládá ze strany čez i plánované zvýšení ukazatele přidaná hodnota na zaměstnance, která při průměrném plánovaném počtu zaměstnanců čez v roce 2004 ukazuje na plánovanou přidanou hodnotu  pro rok 2004 (výkaz zisků a ztrát, výkony minus spotřeba) na úrovni 29,2 mld. Kč proti 27,6 mld. Kč v roce 2003.

 

Zdá se, že čez jede provozně velmi dobře a v roce 2004 nás čeká další zlepšení. K cílové atraktivitě titulu zbývá jen doplnit věrohodné rozhodnutí o „pravidelné“ dividendě a naplnění či nenaplnění akvizičního potenciálu čez. Obrovský provozní potenciál čez budˇ bude nebo nebude v těchto oblastech naplněn a to rozhodne! Pokud dojde k naplnění i těchto obvyklých atributů evropských energetických akcií nebude existovat žádný důvod akcii čez  nadále jakkoli podceňovat vůči energetikám v EU. Diskont čez, který  je proti evropským energetikám  stále vysoký (i přes výraznější dlouhodobý růstový potenciál čez), bude i nadále klesat ! V rámci akvizic považuji za klíč privatizaci SE, která má pro čez kromě jiného i strategický význam, naopak akvizici reas v Bulharsku považuji pro čez pouze za „akviziční image záležitost“, která nebude mít pro skupinu čez žádný strategický význam. 

 

Dosavadní doporučení: přečíst (0)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ

zajímavá otázka

ale pokud nebude privatizace a chování státu jako vlastníka bude jenom trochu rozumné, asi se nestane vůbec nic. V Evropě je to zcela normální model - většina velkých evropských energetik je buď vlastněna státem, municipalitami popř. kombincí těchto možností. Na trhu se ve velké většině obchodují vždy jen minoritní podíly. Nepopírám, že i já jsem se ještě nedávno upínal k privatizaci čez a zákonem zajištěnému odkupu. I dnes je to sice velmi krásná představa (vzhledem k odhadované privatizační ceně) ale přesto si myslím, že akcie čez může i nadále růst a to i bez výhledu privatizace.

Jak už jsem napsal k doplnění plné atraktivity čez dnes chybí už jen věrohodné stanovení pravidelné dividendové politiky (nutná podmínka) a akviziční úspěch. Vše bude známo velmi brzo.  

Dosavadní doporučení: přečíst (0)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ

Jaký je plán čez na rok 2004 ve skutečnosti?

Dne 4.3. 2004 zveřejnily agentury Bloomberg a Reuters zprávu o plánovaných tržbách za elektřinu a výrobě čez na rok 2004. Obě agentury uvedly:  „čez by měl v roce 2004 vyrobit 59,1 TWh elektrické energie a snížit tak produkci proti 60,93 TWh v roce 2003. Výnosy z prodeje elektřiny by měly stoupnout na 54,77 mld. Kč proti 51,99 mld. Kč v roce 2003.“

Jen doplním, že se jedná samozřejmě o tržby za elektřinu včetně tržeb za podpůrné služby !

 

Jak zní tato zpráva čezu ve skutečnosti?

 

1) zdrojem zprávy je Zpravodaj ČEZ č.3/2004, který je možno si stáhnout v podobě pdf souboru ze stránek čezu na adrese: http://www.cez.cz/cze/profi/novinari/article.asp?id=49585&cat=6411&ts=9ec70

 

2) na straně 6 tohoto Zpravodaje je článeček „ K hlavním úkolům ČEZ v roce 2004“. V rámci článku je specifikovány základní cíle čez pro rok 2004 a mezi nimi také plán výroby a tržeb ČEZ pro rok 2004

 

Jak přesně tedy zní plán čez v klíčových oblastech pro rok 2004?

 

Obchod s elektřinou: „zajistit tržby za elektřinu (včetně podpůrných služeb) minimálně ve výši 54,765 mld. Kč“

 

Výroby elektřiny: „vyrobit minimálně 59,1 TWh elektrické energie (jaderná energetika vyrobit minimálně 26,6 TWh , klasická energetika vyrobit minimálně 32,5 TWh)“

 

!!!Domnívám se, že formulace „měl by vyrobit nebo utržit“ zní zcela jinak než, že cílem čezu je „vyrobit minimálně“ popř. cílem čezu je „zajistit tržby za elektřinu minimálně ve výši“!!!

 

A nyní ke konkrétním číslům, která i přes nepřesnou interpretaci výše uvedených agentur vypadají velmi slibně:

 

V roce 2003 čez utržil za elektřinu včetně podpůrných služeb 51,99 mld. Kč, když prodal 58,7 TWh el. energie (výroba 60,9 TWh) tj. v průměru 885 Kč/MWh. Pro rok 2004 plánuje čez utržit včetně podpůrných služeb minimálně 54,765 mld. Kč při minimálním prodeji 56,8 TWh (vlastní dopočet na základě min. výroby 59,1 TWh)  tj. 961 Kč/MWh.

 

ČEZ tedy počítá pro rok 2004 s růstem průměrné prodejní ceny elektřiny včetně tržeb za podpůrné služby z 885 Kč/MWh v roce 2003 na 961 Kč/MWh tj. o 8,6%. Pokud doplníme tuto informaci o již dříve oznámené zvýšení cen silové energie (bez podpůrných služeb) na domácím trhu pro rok 2004 z 850 Kč/MWh na 908 Kč/MWh ( 6,8%) a určitý očekávaný pokles tržeb čez z podpůrných služeb (týká se jen prodejů na domácím trhu) vychází, že čez předpokládá v roce 2004 poměrně značný nárůst celoročního průměru exportních cen a  může to být až o 5 EUR/MWh. Takový nárůst cen exportů pak bez problémů pokryje oznámené zvýšení poplatků za přeshraniční kapacity z 2,6 EUR/MWh na 4,2 EUR/MWh nebo i o něco více.

 

Závěr: ČEZ očekává pro rok 2004 výrazný nárůst průměrné prodejní ceny na prodanou jednotku a to při zvýšení podílu jaderné výroby a výroby vodních elektráren na celkové výrobě (oba zdroje jsou variabilními náklady výrazněji levnější než  výroba z uhlí), udržení cen uhlí, atd. bude při splnění plánu čez jednoznačně znamenat zvýšení přidané hodnoty čez ( výkony minus spotřeba) a i přes určité zvýšení osobních nákladů a poplatků za přeshraniční kapacity zvýšení EBIT marže, EBITDA marže, volného provozního cash flow a v konečném důsledku i čistého zisku v roce 2004 (na srovnatelné úrovni s rokem 2003 tj. bez zisku z čeps). Rozdíl bude o to markantnější pokud se čezu podaří  překonat plánem stanovené minimální cíle pro rok 2004. Pravděpodobnost překonání těchto cílů je výrazně vyšší než jejich nesplnění. Čez měl již k 31.12. 2003 prodáno 96% plánu na rok 2004 a export mezi 15 – 16 TWh v roce 2004 je i přes snížení přeshraničních kapacit velmi pravděpodobné.

 

Vše dokládá ze strany čez i plánované zvýšení ukazatele přidaná hodnota na zaměstnance, která při průměrném plánovaném počtu zaměstnanců čez v roce 2004 ukazuje na plánovanou přidanou hodnotu  pro rok 2004 (výkaz zisků a ztrát, výkony minus spotřeba) na úrovni 29,2 mld. Kč proti 27,6 mld. Kč v roce 2003.

 

Zdá se, že čez jede provozně velmi dobře a v roce 2004 nás čeká další zlepšení. K cílové atraktivitě titulu zbývá jen doplnit věrohodné rozhodnutí o „pravidelné“ dividendě a naplnění či nenaplnění akvizičního potenciálu čez. Obrovský provozní potenciál čez budˇ bude nebo nebude v těchto oblastech naplněn a to rozhodne! Pokud dojde k naplnění i těchto obvyklých atributů evropských energetických akcií nebude existovat žádný důvod akcii čez  nadále jakkoli podceňovat vůči energetikám v EU. Diskont čez, který  je proti evropským energetikám  stále vysoký (i přes výraznější dlouhodobý růstový potenciál čez), bude i nadále klesat ! V rámci akvizic považuji za klíč privatizaci SE, která má pro čez kromě jiného i strategický význam, naopak akvizici reas v Bulharsku považuji pro čez pouze za „akviziční image záležitost“, která nebude mít pro skupinu čez žádný strategický význam. 
Dosavadní doporučení: přečíst (0)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ

ČEZ 2003, jako obvykle výborné výsledky

Myslim, že s prodejem sče je to tak 50/50% (můj dojem). Problém je možná v tom, že pokud bude chtít čez otevřít toto téma na půdě EK je otázka zda mi nemusel otevřít celý případ REAS úplně celý a to by bylo zbytečné.

Myslím, že odkup na SČE bude pouze v případě, že čez SČE prodá nebo dokoupí výraznější minoritu. Problém pro cash flow čez to ale rozhodně není.

Předpokládám, že v roce 2004 se bude na nekonsolidované úrovni minimálně opakovat výsledek roku 2003 tedy čisté provozní cash flow (volná hotovost před investicemi, úroky, daněmi a popř. i splátkami úvěrů) na úrovni 25,4 mld. Kč a v takovém případě lze počítat s tím, že čez bude mít v roce 2004 na fainanční investice znovu přes 15 mld. Kč + chce emitopvat dluhopisy na krytí akvizice ve výši 200 - 400 mil. EUR  (tj. dalších 6,4 - 12,8 mld. Kč podle tohot jak bude čez akvizičně úspěšný)!

Prostor je i pro slušnou dividendu.

 

 

 

Dosavadní doporučení: přečíst (0)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ

ČEZ 2003, jako obvykle výborné výsledky

díky za upozornění. Máte pravdu, SČE samozřejmě neodkupoval, odkupoval STE, ZČE a VČE
Dosavadní doporučení: přečíst (0)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ

ČEZ 2003, jako obvykle výborné výsledky

1) výborné výsledky na všech úrovních - tržby, EBITDA, EBITDA marže, čistý zisk

K čistému zisku je potřeba doplnit, že 13,93 mld. Kč je potřeba poopravit do plusu o cca 2 mld. Kč. Jde o opravné položky, které čez vytvořil k podílům REAS určeným k prodeji (34% PRE a zřejmě i SČE), opravná položka byla vytvořena na rozdíl mezi nákupní cenou zmíněných podílů REAS od státu a tržní cenou těchto akcií k 31.12. 2003 !!!

2) skvělý výhled na rok 2004

ČEZ prodal k 31.12. 2003 96% plánovaných prodejů elektřiny na domácím trhu na rok 2004 (v roce 2004 se očekává se meziroční nárůst prodejů na domácím trhu). Průměrná prodejní cena energie při tom vzroste z 850 Kč/MWh v roce 2003 na 908 Kč/MWh v roce 2004 !!!

3) čistý peněžní tok z provozní činnosti vzrostl proti roku 2002 o plných 44,5% a dosáhl částky 25,4 mld. Kč tj. 43 Kč/akcii

V průběhu roku 2003 z čistého provozního cash flow čez uhradil 9,4 mld. Kč jako splátky REAS (zvýbá zaplatit již jen 7,5 mld. Kč) a rovněž doplatil finanční vyrovnání při výměně podílů E.ON v ZČE a VČE za podíly JME a JČE. Z volného cash flow rovněž zafinancoval povinné odkupy SČE, ZČE, VČE.

!!!!!!!!!!!!!!Celkem v roce 2003 vydal čez na finanční investice (viz. výše) celkem  15,3 mld. Kč a na konci roku zůstal s hotovostí 2,9 mld. Kč !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Investice do HIM v roce 2003 pouze 4,3 mld. Kč, tj.  pokles o 28,1% proti roku 2002  

4) EBITDA marže 38,3% ze skvělý výsledek, dokazující vysokou schopnost tvořit z tržeb volné cash flow !!!

5) na domácím trhu prodal čez celkem 39,1 TWh proti 36,2 TWh v roce 2002. V roce 2004 se čeká další nárůst !

6) export. ČEZ očekává pokles exportu max. o 4 TWh proti roku 2003 (18,7 TWh) tj, cca 15 TWh (očekáváno). Odhad čezu 15 - 16 TWh !!! Pokles exportu bude nahrazen nárůstem prodejů na domácím ...

Dosavadní doporučení: přečíst (0)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ

později více

jinak ale opravdu žádné velké překvapení, tržby velmi dobré, EBITDA marže výborná, čistý zisk mírně pod odhadem (odhad Patrie nachápu, myslel jsem že měli racionální důvod k tak velkému zvýšení). Export 15 - 16, dobré prodeje na domácím trhu

 

 

Dosavadní doporučení: přečíst (0)
Vaše doporučení:


« Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Další »
stránkovat diskuzi po 10 | 20 | 50

 Burza Prime 16:29 
Název Kurz Změna
 COLT CZ GROUP SE  685.00  +3.32% 
 ČEZ  851.00  -1.22% 
 ERSTE GROUP BANK A  1 115.00  -1.11% 
 GEN DIGITAL  480.00  +0.10% 
 GEVORKYAN  250.00  -1.57% 
 KOFOLA CS  272.00  +0.37% 
 KOMERČNÍ BANKA  786.00  -10.12% 
 MONETA MONEY BANK  96.90  +1.57% 
 PHILIP MORRIS ČR A  15 980.00  -0.13% 
 PHOTON ENERGY  43.60  -0.91% 
 PILULKA LÉKÁRNY  175.00  -2.78% 
 PRIMOCO UAV SE  860.00  -4.44% 
 VIG  737.00  -0.14% 
Komodity online
 Ropa 82.93 USD 03.05   
 Zlato 2301.29 USD 03.05   
 Stříbro 26.52 USD 03.05   
 Káva 200.63 USD 03.05   
 Cukr 19.31 USD 03.05   
 Bavlna 77.99 USD 03.05   
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.