Tři z deseti pracujících Čechů ve věku mezi 25 a 65 lety trpí podle výzkumu psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a agentury STEM/MARK depresí. Pocit vyhoření pak zažívá 34 procent lidí. Odborníci přičítají pocit vyhoření a deprese zejména pasivnímu životnímu stylu a nadměrné konzumaci alkoholu. Do výzkumu se zapojilo loni na podzim přes 1000 lidí.
Lidé si pomáhají léky
Třetina lidí cítí, že by jim mohlo vyhoření hrozit. U pětiny se objevily konkrétní projevy. Častěji vyhoření postihuje ženy a mladší lidi, projevilo se u dvou pětin osob, které mají v práci velkou odpovědnost. Nejvíc se syndrom vyskytuje v Moravskoslezském kraji. Méně je těchto lidí v Praze, jejich potíže bývají ale intenzivnější. Nejméně vyhořením trpí lidé na Vysočině.
Nadměrnou únavou trpí 31 procent Čechů a Češek. Téměř třetina má problémy se spánkem, polovina lidí se ale snaží chodit spát ve stejnou dobu. Čtyři z pěti osob spí aspoň šest hodin denně. Léky na spaní užívá 16 procent respondentů. Téměř pětina bere pravidelně léky na uklidnění a 11 procent na zlepšení nálady. Většinou si je nechávají předepsat od praktického lékaře. Víc než čtyři pětiny dotázaných nikdy nevyhledalo psychiatrickou či psychologickou pomoc. www.novinky.cz/ekonomika/368423-depresi-trpi-v-ces ...