Obama oznámil žádost Kongresu o miliardu dolarů k rozšíření vojenské přítomnosti ve východní Evropě. Budou tato slova naplněna v činy? A jaké reakce ze strany Ruska se dají očekávat?
Zda bude tato vize nakonec naplněna, netuším, ale už den poté americké vojáky NATO na svém území odmítly Česká republika – ústy premiéra Sobotky – a Slovensko. Maďarsko, které má s Ruskem nadstandardní vztahy a ruské firmy budou stavět i nové bloky v maďarské jaderné elektrárně v Pakši, podobný nápad nejspíš odmítne také. Z Visegrádské čtyřky tak americké vojáky chce mít natrvalo jen Polsko, a vedle něho například Lotyšsko. Pro Visegrádskou čtyřku to může být kritická fáze – organizace, která chtěla koordinovat a sjednocovat postoje regionu, se najednou rozchází ve velmi podstatném bodu.
A ruské reakce? Podle všeho zatím čeká, jak se vše vyvine
Co by se podle vás v Česku mohlo strhnout, kdyby skutečně plán na přijetí amerických vojáků do ČR přistál na stole? A lze možnosti, že k něčemu takovému dojde, přikládat vůbec nějakou relevanci?
Byla by to zajímavá situace. Zatímco slovenský premiér Robert Fico americké vojáky odmítl s poukazem na paralelu s rokem 1968, Bohuslav Sobotka mluvil o absenci hrozeb. Lidovci, kteří ho kvůli tomu kritizují, teď musejí buď nějakou hrozbu urychleně „našlehat“, nebo vysvětlit, proč na českém území americké vojáky chtějí i bez hrozby. V očích mnoha lidí se tím ocitnou ve stejné situaci jako komunistické vedení v srpnu 1968 – to také nevnímalo „bratrská vojska“ jako okupanty, ale jako „pomoc“. Jako pomoc při svém udržení. A nezapomínejme, že hnutí proti radaru v Brdech bylo jedním z mála, které v posledních letech dokázalo Čechy vyhnat od televizorů do ulic v nějakém zásadnějším počtu. www.parlamentnilisty.cz/arena/politologove/Novinar ...