
Evropská komise zahájila hloubkové šetření, jehož cílem je posoudit, zda je státní podpora, kterou Česko plánuje poskytnout na výstavbu a provoz dvou nových jaderných bloků v Dukovanech, v souladu s pravidly EU pro státní podporu.
Šetření Komise
V dubnu 2024 schválila Komise podporu na výstavbu a provoz jednoho nového jaderného reaktoru v Dukovanech, kde se již nachází jaderná elektrárna. Česká vláda se však následně rozhodla zvýšit investice do jaderných kapacit, aby urychlila dekarbonizaci odvětví elektřiny a reflektovala zjištěné mezery v dodávkách elektřiny. V říjnu 2025 oznámilo Česko Komisi svůj plán podpořit výstavbu a provoz dvou nových jaderných bloků v Dukovanech, přičemž každý z nich má mít kapacitu výroby elektřiny do 976 MWe.
Dva nové bloky, které by měly začít fungovat v roce 2036 a 2037, by měly zvýšit zabezpečení dodávek elektřiny v Česku a sousedních zemích, pomoci dekarbonizovat sektor energetiky a diverzifikovat energetický mix země. Příjemcem na základě daného opatření je společnost Elektrárna Dukovany II (dále jen „EDU II“), založená za účelem realizace a provozu nových jaderných bloků. Společnost EDU II je ve vlastnictví českého státu (80 %) a skupiny ČEZ (20 %), která je jediným provozovatelem jaderných elektráren v Česku.
Česko plánuje podpořit výstavbu nových jaderných bloků prostřednictvím tří opatření: nízkoúročeného vratného státního úvěru v počáteční výši, která se v současné době odhaduje na 23 až 30 miliard EUR a která pokryje veškeré stavební náklady; dvousměrné rozdílové smlouvy s navrhovanou dobou trvání 40 let s cílem zajistit pro jadernou elektrárnu stabilní příjem a mechanismu ochrany společnosti EDU II v případě změn politik a nepříznivých dopadů, aby se tak řešila rizika vyplývající z dlouhodobé expozice změnám politik.
V této fázi považuje Komise na základě svého předběžného posouzení projekt za nezbytný a má za to, že podpora povede k rozvoji ekonomické činnosti. Komise má nicméně pochybnosti o tom, zda je opatření plně v souladu s pravidly EU pro státní podporu. Z toho důvodu se Komise rozhodla zahájit hloubkové šetření týkající se:
- vhodnosti a přiměřenosti balíčku podpory. Vzhledem k tomu, že podpora má být poskytnuta prostřednictvím několika opatření, která dohromady mohou omezit riziko pro jejího příjemce, je důležité zajistit, aby výsledná podpora nebyla vyšší, než je třeba. Komise má zejména pochybnosti o tom, zda navrhovaný balíček zajišťuje náležitou rovnováhu mezi snížením rizik s cílem umožnit investici a zachováním pobídek k efektivnímu chování, aby se zároveň zabránilo nadměrnému přenosu rizik na stát,
- dopadu opatření na hospodářskou soutěž na trhu, a zda je dopad omezen na minimum. Komise se zejména obává, že několik základních prvků návrhu rozdílové smlouvy zůstává nedostatečně specifikováno, což Komisi brání plně posoudit, zda mechanismus zachovává účinné pobídky k provozu a údržbě. Komise nemůže v současné fázi dospět k závěru, že existují dostatečné záruky, které zajistí, že stávající tržní síla skupiny ČEZ nebude konsolidována či nepřímo posílena, a zabrání tomu, aby podpora byla přenesena na spotřebitele nebo konkrétní účastníky trhu,
- souladu s ostatními ustanoveními práva EU, zejména se zásadami koncepce stanovenými v čl. 19d odst. 2 nařízení o elektřině, pokud jde o rozdílovou smlouvu.
Komise nyní bude dále zkoumat, zda jsou její současné obavy opodstatněné. Zahájení hloubkového šetření také dává Česku i zainteresovaným třetím stranám příležitost se k podpoře vyjádřit. Nepředjímá však výsledek šetření.
Souvislosti
Podle Smlouvy o fungování Evropské unie (dále jen „SFEU“) mohou členské státy stanovit svůj energetický mix, podmínky využívání svých energetických zdrojů a základní skladbu svých dodávek energie. Rozhodnutí o podpoře jaderné energie spadá do pravomoci členských států.
Státní podporu na jadernou energii lze posuzovat přímo podle čl. 107 odst. 3 písm. c) SFEU, který členským státům umožňuje za určitých podmínek usnadnit rozvoj určitých hospodářských činností. Podpora musí být nezbytná a přiměřená a nesmí nepříznivě ovlivňovat obchodní podmínky v takové míře, jež by byla v rozporu se společným zájmem. Poté, co v červenci 2024 vstoupila v platnost nová pravidla uspořádání trhu s elektřinou, Komise rovněž posuzuje soulad se zásadami koncepce dvousměrných rozdílových smluv stanovenými v nařízení 2024/1747.
Více informací
Jakmile bude vyřešena otázka důvěrnosti údajů, bude nedůvěrné znění rozhodnutí zveřejněno v rejstříku státních podpor, který Komise publikuje na stránkách pro hospodářskou soutěž, pod číslem SA.117794. Informace o nových rozhodnutích ve věci státní podpory zveřejněných na internetu a v Úředním věstníku Evropské unie naleznete také ve specializovaném elektronickém týdeníku Competition Weekly e-News.
Podrobnosti
- Datum zveřejnění
- 22. prosince 2025
| Zařazeno | po 05.01.2026 15:01:00 |
|---|---|
| Zdroj | EK v ČR |
| Originál | czechia.representation.ec.europa.eu/novinky-udalosti/novinky/komise-zahajuje-hloubkove-setreni-statn... |
| Přílohy | P009505009H.jpg (386.1435546875kB) |
| Kategorie | ['Zastoupení v Česku', 'Tisková zpráva', 'státní podpora'] |



RSS - všechny zprávy
Vložit zprávy na www stránky