Konference ČAP: 30 let minulých a 30 let budoucích

V letošním roce byla tradiční konference České asociace pojišťoven věnovaná třem dekádám vývoje moderního pojistného trhu v České republice.

Zahájení výroční konference, které se odehrávalo před nabitým Kongresovým centrem České národní banky, si vzali na starost významní hosté z různých oblastí. Své odborné názory na současné pojišťovnictví v kontextu makroekonomické situace představil člen bankovní rady České národní banky Jan Procházka. Podle něj je české pojišťovnictví stabilním, plně konkurenceschopným sektorem. Význam výročního setkání zdůraznil prezident Insurance Europe Andreas Brandstetter, který v rámci své videozdravice přinesl do diskuse evropský rozměr. Prezident České asociace pojišťoven a CEO pojišťovny Kooperativa Martin Diviš pak přidal detailní náhled na současný stav tuzemského trhu a zároveň také nastínil možnosti jeho budoucího vývoje.

Vybudovali jsme silný, zdravě ziskový sektor, který umí zvládat vnější šoky, jako byly v minulosti povodně nebo finanční krize v roce 2008. V současné době čelíme strukturálním problémům, jako jsou demografický vývoj, nedostatečné investice do infrastruktury, dopady změny klimatu, zranitelnost digitálních technologií – přesto jsme jako industrie vždy dostáli svým závazkům, a to jak vůči klientům, tak i našim partnerům. Do budoucna bychom se měli soustředit na témata, jako je dlouhodobá péče anebo komerční zdravotní pojištění. Vpuštění koordinovaných a řízených peněz do zdravotnictví ze strany soukromého sektoru totiž pomůže klientům i státu,“ řekl Martin Diviš.

Ve své úvodní části měla konference za cíl připomenout si hlavní postavy a milníky rozvoje českého pojišťovnictví, včetně kontextu našeho trhu ve střední Evropě. První panel byl tak logicky pojmenovaný „Počátky pojistného trhu v ČR" a přinesl pohled na vývoj sektoru od samých začátků. Na pódiu se objevily významné osobnosti trhu v čele s bývalým generálním ředitelem Kooperativa pojišťovny a legendou českého pojišťovnictví Vladimírem Mrázem, toho doplnila ředitelka společnosti RENOMIA Jiřina Nepalová, bývalý generální ředitel společnosti UNIQA Martin Žáček a bývalý CEO České pojišťovny Jaroslav Mlynář. Celá debata byla moderována Martinem Divišem, který s panelisty probral klíčové otázky týkající se budování pojistného trhu, od správných kroků, které byly v minulosti podniknuty, až po poučení se z chyb, jež k historii neodmyslitelně patří. Panel se také zaměřil na specifika českého pojišťovnictví, jako byla například funkčnost produktů investičního pojištění u nás. Diskutovalo se rovněž o pověsti pojišťovnictví jako silného a stabilního odvětví, přičemž padla otázka co vlastně ovlivňuje jeho image a zda je tato image spíše pozitivní, či negativní.

„Pojišťovnictví je segmentem finančního trhu, na který můžeme být právem pyšní a s ohledem na jeho postavení je premiantem v rámci našeho finančního trhu. První opravdu velkou zkouškou novodobého pojišťovnictví byly povodně 1997. Tato katastrofa ukázala, jak důležitá je pojistná ochrana. V roce 2002 po povodních pak pojišťovny zaplatily přes polovinu ze 75 mld. škod. To byla obrovská pomoc českým spoluobčanům. Navíc povodně iniciovaly vznik povodňových map, které jsou dnes klíčovým nástrojem trhu. A nemůžu nezmínit i rolu zajišťoven během velkých živelních události, symbióza mezi pojišťovnami a zajišťovnami bezesporu pomohla vybudovat trh tak, jak ho známe dnes,“ uvedl například Martin Žáček.

ČAP konference 2

Po přestávce na kávu přišel na řadu druhý panel, který se soustředil na mezinárodní kontext a na perspektivu českého pojistného trhu v širším regionálním rámci střední a východní Evropy. I tento diskuzní stůl byl obsazen špičkovými odborníky, své názory totiž představil člen představenstva Vienna Insurance Group Gerhard Lahner, předseda představenstva Luko Insurance AG Thomas Münkel, ředitel oddělení pojišťovnictví a finančních investic ve společnosti NOVALTA Management Consulting Jeffrey Manners a country director pro Německo a Rakousko ve společnosti Lloyd's Insurance Company S.A. Volker Eutebach. Moderátorskou roli zkušeně zastával generální ředitel společnosti Colonnade Insurance Dominik Štros. Diskuse se zaměřila na očekávání zahraničních investorů od jejich vstupu na český trh a na vývoj českého pojistného sektoru z jejich úhlu pohledu. Panelisté tak detailně rozebrali hlavní rozdíly mezi českým trhem a trhy mateřských společností, zkoumali, co kde funguje lépe a co naopak hůře. Dále byly identifikovány příležitosti pro růst a diskutovány klíčové výzvy, kterým obecně čelí akcionáři v regionu CEE.

ČAP konference 3

Třetí panel se soustředil na vysoce aktuální téma týkající se nových rizik v souvislosti s produktovou inovací. Mezi diskutujícími se objevil zástupce generálního tajemníka Insurance Europe Olav Jones, generální ředitel společnosti ČSOB Pojišťovna Jiří Střelický, specialista pro finanční a podnikatelské záležitosti OECD Leigh Wolfrom a generální ředitel Centra ekonomických a tržních analýz Aleš Rod. Diskuzi moderoval Vladimír Bezděk, generální ředitel investiční společnosti Avant. Panelisté si povídali o rostoucí roli pojistitelů v oblasti prevence a snižování rizik. Diskutovalo se také o vlivu velkých pojistných událostí v Evropě a České republice na pojištění majetku a o proměnách rizik v souvislosti se změnou klimatu. Odborníci rovněž zkoumali pozici pojistitelů v těžkých obdobích, jako jsou ekonomické a energetické krize, dopady covidové pandemie, konflikt na Ukrajině a přírodní katastrofy. Diskuze se také dotkla složité problematiky demografického vývoje společnosti.

ČAP konference 4

Po další přestávce přišel na řadu poslední, čtvrtý panel konference, který zhodnotil stav distribuce a s ní úzce související vztah s klientem. Se svými zkušenostmi se podělil generální ředitel Generali Česká pojišťovna Roman Juráš, generální ředitel Partners Financial Services Petr Borkovec, generální ředitel společnosti UNIQA Rastislav Havran a partner ve společnosti McKinsey & Company, Inc. Prague Dario Maggiora. Panel moderoval exšéf týmu pojištění v České spořitelně Jakub Jírovec. V odborné debatě bylo detailně popsáno očekávání klientů od pojišťoven, a to včetně požadavků na transparentnost, nabídku nových produktů, na individuální přístup, informace a konkrétně míněné rady. Panel dále rozebíral vývoj individuálního přístupu ke klientům a vliv nových technologií, jako jsou internet věcí, umělá inteligence, sociální média a virtuální realita. Hovořilo se také o digitální transformaci pojišťoven, o budoucnosti distribuce pojišťovacích produktů a o tom, jaká role čeká pojistitele za 30 let.

„Rychlost inovací je závratná. V příštích pěti letech nám technologie řekne kdy, který produkt a kterému klientovi nabídnout. Zlepší to zákaznickou zkušenost. Musíme se naučit připravovat produkty na míru. Je třeba naučit se využívat nové technologie a poskytovat informace nejen v reálném čase, ale i v okamžiku, kdy to klient potřebuje. S AI pojišťovny zatím experimentují a využívají ji především v procesech. Její další využití je příležitostí,“ komentoval vývoj trhu partner ve společnosti McKinsey & Company Dario Maggiora.

ČAP konference 1

Hlavní výstupy konference shrnul při závěrečném rozloučení výkonný ředitel ČAP Jan Matoušek. „Česká asociace pojišťoven má dnes daleko větší záběr než kdykoli v minulosti. Čas přinesl nejen více zkušeností a příležitostí budovat naši asociaci jako centrum expertízy, ale i tolik potřebný rozhled, díky kterému se díváme na prostředí kolem nás, na zdraví a potřeby České republiky a jejích obyvatel. To vše nás vede k úvahám o dalších možnostech pomoci společnosti, které dnes úzce souvisí s oblastí demografie, infrastruktury či klimatické změny,“ uzavřel program konference výkonný ředitel ČAP Jan Matoušek.

ČAP konference 5


Zařazenoút 21.11.2023 17:11:00
ZdrojO Pojištění.cz
Originálopojisteni.cz/pojistny-trh/konference-cap-30-let-minulych-a-30-let-budoucich/c:26244/

Související témata

Asociace penzijních fondů

Příbuzné stránky

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o. V