Každé tělo je krásné, každé tělo je burleskní

Rodačka z polského Těšína Katarzyna Byrtek (Zorya Blue) žije v Praze prakticky celý svůj dospělý život. Už při studiích žurnalistiky v Krakově si do rozvrhu přibrala slovanskou filologii se specializací na Česko. Právě ta ji zavedla do Prahy k magisterskému programu mediálních studií na Karlově univerzitě. Kromě překládání, tlumočení a výuky polštiny zde psala jednu dobu o naší metropoli i turistické průvodce.

Nějaký čas byla šéfredaktorkou polské on-line verze českého lifestylového magazínu Heroine. Právě ten před pár lety přinesl do našeho mediálního prostředí aktuální společenská a ženská témata, která do té doby neměla adekvátní platformu. Katarzyna však jen slepě nepřeklápěla český obsah, ale musela jít radikálnější cestou. „Témata, o kterých český Heroine píše, se v Polsku řešila už před deseti lety. Feminismus je v Polsku více rozvinutý než tady, byť tomu mnohdy lidé nemohou uvěřit vzhledem k tomu, co se v Polsku řeší, ať už jde o zpřísnění potratového zákona nebo otázku registrovaného partnerství. Je ale důležité rozlišovat, co říká vláda a co si myslí většinová společnost. Spousta kroků, které dělá polská vláda, nepochází z vůle lidu,“ zdůrazňuje.

Katarzyna se současně s touto prací začala intenzivně věnovat burlesce. „Ve chvíli, kdy časopisecký projekt dostal stopku z vedení vydavatelství, jsem si řekla, že je čas budovat mé burleskní impérium,“ říká se smíchem. Její burleskní alter ego nese jméno Zorya Blue. „Při show tvoříte nějaký svět a nápadité jméno k tomu patří.“

Při otázce na definici burlesky se zasmála, prý by o tom mohla mluvit hodiny. Už samotný termín burleska je odvozen z italského slovesa burlare – smát se. „Pro mě samotnou je to umění performance, v němž je nutné mít nejen zajímavý nápad a kostým. Během čísla sice totiž odhazujete kousky oblečení, ale je důležité, jak to děláte, a ne, co ukážete, ale spíš co neukážete. Jde o zážitek a práci s tělem. Je to umění. Pro mě burleska symbolizuje i to, že každé tělo je krásné.“ Právě tento vzkaz předává i na svých kurzech burlesky. „Nejde o to, naučit se nějakou choreografii, ale o to, najít svoje sebevyjádření a cítit se dobře ve vlastním těle, zkrátka líbit se sám sobě.“

Pro dobrou show je prý zase důležitá energie a charizma vystupujícího. O výjimečnosti burlesky se můžete sami přesvědčit třeba v sobotu 3. června během Blue Burlesque Show v Klubu Letka. Uvidíte nejen Zoryu, jež je také producentkou této show, ale i dva perfomery, Dana Woodmana a Stephana Skowského. Podobné show přiváží i do Brna, Olomouce, Plzně a Zlína. A za čas do Katarzynina portfolia přibude i knížka o burlesce, kterou má v plánu napsat přes léto.


Zařazenopá 21.04.2023 12:04:00
ZdrojPraha 7
Originálpraha7.cz/kazde-telo-je-krasne-kazde-telo-je-burleskni/
KategorieHobulet
AutorDiana Rykrová

Související témata


Zobrazit sloupec 
> Aktuálně> Monitor tisku

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.