Příspěvky nebo odpovědi uživatele Jan Hřebíček









Příspěvky nebo odpovědi uživatele Jan Hřebíček. Výpis příspěvků 1 až 20 (29)


přečíst (5) 14.01.24 13:03  Jan Hřebíček  (248236)

Je to počítáno dobře

Je to počítáno dobře, za základ je brán rok 2020, kdy byly cena naposledy stabilní. Je to patrné i z toho, že dvouletá inflace se v průběhu roku hodně mění, mezi 24 a 29 %.
Dosavadní doporučení: přečíst (5)
Vaše doporučení:

přečíst (3) 08.01.24 20:11  Jan Hřebíček  (248236)

Očkování vs. plodnost

Autoři jsou uvedeni na konci článku.
Dosavadní doporučení: přečíst (3)
Vaše doporučení:

přečíst (3) 08.01.24 15:59  Jan Hřebíček  (248236)

Očkování vs. plodnost

Tento text jsme redakčně neupravovali. Nicméně z grafu je patrno, že rozdíl mezi plodností očkovaných a neočkovaných na tisíc žen v plodném věku se s časem snižuje a nelze vyloučit, že do jednoho či dvou let bude zanedbatelný. Příčinná souvislost mezi poklesem plodnosti českých žen a inkriminovaným očkováním by v takovém případě byla patrně hlavně na úrovni rozhodování očkovaných žen a jejich partnerů, zda se brzy po očkování chtějí pokoušet o otěhotnění. Roli však může hrát i proočkovanost partnerů žen v plodném věku, ale i počet dětí žen, které se nechaly očkovat.
Dosavadní doporučení: přečíst (3)
Vaše doporučení:

přečíst (7) 04.01.24 13:21  Jan Hřebíček  (248236)

nevolí SPD a není pro vystoupení z EU

Ten chlápek rozhodně SPD nevolí a ani není pro vystoupení z EU. Jen si nemyslí, že je správné, abychom tuto možnost fakticky vůbec neměli.
Dosavadní doporučení: přečíst (7)
Vaše doporučení:

určitě přečíst (2) 15.12.23 23:31  Jan Hřebíček  (248236)

Za zhoršení ratingu může změna klasifikace závazků

Hlavním důvodem zhoršení ratingu zemí po vstupu do eurozóny je transformace obrovských objemů závazků z nízkorizikových závazků ve vlastní měně (které si stát může natisknout sám) do vysokorizikových závazků v cizí měně (kde musí o doplnění hotovosti žádat v zahraničí).
Dosavadní doporučení: určitě přečíst (2)
Vaše doporučení:

přečíst (6) 15.09.23 18:15  Jan Hřebíček  (248236)

No tak to těžko

Jak uvedeno "protože banky čekají poměrně rychlé snížení úrokových sazeb".
Dosavadní doporučení: přečíst (6)
Vaše doporučení:

přečíst (19) 15.09.23 16:11  Jan Hřebíček  (248236)

No tak to těžko

Sazby hypoték s pětiletou fixací jsou nyní kolem 6 % i při 7% repo sazbě, protože banky čekají poměrně rychlé snížení úrokových sazeb. ČNB však deklaruje, že je natištěno moc peněz a že je třeba počítat s dlouhodobě vyššími sazbami. Pokud by například repo sazba ČNB klesla na 4 % a tam "zaparkovala", tak by banky poskytovaly hypotéky za 5,5 - 6 %, protože 1,5 - 2 % je jejich obvyklá marže. Jelikož nelze očekávat, že by sazby ČNB klesly v dohledné době pod 3 %, tak se s úroky pod 4,5 % téměř jistě nedostaneme, spíše je nutno počítat se sazbami přes 5 %.
Dosavadní doporučení: přečíst (19)
Vaše doporučení:

přečíst (5) 21.06.23 12:52  Jan Hřebíček  (248236)

To jsou neskutečné bláboly

Tvrdí to samotná ČNB i přímo na svých stránkách https://www.cnb.cz/cs/menova-politika/prognoza/.
Dosavadní doporučení: přečíst (5)
Vaše doporučení:

přečíst (3) 22.09.22 09:50  Jan Hřebíček  (248236)

Někdo hlasoval za mne

Po této zkušenosti chápu, že pokud byste se rozhodl nevolit, tak formou vhození neplatného hlasovacího lístku. Nechodit k volbám může být stejně riskantní jako vhazovat do urny prázdné obálky. Nejjistější je ten neplatný lístek.

Dosavadní doporučení: přečíst (3)
Vaše doporučení:

přečíst (10) 21.09.22 16:20  Jan Hřebíček  (248236)

Článek má chybu

A kde jste se to dočetla, že jsou odvolatelní? Pošlete prosím zdroj. Chybu máte pravděpodobně Vy. 

Dosavadní doporučení: přečíst (10)
Vaše doporučení:

spíše nečíst (16) 30.12.20 19:36  Jan Hřebíček  (220172)

Aktivita je zbytečná

Tato aktivita je zbytečná, k dosažení vytčených cílů stačí prostě konzumovat rostlinnou stravu. Lze s tím začít ihned od zítřka, není třeba žádných "vědeckých objevů" ani překonávat jiné obtíže. 

Dosavadní doporučení: spíše nečíst (16)
Vaše doporučení:

přečíst (6) 22.10.20 17:45  Jan Hřebíček  (216569)

Data jsou

Data sledujeme, můžete se podívat sami na https://docs.google.com/spreadsheets/d/1XcLinZR_kBgJn8rkqN6U0RqHMVjYE_6ogjFkHyAay-g/edit#gid=0. Na grafu i v datech je patrno, že na jaře v 12. - 15. týdnu menší nárůst celkového počtu úmrtí byl oproti rokům 2016, 2017 a 2019, ale úmrtí bylo méně než v roce 2018, kde byl výkyv výraznější. Počet úmrtí za letošní rok máme k dispozici zatím jen do 30.8.2020, novější data zatím stát neuvolnil.

Dosavadní doporučení: přečíst (6)
Vaše doporučení:

spíše nečíst (1) 26.09.16 18:00  Jan Hřebíček  (183660)

Další nápad jak nedosáhnout cíle

Tyto různé nápady se stimulačními balíčky, zápornými úroky, tištěním peněz či velkými ekonomickými šoky jsou pořád stejná písnička o tom, že se někdo snaží mnoho menších či větších chyb vyřešit tím, že se udělá jedna velká záplata, kterou se všechny chyby napraví. Většinou ale důsledkem této záplaty, kterou z principu funkčně udělat nelze, je další chyba. V čem je základní problém? Problém je v tom, že v ekonomice je stále dostatek firem a osob, které mají své vysoké zisky fakticky zajištěny a nemají důvod ani motiv se jich vzdát. A když přijde nějaká přirozená či méně přirozená krize, tak mají dostatek nástrojů a moci si své zisky uchovat. Za normálních okolností by s příchodem krize klesly marže podniků i osob inkasujících naprůměrné zisky, větší procento HDP by se začalo přerozdělovat přes mzdy a ekonomika by se zase rozjela. Aktuální rozvinutá ekonomika však poskytuje obřím firmám, různým monopolům od Google až po lokální dodavatele služeb pro domácnost, politickým obchodníkům a korupčníkům dostatek možností a podpory, jak si své marže udržet a snahy centrálních bank či rozpočtových stimulů naopak vytvářejí další skupiny s nadprůměrnými maržemi, jako například nyní v ČR vývozce, developery a velké obchodníky s aktivy na dluh (devalavace koruny, extrémně nízké úroky).

Situaci lze řešit zřejmě pouze návratem k normálním úrokům (2 % a více), normálním směnným kurzům nepodporujícím někoho na úkor jiného, odstranění nesmyslně vysokého zdanění práce na úkor nepochopitelných daňových úlev, ale zároveň jemnou mravenčí prací mající za cíl odstranění nehorázných marží pramenících z korupce, politických kšeftů, menších či větších monopolů, zneužívání hospodářského postavení a apod. Udělá to někdo? Neudělá. Protože je to moc práce namísto níž uslyšíme stále stejné písničky o expanzivní měnové politice, prorůstových fiskálních stimulech a imaginárních, ale nutných strukturálních reformách. V Japonsku to už sice 20 let nikam nevede, ale to nikomu nevadí, protože nás stejně nakonec dobře zaplatí ti, kterým ty nehorázné marže umožníme nebo alespoň neznemožníme.

 

Dosavadní doporučení: spíše nečíst (1)
Vaše doporučení:

přečíst (3) 08.11.15 22:50  Jan Hřebíček  jan.hrebicekzavinackurzy.cz  (157390)

Jen hospodské kecy a řešení žádné - reakce autora

Spekulanty v textu článku jsem myslel osoby, které ve velkém reálně využívají deformace trhu způsobené zásahy ČNB. Tedy osoby s úvěry v řádech minimálně jednotek miliard korun, z kterých platí úroky na úrovni 1% p. a. a za ně nakupují rozsáhlá portfolia aktiv, která by při úrokových sazbách o 2% vyšších nikdy nenakoupili. Plus měnové spekulanty, pro které jsou živou vodou manipulace s kurzem za peníze někoho, pro kterého nejsou hospodářské výsledky jeho organizace důležité. Předpokládal jsem, že je z textu článku jasné, že tím nemyslím běžné spekulanty hledající podhodnocená aktiva, jejichž aktivita není založena podstatnou měrou na využívání deformací trhu způsobených ČNB.

Otázku bilance a hospodářského výsledku ČNB, ani zda na tom vydělá český stát jakožto ekonomický subjekt jsem v článku neřešil, to nechť si vyříkají diskutující mezi sebou.

Nemohu však vůbec souhlasit s poznámkou, že by podnikatelé měli pružně reagovat na danou situaci, která vznikla nepředloženým administrativním zásahem státního orgánu. Podnikatelé tu jsou od toho, aby poskytovali výrobky či služby občanům nebo jiným subjektům, a ne od toho, aby je státní instituce honily od čerta k ďáblu, nejdříve montovat solární panely, potom rychle něco začít vyvážet, i když nemám co, a nakonec vyrábět registrační pokladny. To nejsou podmínky pro podnikání, to je pakárna. Ale aby bylo jasno, sám jako podnikatel si nestěžuji vůbec.

A co se týče lepšího řešení, tak si stačí přečíst můj článek, který jsem napsal tři dny po předloňském VŘSR a na který je na konci tohoto článku odkazováno. Úroky nesnižovat pod úroveň 1 - 2%, naopak snížit svůj inflační cíl na 1% nebo nulu, přestat podporovat nárůst spotřeby jen u nemovitostí, ale podporovat ji i u zboží krátkodobé spotřeby, a nalézt cestu, jak dostat peníze mezi spotřebitele a ne je dávat jen do finančního sektoru. No a kdyby studovali, jaké jsou reálné problémy české ekonomiky, čímž nebyl silný kurz koruny při 25,80 Kč/eur, tak mohli třeba i něco poradit české vládě. V článku byly zmíněny neadekvátní ziskové marže, které část ekonomiky inkasuje, což způsobuje nižší podíl mezd na HDP.

 

Dosavadní doporučení: přečíst (3)
Vaše doporučení:

přečíst (5) 18.03.13 14:33  Jan Hřebíček  jan.hrebicekzavinacaliaweb.cz  (157390)

Daňový ráj - odpověď autora

Dobrý den,

děkuji Vám za příspěvek, zda je článek bulvární nebo jen realisticky hodnotí vzniklou situaci a předvídá, co bude následovat, uvidíme všichni v následujících měsících či letech. Ani slovo o tom, jak by se to mělo dělat v článku není hlavně proto, že je to jiné téma, než hodnocení toho, co se stalo.

Ale pokud tedy chcete, tak především před zavedením jednotného trhu bankovních služeb a možnosti jejich přeshraničního poskytování bylo třeba vyřešit zavedení celoevropského fondu pojištění vkladů, případně pojištění jednotlivých národních fondů pojištění vkladů. Rovněž se předem měla vyřešit problematika celoevropského dozoru nad bankami a rozdělení jeho kompetencí s národními dozory. Až po vyřešení těchto věcí se mohlo přistoupit k jednotné evropské měně euro, ovšem i zde bylo třeba věc drobně "domyslet" a stanovit předem i podmínky návratu k národní měně.

Ale i pokud se výše uvedené neudělalo, bylo třeba neřešit tyto problémy přes kyperský státní rozpočet, který k tomu zjevně není způsobilý, ale ve věci kyperských bank postupovat více "americky". Především zavést pravidlo, že když národní dozor nezvládá dozorovat některou banku, tak že ji přebere dozor ECB, a pokud nezvládá dozorovat větší podíl bankovního sektoru, že ECB převezme veškerý bankovní dozor toho státu včetně dozoru na fondem pojištění vkladů. U problémových kyperských bank bank měla ECB převzít jejich dozor a garantovat vklady do 100 tisíc eur a vklady vložené do těchto bank po vstupu do bankrotového režimu a nechat je vstoupit do bankrotového režimu, v němž by dále normálně fungovaly, jen by vklady a jiné pohledávky nad 100 tisíc eur byly částečně zmrazeny. V rámci bankrotového režimu by proběhla reorganizace, navýšení kapitálu bank z evropských stabilizačních fondů, pokrácení části nepojištěných závazků a banka by začala zase normálně fungovat, jen by byla zestátněná EU a pod dozorem ECB čekající na vhodný okamžik k privatizaci.

Jan Hřebíček

Dosavadní doporučení: přečíst (5)
Vaše doporučení:

přečíst (13) 11.07.08 10:21  Jan Hřebíček  (125248)

Myslím

Asi jsem v článku zapomněl připomenout, že v naší ekonomice nepůsobí jen domácí subjekty, ale i subjekty např. z eurozóny. A pro tyto subjekty se naše spotřebitelské ceny v současnosti jeví jako extrémně nestabilní, jelikož meziročně vzrostly o přibližně 26% (7% inflace * 18% posílení měny).
Dosavadní doporučení: přečíst (13)
Vaše doporučení:

přečíst (13) 11.07.08 10:01  Jan Hřebíček  (125248)

Myslím

Autor vůbec nelobuje za vývozce, ale za větší stabilitu měny a adekvátní fungování jednoho státního orgánu. Když máme plovoucí kurz koruny, tak je žádoucí, aby kurz plaval pomalu a rozvážně.
Dosavadní doporučení: přečíst (13)
Vaše doporučení:

spíše nečíst (13) 11.07.08 00:49  Jan Hřebíček  ()

autor clanku by si mel

Autor článku si pochopitelně čl.98 Ústavy ČR přečetl, ale na rozdíl od autora příspěvku si položil též otázku, zda může být v ČR bez měnové stability stabilita cenová. A odpověď na tuto otázku je dlouhodobě nikoliv. Ohromná závislost našeho hospodářství na dovozu i vývozu způsobuje též závislost cenové stability na stabilitě měnové. Cenotvorba našich vývozců, dovozců a zprostředkovaně i ostatních místních podnikatelů bez ohledu na to zda mezi sebou účtují v korunách či zahraničbní měně je vystavena extrémní nestabilitě, a proto následně vytváří nestabilitu spotřebních cen. Zda se tato nestabilita výsledně projeví inflací, deflací nebo "jen" znatelným zpomalením hospodářského růstu a až následně dojde k deflaci, není úplně podstatné.
V článku je uvedeno, že vydání dalších korun výměnou za eura či jiné devizy nemá vést ke zvýšení peněžní zásoby, ale že ČNB musí tyto koruny opět stáhnout z oběhu ovšem už jako koruny uložené u ČNB, když ČNB při vydání těchto korun zvýší své devizové rezervy. Takže o radu razantně zvyšovat peněžní zásobu nejde.
Dosavadní doporučení: spíše nečíst (13)
Vaše doporučení:

přečíst (3) 10.07.08 19:08  Jan Hřebíček  (125236)

Co to je za chujovinu?

Píšu to tam. Množství peněz v oběhu se zvyšovat nemá. Další koruny puštěné do oběhu musí ČNB dostat zpět na vkladech od bank. Nafoukne se jí tím ale bilance. V aktivech bude mít navíc eura a v pasivech koruny, takže se vystaví sama většímu kurzovému riziku.
Dosavadní doporučení: přečíst (3)
Vaše doporučení:

přečíst (1) 23.01.08 00:17  Jan Hřebíček  jan.hrebicekzavinacaliaweb.cz  ()

Autore nepiste pamflety studujte ekonomii - odpověď autora

Jednotná měna se bez sjednoceného hospodářského prostoru neobejde. Pokud je zavedena jendotná měna na slepenci hospodářských ostrovů, nejsou tyto ostrovy schopny bez vážných dopadů do HDP stabilizovat případné ekonomické šoky, které postihnou jen jeden nebo několik málo ostrovů. Pokud ostrovy nejsou mezi sebou izolovány bariérami, tak se případný ekonomický šok na straně nabídky či poptávky neprojeví jen na jednom ostrově, ale jeho vliv se "rozlije" automaticky do celé měnové oblasti. Tím se vliv šoku jednak značně naředí, ale hlavně ovlivní kurz a požadavky na měnovou politiku v celé měnové oblasti stejně.

Blahodárné měnové účinky nezávislé měnové politiky jsou nepochybné na psychologické úrovni existence nezávislého orgánu pečujícího o stabilitu měny, který má v rukou dostatečné nástroje na její prosazení. Faktická realizace této nezávislé měnové politiky však bývá často problematická, protože pověřený orgán rozhoduje opožděně nebo jinak neadekvátně. Nicméně pokud alespoň verbálně deklaruje odhodlání svůj úkol plnit a nejedná zjevně kontraproduktivně, je jeho existence a činnost pro ekonomiku velkým přínosem.

Směnné kurzy jsou výrazně lepší než vyrovnávání cenových hladin pomocí inflace, např. z důvodu možnosti snadného pohybu oběma směry, protože reagují zpravidla rychleji, nezanášejí do ekonomiky dlouhodobé inflační očekávání ani hrozby spojené s deflací. Vyrovnávání cenových hladin pomocí inflace při existenci jednotné měny úročené pod úrovní inflace způsobuje vyvlastňování části výnosů vkladatelům, kteří tak hradí podstatnou část nákladů na existenci měnové unie, přičemž výnosy z existence měnové unie plynoucí jsou na straně jiných osob. Potom se ze zdánlivé administrativní změny v označení domácí měny stává měnová reforma se vším, co k ní vždy patřilo.

Jan Hřebíček
Dosavadní doporučení: přečíst (1)
Vaše doporučení:


1 | 2 | Další »
stránkovat diskuzi po 10 | 20 | 50

 Burza Prime 16:29 
Název Kurz Změna
 COLT CZ GROUP SE  635.00  +0.16% 
 ČEZ  854.50  +0.65% 
 ERSTE GROUP BANK A  1 116.00  +0.22% 
 GEN DIGITAL  491.00  -3.16% 
 GEVORKYAN  252.00  -0.79% 
 KOFOLA CS  272.00  +0.37% 
 KOMERČNÍ BANKA  862.00  +0.06% 
 MONETA MONEY BANK  97.00  -6.19% 
 PHILIP MORRIS ČR A  15 960.00  +1.01% 
 PHOTON ENERGY  44.40  0.00% 
 PILULKA LÉKÁRNY  180.50  -0.55% 
 PRIMOCO UAV SE  900.00  +1.69% 
 VIG  728.00  -2.02% 
Komodity online
 Ropa 88.70 USD 26.04   
 Zlato 2339.74 USD 26.04   
 Stříbro 27.21 USD 26.04   
 Káva 223.33 USD 26.04   
 Cukr 19.43 USD 26.04   
 Bavlna 80.92 USD 26.04   
Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.