V týmu tak v důsledku tohoto bezprecedentního kroku vyšetřovatele už není nikdo, kdo by byl u velmi složité kauzy týkající se údajně zmanipulovaných insolvenčních řízení od jejího začátku. Hlavní vyšetřovatel zhruba dvouletou práci na případu minulý týden opustil s tím, že se oficiálně prohlásil za podjatého.

KOMENTÁŘ DNE:
 Nadávání policistům - Inkluze, kotle, policie. Událostmi minulého týdne po odjezdu čínského prezidenta se zabývá Václav Klaus ml. Čtěte zde>>

Vyplývá to z jím vyhotoveného usnesení, kterým své rozhodnutí minulý čtvrtek oficiálně založil do spisu a které má Právo k dispozici. Jeho tón je nezvykle velmi ostrý a vypovídá o vážných sporech protikorupčních detektivů s pražským vrchním státním zastupitelstvím vedeným Lenkou Bradáčovou a zejména pak s dozorovým žalobcem kauzy Adamem Borgulou.

„Nelze vést účinné vyšetřování, když ze strany hlavního vyšetřovatele absentuje elementární důvěra v postup dozorového státního zástupce a kdy se naopak lze domnívat, že postup státního zástupce je motivován nikoliv řádným vyšetřením trestní věci, nýbrž něčím jiným,“ konstatuje Hřebíček v neobvyklém dokumentu.

Obětní beránek kvůli únikům?

Naznačil přitom, že žalobce je podle něj veden spíše snahou udělat „silou“ z protikorupční policie obětního beránka v souvislosti s úniky informací, které kauzu provázely.

Generální inspekce mj. prověřuje, zda kontroverznímu finančníkovi někdo nedal echo o chystaném zatýkání v lednu, protože den před jeho spuštěním náhle zmizel s Halou na Slovensko. Inspekce v souvislosti s hledáním tzv. krtka dosud na nikoho konkrétního neukázala. Nicméně právě tento možný „průsak“ ze spisu stál jako jeden z hlavních důvodů za odvoláním většiny členů původního týmu, o kterém Právo informovalo v únoru. [celá zpráva]

Už tak velmi napjaté vztahy mezi policisty a státním zastupitelstvím se razantním zásahem do týmu dostaly na bod mrazu. „Atmosféra je velmi dusná, dalo by se to popsat jako otevřená válka,“ řekl k tomu Právu pod podmínkou zachování anonymity zdroj blízký vyšetřování.

Osobní averze

Ostatně sám Hřebíček ve svém usnesení, kterým se z dalšího vyšetřování pro podjatost vyloučil, uvádí jako hlavní důvod svého kroku „osobní averzi“ vůči způsobu, jakým Borgula řízení vede. Naznačuje také, že důsledkem postupu státního zastupitelství může být krach celé stěžejní kauzy.

„Osobně se odmítám podílet na postupu JUDr. Borguly, kdy se trestní věc, na které jsme já a moji kolegové téměř dva roky pracovali, ve své nejdůležitější fázi bortí,“ uvedl Hřebíček v usnesení s tím, že svou rezignací chce umožnit návrat k řádnému šetření kauzy, která je podle něj v novodobých tuzemských dějinách ojedinělá.

Žalobce kritiku odmítá

Borgula ve svém prohlášení pro Právo kritiku Hřebíčka odmítl a konstatoval, že své pravomoci uplatňoval vždy v souladu s trestním řádem a s cílem rozkrýt vyšetřované zločiny a jejich pachatele.

„Dle trestního řádu je státní zástupce pánem přípravného řízení a z toho pak vyplývají konkrétní práva a povinnosti. Na této skutečnosti nezmění nic ani subjektivní názor kteréhokoliv policisty na postup státního zástupce,“ konstatoval Borgula.

Vedení protikorupční policie se k celé věci odmítlo prostřednictvím mluvčího útvaru Jaroslava Ibeheje jakkoliv vyjádřit. Co bude s kauzou dál, zatím není jasné, podle Bradáčové bude nyní dozorující žalobce Hřebíčkovo usnesení přezkoumávat.

„Pokud ho shledá nezákonným, bude zrušeno,“ naznačila další postup Bradáčová. Je tedy možné, že kauza se Hřebíčkovi na základě postoje žalobce opět vrátí.

...